Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Марина Грибанова: Зазвичай наркозалежний не визнає, що має проблему

Анастасія Дзюбак
Автор: Анастасія Дзюбак

Усі ми зі шкільної парти знаємо про шкоду наркотиків, але залежні від них люди чомусь не зникають. А між тим, наркозалежність – хвороба, яку можна попередити, але важко вилікувати.

 

Уперше відеолекцію «Правда про наркотики» відомого в Україні лектора Марини Грибанової, яка вже 12 років займається профілактикою алкоголізму і наркоманії, я побачила близько року тому. На відео жінка цікаво розповідає школярам про наркотики. Вразив підхід до подання інформації.

Якщо у школі це зводиться до розповіді про те, чим шкідливі наркотики, то пані Марина пояснює, чому люди починають вживати їх і чому не можуть покинути. Перш за все, вона повідала про Шкалу емоційних тонів. Як виявилося, протягом життя у людини існують різні емоційні стани від «добрих» до «злих». Зазвичай споживати наркотики починають у стані нудьги, щоб покращити свій настрій. І досягають ефекту. Але з кожним наступним вживанням отрути емоційний стан лише погіршується. Коли ж людина таки вирішує покинути згубну звичку, дається взнаки біологічне звикання, адже наркотик накопичується у жировій тканині.
«Нова газета» вирішила розпитати пані Грибанову про її роботу і особливості підходу до лікування наркозалежних.

– Ви успішно працюєте вже багато років. Чому Вас зацікавила саме тема нар-команії?
– Ще в підлітковому віці я мріяла допомагати людям щасливо жити. Хвилювали етичні аспекти життя. Я гостро сприймала проблеми однолітків, тому й прагнула допомогти собі та іншим розібратися у житті. Ось чому я вирішила стати вчителем (за освітою я вчитель біології та шкільний психолог). Але система освіти, попри велику кількість плюсів, як мені здавалося, була досить бездушною. Завжди хотілося, щоб навчання було радістю, а не повинністю. Приймати наркотики і алкоголь будь-яка людина починає, намагаючись вирішити проблеми, найчастіше проблеми спілкування. І починають таким чином «вирішувати проблеми» переваж-но школярі. Як учитель біології я проводила уроки профілактики алкоголізму, але вони при всій моїй фантазії і творчому підході до матеріалу давали мало результату. Очевидно, не вдавалося донести безпосередньо до дітей всі наслідки такого способу вирішення проблем. Я вивчала різні системи навчання і виховання. Але не знаходилося нічого, що мене б влаштовувало в повній мірі. У1995 році мені випадково потрапила до рук книга Л. Рона Хаббарда «Діанетика». Сказати, що я була вражена – нічого не сказати. Вперше я знайшла відповіді на свої запитання.
Все, що я вивчала досі, вишикувалося у струнку картину. Відсіялося те, що не працювало, знайшлися підтвердження всім моїм припущенням, і виявилася цілком логічна і працююча технологія допомоги людям.
А через рік я дізналася, що є програма «Нарконон», і вперше почула лекцію за цією програмою. Ту саму, на основі якої я проводжу лекції сьогодні. Це був момент, коли я вирішила: це має бути доступним усім дітям в Україні.
– Як зародилася ідея для лекції?

– Як ви зрозуміли, ідея не моя. Первісний текст лекції був ретельно складений американським лектором Бобі Віггінзом. Він колишній наркозалежний, що пройшов реабілітацію за програмою «Нарконон» і який вирішив присвятити себе порятунку дітей від наркотиків. Склав він її на основі праць Л. Рона Хаббарда. Згодом, коли програма з’явилася в Москві, її адаптувала для Росії Яна Злчевська, у якої, власне, я і навчалася.

– Ваша лекція«Правда про наркотики» вражає. Наскільки цікаво і небанально все подається. Розкажіть більше про шкалу емоцій.
– Емоції ‒ це суть життя. Але як мало люди знають про емоції, про те, звідки вони беруться, як від них залежить наше життя, здоров’я. Абсолютно унікальне відкриття Хаббарда ‒ Шкала емоційних тонів ‒ показує рух життя. Знаючи її, людина стає більше причиною свого життя, а не наслідком. Добре розуміючи Шкалу тонів, можна передбачати поведінку людини і зрозуміти свою. А значить, бути здатним керувати життям у тій чи іншій мірі.
– Як різняться пояснення про шкоду наркотиків для підлітків і, наприклад, уразливих груп населення (ув’язнені, працівники секс-бізнесу) чи вже дорослих споживачів наркотиків?
– Очевидно, що у різних людей – різна реальність. І тут, я б сказала, необхідний певний артистизм і розуміння Шкали тонів. Я просто стаю тією чи іншою аудиторією і розумію її. Просто говорю її мовою. А самі дані залишаються незмінними для будь-якої групи.
– Коли і як дітям вперше варто розказати про наркоманію, наркотики?
– Тут головне не коли, а як. Звичне нам залякування і страшилки подіють(якщо подіють взагалі) на невеликий відсоток дітей. На дорослих взагалі не подіють. Що стосується мене, то я проводжу лекції для дітей, починаючи із шостого класу. У цьому віці є велика ймовірність, що більшість ще не знайома з наркотиками, але вже чули про них. Саме тоді дітям необхідно отримати правильну і вичерпну інформацію про цю проблему. Це щеплення від смерті. Я так це називаю.
– Можливо, Ви маєте якісь поради для тих, чиї близькі потрапили під цю залежність? Як пояснити наркоману, що він залежний, якщо він не визнає цього?
– Ось це питання неймовірно складне. Коли вже потрапив – тут профілактика запізнилася. Зазвичай я рекомендую прослухати мою лекцію. Іноді це спрацьовує, і людина усвідомлює, куди потрапила. Але далі потрібна ефективна реабілітація. Часто наркозалежний не усвідомлює, не хоче усвідомлювати цю проблему. Зрозумійте, для нього наркотики – це рішення! Тож усвідомлення проблеми відбувається, на жаль, тоді, коли вже почалися невідворотні процеси в організмі.
– Для залежних в Україні є реабілітаційні заклади, але зазвичай людина, яка нібито «одужала», знову повертається до наркотиків. Як допомогти наркозалежному почати боротися з проблемою на психологічному рівні?
‒ Я розповідаю в лекції про механізм накопичення наркотиків у жировій тканині людини. Це і є причиною фізіологічної залежності. І поки наркотики залишаються в тілі – бажання їх прийняти триватиме, що і є причиною постійного повернення до наркотиків. Тому, щоб впоратися із цим, необхідна детоксикация організму. У нашому реабілітаційному центрі(це ще одна частина програми «Нарконон») саме й надається програма детоксикації. Це особлива програма, якої немає в жодному реабілітаційному центрі. Мета цього кроку реабілітації – виведення отрут з організму. Не тільки наркотиків. І тільки після цього людина буде здатна ясно мислити. Лише потім студент(так називають наркозалежних) здатний проходити психологічну реабілітацію. Причому, акцент робиться на тому, що він самостійно вивчає основи життя, етики, взаємовідносин людей. Більше того, він тренує втрачені навички спілкування.

Окрім лекцій, Марина Грибанова навчає методиці профілактичних лекцій учителів і соцпрацівників, а також виступає перед учнями в Україні та за кордоном. Восени лектор мала відвідати з відкритими виступами і Кіровоградщину, щоправда, запрошення від місцевих владців лунало лише на словах. Надіємось, що найближчим часом пані Марина завітає і до нас, адже Кіровоградщина, на жаль, не може похвалитися своєю «нарконезалежністю».