Як довести даішнику, що ви не «шумахер»

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Порушення правил дорожнього руху у вигляді перевищення швидкості є одним із найпоширеніших.

 

Практично кожен водій коли-небудь розганявся більше дозволеного. За правилами, перевищення ліміту на 20 з гаком
км/год тягне за собою накладення штрафу (ст. 122 КУпАП).

Якщо співробітник ДАІ зупинив вас і звинувачує в перевищенні швидкості, хоча ви впевнені, що цього не робили, то в цьому випадку потрібно вести себе наступним чином.

Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність або відсутність даного порушення. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями людини, яка притягується до відповідальності, поясненнями потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями приладів з функціями фото- та відеозйомки і протоколом про вилучення речей і документів.

Вищевказані прилади повинні бути стаціонарно встановлені (на тринозі, панелі автомобіля ДАІ та інших стаціонарних конструкціях) і повинні бути допущені до застосування (як тип засобів вимірювальної техніки) на території України. Крім того, кожен екземпляр приладу повинен пройти перевірку. І кожен використовуваний для вимірювань прилад повинен мати відповідні документи, з яких видно, що він пройшов ці перевірки. Причому ви маєте повне право вимагати від співробітника ДАІ надати дані документи. Як показує практика, найчастіше таких документів у нього немає.

Якщо співробітник ДАІ, який вас зупинив, тримає в руці технічний прилад, на якому нібито вказана ваша швидкість, але немає фото- чи відеозапису порушення, то таке показання приладу не може підтверджувати той факт, що саме ви порушили правила.

Про це ви повинні повідомити інспектору, який вас зупинив, але якщо він і далі не відступає і вже складає протокол, то ви повинні про це написати в примітках до цього протоколу, що надалі буде вагомим аргументом при розгляді справи в суді.

Пам’ятайте, що у водія більше прав, ніж у співробітника ДАІ. Потрібно використовувати свої права в повному обсязі, незважаючи ні на що.