Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

«НЕМОБІЛІЗАЦІЯ»

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Ще 1 березня Україною поширилася інформація про нібито загальну мобілізацію у зв’язку із подіями в Криму. Наступними днями військкомати почали «штурмувати» сотні чоловіків, які зголосилися записатися до лав Збройних сил. Однак працівникам комісаріатів довелося їх заспокоювати: тотальна мобілізація не проводиться.

Навіть військові фахівці визнають, що з різних причин суспільство відчуває брак інформації про те, що насправді відбувається. Заповнити цю прогалину «Нова газета» вирішила із перших уст. Обласний військовий комісар Ярослав Кучер розвіяв усі чутки і розповів наступне. – Жодної мобілізації в Україні не оголошувалось, – пояснює полковник. – Це прерогатива Президента, а він відповідного стану не вводив. Що насправді відбувається, так це навчальні збори військовозобов’язаних. Їх викликають до військкоматів, формують у команди і призивають на збори.

 

Там проводяться навчання з усіх предметів підготовки – від стройової, вивчення статутів до спеціальної підготовки за фахом. Ці збори наразі продовжені на 10 днів: із 11го березня розпочинається нова фаза, яка завершиться 20 числа, якщо не буде нових команд. Перший етап зборів, відповідно, тривав 2-12 березня. Вони проходили лише в системі військових комісаріатів. Друга ж відбуватиметься безпосередньо у визначених військових частинах.

 

 

За словами комісара, на збори викликають не всіх, не весь обсяг кадрів, що може підлягати цьому. Під час першого етапу (для військкоматів) залучили приблизно 30% від необхідного – так визначило Міноборони. Це спеціалісти, які пов’язані із обліком, тобто ті працівники, які займатимуться власне призовом та поставкою військовозобов’язаних до частин.

 

 

Окремо залучаються зв’язківці, у військових частинах задіюють фахівців залежно від профілю частини. Якщо, наприклад, «новобранців» відправляють до 3-го полку спецпризначення, розташованого у Кіровограді, то зрозуміло, що мова йде про спецпризначенців. Ну і, відповідно, про фахівців, які повинні забезпечувати їхню діяльність: кухарі, ті ж самі зв’язківці тощо. – Хто залучається, крім визначених категорій військовозобов’язаних, для проведення заходів? – По Кіровоградщині ми зафіксували приблизно 2 тисячі добровольців, які звернулися із власної ініціативи до військових комісаріатів із бажанням взяти участь або в зборах, або, скажімо так, в інших формуваннях з відповідною метою.

 

Ми задокументували їхні дані, уточнили контакти. І цілком можливо, що вже найближчим часом із них організовуватимуть загони для охорони державних об’єктів на території області, вони братимуть участь у спільному патрулюванні вулиць. А ті, хто виявиться придатним для військової служби, будуть призначатися у команди, які відправлятимуться до Збройних Сил, за відповідного наказу, для доукомплектування частин. Крім цього, ми пропонуємо цим людям служити за контрактом.

 

І вже є певні результати… Головним же завданням на сьогодні, підкреслює Ярослав Кучер, є уточнення даних військового обліку. Адже чимало людей подавали до комісаріатів одну інформацію, потім змінили місце проживання, забуваючи повідомляти про це. Тому зараз й існують незручності у роботі військкоматів. Вони часто просто не можуть знайти людину і навіть не знають, як її шукати. Одна із причин цього – у зміні закону.

 

Якщо раніше військовозобов’язаний мусив повідомляти про зміну місця проживання чи при тривалому виїзді, то зараз це робити не обов’язково. І багато людей цим користуються. Обласний комісар сподівається, що досвід нинішніх зборів підштовхне керівництво країни до висновків та відповідних змін до законодавчої бази. – Щодо формування Національної гвардії є якась інформація? – Формується, на базі Внутрішніх військ. Як я зрозумів, рішення прийняте на найвищому рівні.

 

Національна гвардія матиме особливий статус, матиме зовсім інші повноваження. Її частини зможуть використовуватися як для відсічі силам зовнішніх агресорів, так і для наведення ладу всередині країни. Фактично нам такий підрозділ був необхідний, а зараз реалізується те, що давно назріло. – За вашими спостереженнями, рівень патріотизму зріс? – Він високий! Ми вже говорили про добровольців. Але є й інші речі. Скажімо, багато людей виявляють бажання допомогти військовим частинам.

 

Маємо приклад, коли люди відправляють по 12 тонн ватажу в Крим на допомогу підшефним кораблям ДК «Кіровоград» і «Куропятников». Маємо приклади, коли люди звертаються до командування військових частин і надають необхідну допомогу. Є сільгоспвиробники, які їм постачають продукти, хоча про це ніхто не просив. Тож, рівень патріотизму дуже високий. – Чи фіксуються факти ухиляння від участі у згаданих зборах чи від планового призову? – Не буду приховувати, що є люди, які цього бояться. Вони шукають якісь варіанти ухилитися, при цьому намагаючись зберегти «гарне обличчя». Тобто, щоб і з’явитися до військкомату, і не забрали до війська. Знаходять якісь довідки тощо. Але, по-перше, ми їм пояснюємо: всі події, які нещодавно відбувалися, – в минулому.

 

По-друге, вже немає того підрозділу, якого вони так боялися – замість Внутрішній військ буде Національна гвардія із зовсім іншими функціями. І, по-третє, пояснюємо, що держава поки що в такому стані, що відмовитися від строкової служби поки неможливо. Так, ми змогли перейти фактично на повну комплектацію у Збройних Силах контрактниками. Але ще є підрозділи, де відмовитися від строковиків ми не можемо. Якраз цією роз’яснювальною роботою ми і займаємося, підключаючи наших партнерів – ветеранські та громадські організації. – На вашу думку, чи зверне, уряд увагу на серйозні проблеми армії після кримських подій?

 

Мова про модернізацію озброєння, забезпечення військовиків житлом тощо. – Проблеми, звісно, є. Від початку розпаду СРСР чисельність українського війська у кілька етапів постійно скорочувалась удвічі. При цьому обіцяли, що матеріальне забезпечення тих, хто залишився в армії, покращиться також удвічі. Але цього не сталося. Згодом із 500 тисяч залишилося вже 250. Зараз же є приблизно половина від них. При чому, риторика звучала ідентична: забезпечення покращиться також удвічі.

 

Але за фактом цього ніколи не дотримувалися. І я маю на увазі не стільки матеріальне забезпечення службовців чи утримання, скільки модернізацію озброєння, його придбання… Хотілося б вірити, що ситуація зміниться на краще, і певні кроки вже спостерігаємо. Зрозуміло, що вони викликані останніми подіями. Проте рано чи пізно всі повинні були згадати фразу: «Хто не годує свою армію, той годуватиме чужу»… А тим часом…

 

Ситуацією користаються «чорні» вербувальники. Як стало відомо «Новій газеті», в одному із районів зафіксований факт «мобілізації» чоловіків групою невідомих осіб, які не мають жодного відношення до призову. Про це дізнався військовий комісар. Інформацію передали до органів МВС.