ЗАГАРТОВУЄМОСЯ ПРАВИЛЬНО

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Загартування холодом – відмінна профілактика безлічі захворювань. Головне – правильно розпочати! І робити це слід не із хрещенських купелей, які днями відвідали чимало наших читачів. Тим, хто ще не наваживався на такий крок, наша публікація підкаже, як підготуватися до цього. А хто все-таки пірнав в ополонку в понеділок, оцінить, чи правильно він до цього готувався.

 

Загартовування – це гігієнічний захід, завдяки якому організм людини стає більш стійким до несприятливого впливу навколишнього середовища, а також стає витривалішим. Якщо людина систематично гартується, то ймовірність захворіти на застуду в такому випадку знижується в чотири рази!

Головне при цьому – проявити терпіння і підійти до справи без фанатизму.

  Крок перший:
 повітряні ванни

Починайте загартовування з повітряних і сонячних ванн. Оптимальною температурою буде 14 градусів для дорослого і 22-24 градуси – для дітей. Приймати повітряні ванни можна на вулиці, проте варто підбирати певні місця, оскілки необхідно зняти з себе одяг. Протягом однієї-двох хвилин потрібно виконати кілька простих вправ (можна просто походити). Для початку цього буде цілком достатньо. Для повітряних ванн вибирайте місця, де немає вітрів.

Поступово вам слід збільшити ваше перебування на холоді до 30-40 хвилин, і переходити на більш низькі температури. Після того, як впоралися з першим етапом, переходимо до наступного.

 Крок другий:
  обтирання

Ваші рецептори вже звикли до холодного повітря. Тепер їх необхідно «познайомити» з холодною водою, а точніше – з мокрим рушником. Другим етапом при загартовуванні є обтирання. Для цього необхідно змочити водою грубу тканину і по частинах розтерти тіло. Спочатку шию, потім переходимо до грудей, а далі – спину. Після цього все насухо витерти. Дехто радять, щоб тіло обсохло саме. Так ефект від загартовування з’явиться в кілька разів швидше.

Після того, як ви завершили всі процедури з тулубом, переходимо до розтирання ніг. Температура води, в якій змочується тканина для обтирання, повинна бути на 1-2 градуси вище, ніж при обливанні надалі.

 Крок третій:
  контрастні процедури

Далі приступаємо до власне водних процедур, проте обережно. Ваше бажання зануритися в холодну ополонку йде в розріз із фізичною підготовкою тіла і нервовою системою. Водні процедури варто починати з контрастного душу. Протягом перших 2 тижнів щодня приймайте душ прийнятної (теплої) температури. Після чого переходимо на контраст. Приймайте душ, як і раніше, тільки на 10 секунд закрутіть вентиль із теплою водою і постійте під холодною. Поступово збільшуйте час перебування під холодною водою до 1 хвилини. Допускається не більше трьох контрастів – перемикання гарячої та холодної води.

 Крок четвертий:
  босоніж по снігу

Тепер можна розпочати загартовування ступнів. Відзначено, що ходіння босоніж по холоду зміцнює гланди та імунну систему. Можна, наприклад, ступити босими ногами на сніг і поступово довести перебування на ньому до 3 хвилин, а потім і до 15. Той, хто навчиться ходити по снігу, не буде хворіти на застудні недуги.

 Крок п’ятий:
  гайда в лазню!

Висока температура, як і холодна, є потужним подразником людського організму. Для початку в лазні необхідно добре прогрітися (до 45 хвилин), неабияк попітніти, після чого зануритися в холодну воду: басейн або ополонку. Така процедура очищає легені, покращує газообмін, а також звільняє тіло від токсинів і підвищує витривалість організму. Для адаптації до подальшого етапу достатньо кількох відвідин лазні по 2-3 години.

 Крок шостий:
  в останній бій!

Якщо ви подужали всі попередні етапи, то залишилося зануритися в ополонку. Але й тут будьте вкрай обережні. Для початку достатньо просто увійти і відразу вийти з холодної води. Після чого насухо витертися рушником і швидко одягнутися. Поступово збільшуйте час перебування у воді до 2-3 хвилин. Спочатку намагайтеся купатися в безвітряну погоду.

Так купатися можна хоч щодня, проте 1-3 разів на тиждень так само буде цілком достатньо для збереження здоров’я.

Важливо. Перед тим, як почати загартовуватися, обов’язково порадьтеся зі своїм лікарем і пройдіть медичне обстеження.

Будьте здорові!