Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Тетяна Шоколова: Простий Будинок культури може стати платформою для об’єднання громади

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Реформа органів місцевого самоврядування відкрила нові перспективи перед громадами. У зв’язку зі створенням об’єднаних територіальних громад проблема «виживання» закладів культури, особливо на селі, турбує багатьох людей, а надто працівників сфери культури.

 

В інтерв’ю з керівником Олександрійського районного благодійного інформаційно-консультативного центру для недержавних організацій Тетяною Шоколовою ми поговорили про те, яку роль може відігравати сільський Будинок культури у розвитку ОТГ, а також про те, як громади Олександрійського району працюють над створенням суспільних проектів та залученням іноземних донорів.

Тетяна Шоколова – президент Олександрійського районного благодійного інформаційно-консультативного центру для недержавних організацій. З часу його створення (а це 2002 рік) організація реалізувала сім цікавих проектів, залучивши понад 200 тисяч небюджетних гривень на їхнє втілення. Але справа не в цифрах, а в людях, які отримали нову інформацію, здобули нові знання, досвід, навички організаційної роботи задля об’єднання мешканців громад навколо ідеї позитивних перетворень.

− Тетяно Степанівно, коротко розкажіть, що таке інформаційно-консультативний центр? З чого він починав свою роботу?

– ОРБІКЦ – це товариство небайдужих людей, які надихають одне одного та всіх навколо на досягнення мети, на реалізацію ідей, які направлені на позитивні зміни в громадах.

Поштовхом для створення  ОРБІКЦ стало проходження персоналом Будинку культури навчання в рамках «Школи лідерів НДО» та першої українсько-польської «Школи аніматорів», що були організовані Центром підтримки творчих ініціатив та Інститутом соціокультурного менеджменту протягом 1999–2005 років. Завдяки отриманим знанням ми пожвавили співпрацю з громадськими організаціями,  реалізували  декілька важливих соціальних проектів. Районний Будинок культури, на базі якого працює ОРБІКЦ, став осередком громадської активності в районі. Ми активно пропагуємо ідею Центрів місцевої активності серед сільських будинків культури та їхнього персоналу.

− Один із проектів ОРБІКЦу стосується перетворень сільських будинків культури на щось більше…

– Ми вважаємо, що для сучасних клубів зараз недостатньо тематичних вечорів та вечорів відпочинку. На наш погляд, клубні працівники покликані стати агентами культурних змін та формувати нове мислення і новий погляд на  процеси, які відбуваються в суспільстві. Але проблема полягає в тому, що у них відсутні професійні навички – вони не володіють новими  технологіями і методиками організаційної роботи в громадах. Серед  персоналу будинків культури практично відсутні фахівці з питань маркетингу, фандрейзингу, менеджменту, PR…

Проект «Будинок культури і громада разом до розвитку і ладу» (2010–2011) був спрямований на проведення навчання для громадських активістів, працівників будинків культури, представників органів влади та ЗМІ з організаційної роботи. Ми працюємо над перетворенням  будинків культури на центри поєднання культури і громадської активності – Центри інтеграції. 

− А наскільки активна сільська громада?

– У  процесі роботи ми виявили велику кількість ініціативних і небайдужих людей, які стали міцним активом в громадах Попельнастого,  Березівки, Протопопівки, Головківки, Нової Праги, Добронадіївки, Червоної Кам’янки. До речі, Попельнасте – найвіддаленіше  село від Олександрії, але попри відстань люди тут найближчі до позитивних змін, до соціальних перетворень, найактивніші, готові розвиватися, тут налагоджене прекрасне соціальне партнерство на місцевому рівні. 

− Розкажіть про співпрацю із колегами із закордону.

− Так, маємо цікавий досвід співпраці з польськими колегами в реалізації Міжнародного проекту «Соціально-економічні можливості розвитку сіл Олександрійщини». Головна ідея проекту − ефективно використовувати власні можливості без залучення зовнішніх інвестицій. До проекту були включені 16 учасників, які хотіли б розвивати своє село в напрямку туризму, активного туризму з поєднанням культури, творчості, декоративно-ужиткового мистецтва, традиційної української кухні з 4 сіл Олександрійщини: Попельнастого, Головківки, Нової Праги та Протопопівки.

Серед учасників – представники влади, бізнесу (власники сільських зелених садиб), соціальної сфери (культури, освіти), краєзнавці, громада та ЗМІ. В результаті учасники проекту визначились зі своєю картою місцевих ресурсів.  Але про остаточні результати говорити поки що рано. Робота в цьому напрямку ще триває.

Користуючись нагодою, запрошую усіх жителів Олександрійського району, які відчувають у собі бажання змінюватися і змінювати свої населені пункти, слідкувати за нашими повідомленнями, долучатися до проектів, які організовує ОРБІКЦ.

Детальніше про можливості розвитку сільських закладів культури, участь громади в розвитку села, залучення інвестицій та написання грантових проектів можна дізнатися у Олександрійському районному благодійному інформаційно-консультаційному центрі:

28000, м. Олександрія

вул. Діброви, 27

Тел. (05235)90708