Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Як громаді співпрацювати з міліцією

Володимир Кондрашов
Автор: Володимир Кондрашов

Коли за кілька сотень кілометрів від Кіровограда триває неоголошена війна, кожен патріот мусить знати, як захистити себе і свою землю.

Як пересічні громадяни можуть захистити себе і допомогти Вітчизні, розповів начальник управління громадської безпеки УМВС в області Олег Вітюгов. 

 

– Олегу Анатолійовичу, розкажіть, як громадяни можуть охороняти себе і свої домівки, як їм співпрацювати з міліцією?

 

– По-перше, створивши громадянські формування з охорони правопорядку. Порядок їх створення і функціонування регулюється низкою законів, зокрема Законом «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону». Згідно з ним, можливим є створення формувань для реалізації конституційного права громадян на захист. Створюватися такі формування можуть кількома шляхами.  Перший з них – на основі трудового колективу. Так, до речі, створилося громадське формування за ініціативи депутата Кіровоградської міської ради Олександра Горбунова і за підтримки народного депутата України Станіслава Березкіна «Кіровоградська народна дружина». 

 

Другий шлях.  Члени територіальної громади можуть також утворювати формування із захисту порядку. Схема організації прописана законом і розтлумачується постановою Кабміну.

 

Третій шлях – створення формування на основі колективу вишу. Тобто із числа студентів, викладачів, працівників вишу.

 

– Які особливі умови створення подібних формувань?

 

– Головна умова – члени такого формування мають бути повнолітніми та пройти певний курс правового навчання в органах внутрішніх справ (по його закінченню ми видаємо довідку). Також важливо, щоб колектив складався не менш ніж з 10 чоловік. Реєстрацію громадського формування здійснюють органи місцевого самоврядування. Вони ж і видають посвідчення. Проте контроль і координацію  діяльності таких формувань здійснюють органи внутрішніх справ.

 

– Як безпосередньо відбувається співпраця ГФ і міліції?

 

– Згідно із законом, у сільській місцевості громадські формування можуть самостійно патрулювати вулиці, а у місті здійснювати патрулювання спільно з міліцією. Тобто будь-яка людина може залучатися до охорони правопорядку. Інше питання в тому, чи прийматимуть члени трудового колективу, наприклад, у своє громадське формування тих, хто не є їхнім колегою – це залежить від статуту ГФ і від рішення самих його учасників. Це їхня справа.

 

– Скільки дружин діють сьогодні?

 

– Щодо Кіровограда, то на сьогодні у міськвиконкомі пройшли  реєстрацію козацьке формування  та «Кіровоградська народна дружина» (за ініціативою Олександра Горбунова та Станіслава Березкіна). Також на стадії реєстрації  формування на основі приватної охоронної структури – у вільний від своєї основної роботи час її працівники допомагатимуть нам: надаватимуть безкоштовно власні авто, спільно з  міліцією патрулюватимуть вулиці тощо. Звісно ж, у Кіровограді давно діє «Кіровоградська міська дружина». Це невелика організація: вона патрулює Фортечні вали, охороняє Кіровоградську міськраду і фінансується за рахунок місцевого бюджету.

 

Також є організації, які поки що «затихли» – зараз хочемо їх реанімувати. Це громадські формування на основі колективів вишів. Зокрема, така організація є в Кіровоградській «Льотці» – вона забезпечує правопорядок у студентському містечку Льотної академії. «Реанімація», надіємося, відбудеться швидко. Ми не вимагаємо від студентів патрулювати місто (якщо захочуть – не відмовимо), достатньо просто забезпечувати порядок на «своїх» територіях. Це теж буде для нас суттєвою допомогою.

 

– Яка ситуація в області з допомогою міліціонерам, патрулюваннями?

 

– Тут одразу варто відзначити Олександрію. Там працюють активніше, ніж у Кіровограді. Причому, працюють уже давно – на основі недержавної служби охорони. Вони допомагають працівникам ОВС і в патрулюванні, і під час футбольних матчів. У нас же в місті почали порушувати це питання тільки нещодавно, у зв’язку з останніми подіями в країні. 

 

До речі, часто бюрократична тяганина заважає активістам одразу включатися в процес допомоги – реєстрацію громадських формувань з охорони правопорядку можуть проводити по декілька місяців. Зараз, у цей непростий час, такі питання потрібно вирішувати одразу і дуже швидко, адже справа ця – потрібна. Тим паче, громадське формування не претендує на бюджетні кошти.

 

– Окрім допомоги як члена громадського формування, як пересічний кіровоградець чи житель нашої області може допомагати міліції?

 

– Звісно ж, найпростіший спосіб, якщо виникає якась підозріла ситуація, стає відомо про підготовку чи скоєння злочину – просто повідомити за номером 102.  Можна навіть анонімно. Міліція обов’язково відреагує: за нереагування на повідомлення працівник правоохоронних органів несе відповідальність. Це – якщо ситуація вимагає термінового втручання. Якщо ж ситуація не термінова, можна прийти на прийом до керівництва міліції і повідомити інформацію. Крім того, можна звернутися до свого дільничного інспектора міліції, якщо громадянин вважає, що небезпеку можна усунути його силами дільничного.

 

– А за власною ініціативою можна патрулювати разом з міліцією?

 

– Розумієте, згідно із Законом «Про міліцію», передбачено несення працівниками правоохоронних органів служби разом з громадськістю, а механізм її розписано у Законі «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону». Чому краще бути у складі громадських формувань? Тому що законом у такому випадку передбачено соціальний і правовий захист громадян, які вступили до таких формувань: відповідальність порушника за опір члену ГФ чи працівнику міліції є жорсткішою, соціальний захист, відповідні повноваження (вимагати і перевіряти документи правопорушників, затримувати їх і доставляти до міліції та навіть складати протоколи про порушення за деякими статтями).

 

Крім цього, Конституція, перш за все, дозволяє усім громадянам захищати своє життя, здоров’я, майно і життя, здоров’я та майно інших людей. Тобто громадяни можуть збиратися і захищати себе навіть без реєстрації, але в такому випадку їх не так захищає Закон. Кожен може затримувати і доставляти до органів внутрішніх справ порушника, але в такому разі вступають в дію норми Кримінального кодексу та Кодексу України про адміністративні правопорушення: поняття «необхідна оборона», «затримання злочинця» і «крайня необхідність». Якщо громадяни не є членами ГФ, але на їхніх очах відбувається злочин, вони мають право затримати злочинця і навіть завдати йому шкоди, але так, щоб завдана злочинцеві шкода не перевищувала відвернуту шкоду (шкоду, яку б отримали від дій злочинця). Усі мають право на захист – у Кримінальному кодексі чітко виписано питання захисту житла і майна: може не бути злочином припинення протиправного насильницького проникнення до житла навіть до позбавлення життя нападника.

 

Звісно, краще реєструвати громадські формування – їхні члени проходять спеціальну юридичну підготовку. Крім того, таким чином міліція може здійснювати їхнє координування та контроль, а влада розуміє, скільки у неї сил, щоб забезпечити мирне життя населення.