УТЕПЛЕННЯ ФАСАДУ: орієнтовні витрати

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Додаткове утеплення зовнішніх стін будинку значно знижує витрати з його опалення, що наразі є досить актуальним. Зрозуміло, всім нам хочеться, щоб ця економія перекрила витрати на утеплення, тому шукаємо не тільки ефективні, але і не дуже дорогі матеріали. Це завдання легко вирішити, якщо  для утеплення фасаду обрати пінопласт.

 

Властивості пінопласту

Пінопласт, як і будь-який інший теплоізоляційний матеріал, має певні переваги і недоліки. Позитивні характеристики: чудові показники теплопровідності, не вбирає вологу, у ньому не живуть і не розмножуються мікроорганізми та цвіль, легкий матеріал, не деформується, довговічний, помірна ціна. Головний недолік пінопласту – це його горючість.

Важливо! Для утеплення будинків рекомендується вибирати пінопласт, просочений спеціальним антипіреновим складом для запобігання самозагоряння. Власники приватних будинків часто відмовляються від цього матеріалу, тому що утеплити пінопластом фасад будинку – значить привабити гризунів, які влаштовують в ньому нори. Але й цієї неприємності можна уникнути, якщо проводити монтаж за всіма правилами.

Перш ніж купувати матеріал, вам потрібно визначитися з його вибором. Ми вже згадували, що пінопласт повинен містити в собі антипірени. Про їх наявність говорить літера «С» в кінці маркувальної абревіатури (ПСБ-С). Якщо ви купуєте пінопласт імпортного виробництва, то про його негорючість свідчить літера «R».

Також важливі і такі параметри, як товщина пінопласту для утеплення фасаду і його щільність. Зазвичай для зовнішнього утеплення житлових будинків вибирають плити товщиною не більше 5 см. Щільність пінопласту для утеплення фасаду не повинна бути високою. Бажано вибирати ПСБ-С-15, де 15 – це показник щільності в кілограмах на кубічний метр.

 Підготовчі роботи

Пінопласт слід кріпити до чистої і рівної поверхні. Тому стіни потрібно підготувати: збити всі нерівності, горбики, штукатурку, що відшаровується тощо, закласти великі вибоїни і щілини, ретельно проґрунтувати поверхню. Далі по периметру фасаду слід закріпити цокольний профіль на тому рівні, звідки почнеться утеплення фасаду. Він стане опорою для нижнього ряду пінопластових плит і захистить матеріал від проникнення в нього мишей та інших гризунів.

 Монтаж утеплювача

Ця технологія досить проста і зрозуміла: пінопласт спочатку приклеюється до поверхні на спеціальний клей, а потім додатково фіксується дюбелями з великою голівкою.

Для приклеювання нанесіть склеювальний склад на плиту пінопласту звичайним шпателем, а потім зніміть його надлишки зубчастим. Встановіть першу плиту на цокольний профіль на розі будівлі і притисніть до стіни. Продовжуйте зліва направо. Почавши клеїти другий ряд утеплювача, розташовуйте плити зі зміщенням швів. Наступного дня, коли клей повністю висохне, зафіксуйте пінопласт тарілчастими дюбелями. Вони забиваються в стіну крізь утеплювач. Спочатку плита кріпиться по центру, а потім по кутах.

Під час монтажу пінопласту між плитами можуть залишатися щілини, які необхідно закрити, щоб через них до стін не проходив холод. Для цього у великі щілини вкладають смужки, вирізані з того ж пінопласту, а не дуже широкі можна задути монтажною піною.

Штукатурка і фарбування

У «голому» вигляді пінопласт залишати не можна, оскільки це виглядає непрезентабельно, та й довго таке утеплення не прослужить. Тому поверх пінопласту фасад необхідно заштукатурити, а потім нанести декоративну обробку.

Технологія нанесення штукатурки:

1. Обклейте всю поверхню, утеплену пінопластом, армованою синтетичною сіткою, накладаючи її з напуском у стиках. Пам’ятайте, що клей сохне дуже швидко, тому треба встигнути добре розрівняти сітку, поки вона не приклеїлася.

2. Нанесіть перший шар штукатурки, щоб сітка опинилася в товщі розчину, але злегка проглядала з-під нього.

3. Коли штукатурка почне підсихати, затріть поверхню наждачним папером або спеціальною теркою.

4. Дочекайтеся повного висихання першого шару і нанесіть другий завтовшки приблизно 3 мм. Після його висихання знову зробіть затирання поверхні.

Фарбувати фасад можна відразу після висихання другого шару, використовуючи для цього фарбу для зовнішніх робіт і поролоновий валик.

Тепер ви приблизно уявляєте, як це робиться. Тож уже можете оцінити масштаб робіт, який вам належить виконати, і вирішити, чи зможете ви зробити це самостійно. Якщо так, то, заощадивши на найманій робочій силі, ви отримаєте відмінний результат за цілком прийнятною ціною.

Скільки це коштує

У найбільших магазинах Кіровограда ціни коливаються в таких рамках: найдешевша плита пінопласту ПСБ-С-25 (1000х500х20 мм) коштує 3,15 грн. Найдорожча (1х1м, щільністю 30) 25 грн. Середні ціни на фасадний пінопласт щільністю 15 (рекомендована) – 5-7 грн. Але це ціна інтернет-магазинів. Більшої щільності й товщини – від 6,5 до 17 грн. Зрештою, наш моніторинг засвідчив, що ціни на цей товар іноді різняться кардинально. Тож усе залежатиме від вашої можливості і ситуації.

Також ми звернулися до кількох будівельних фірм і бригад, які займаються утепленням фасадів. Одна з них, наприклад, готова утеплити вашу квартиру за ціною 140 грн. за кв. м (із матеріалу «Мастер»)  і 160 грн. за
кв. м (Ceresit). При цьому дає гарантію на 5 років. Інша бере за квадратний метр 180/200 грн. із їхнім матеріалом. За словами менеджера, вибирати матеріал може й замовник, відтак, і ціна варіюватиметься. Чиста робота ж коштує в межах 120-140 грн. Утеплення ж приватного будинку в цій фірмі обійдеться дорожче, адже воно передбачає більше видів робіт: підготовку поверхні стін, ґрунтування, нанесення покриття типу «короїд». Середня ціна таких робіт – 140 грн. за кв. м. (без матеріалів, але з «короїдом»). У третій фірмі ціна із врахуванням матеріалу коливається в межах 150 грн. за м2. Проте, зауважують, ціни найближчим часом можуть підвищитися з відомих причин.

Ми лише в загальних рисах описали процес і витрати на нього. Сподіваємося, що це допоможе вам оцінити трудоємкість і вирішити: взятися за справу самому чи довіритися будівельникам. Остаточну калькуляцію утеплення вашої оселі ви зможете зробити лише самі, виходячи із того, в якому населеному пункті ви живете, із власних уподобань, конкретних цін на конкретний момент.