Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

СУБСИДІЇ ОТРИМАЄ ТОЙ, ХТО ЇХ СПРАВДІ ПОТРЕБУЄ

Автор: Нова Газета

Останні зміни до системи надання житлових субсидій викликали в суспільстві масу домислів і чуток. Наше видання звернулося до директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Олександра Догарова, щоб він пояснив новації стосовно субсидій.

 

– Із 1 жовтня запроваджено цілу низку змін до порядку надання житлових субсидій. Розкажіть, будь ласка, про них.

– Програма житлових субсидій за 23 роки існування довела свою ефективність. Водночас запроваджена Мінфіном верифікація показала, що програма потребує удосконалення, передусім в бік підвищення адресності.

Постановою Кабінету Міністрів від 17 жовтня 2018 року №841 вдосконалено порядок надання житлової субсидії. Тому і запроваджені з 1 жовтня зміни направлені на те, щоб всі ті, хто справді потребує субсидії, її отримали.

З 1 жовтня вона нараховуватиметься на опалювальну площу, яка не перевищує 120 квадратних метрів для квартир та 200 квадратних метрів для індивідуальних будинків. Нагадаю, до 1 жовтня у таких випадках враховувалась загальна площа житлового приміщення.

Субсидію на загальних умовах отримають ті громадяни, в яких є заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця. Це означає, що якщо відсутня сплата єдиного соціального внеску не з вини громадянина, а через неплатежі підприємства,  де  людина працює, то субсидія буде призначена. Без обов’язкової сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) житлову субсидію за рішенням комісій можуть отримати безробітні в сільській місцевості, райцентрі, селищах міського типу або безробітні в місті за умови перебування на обліку в центрі зайнятості. Це логічно. Погодьтеся, що є об'єктивна різниця між умовами та можливістю працевлаштування у великих містах та в маленьких містечках та селищах: якщо у містах бракує робочої сили, то в селищах навпаки – відсутні робочі місця.

Людям, які отримували допомогу по безробіттю, до сукупного доходу враховується: у випадку, коли розмір допомоги менший за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, – розмір прожиткового мінімуму (1762 грн); коли розмір допомоги більший за прожитковий мінімум – фактично отримані доходи; коли відсутня допомога – дохід у сумі трьох розмірів прожиткового мінімуму (5286 грн).

Право на отримання субсидії на загальних умовах отримали домогосподарства, де зареєстровані особи, які працюють за кордоном і сплачують там ЄСВ, що підтверджується документально відповідними довідками. Перелік таких країн розміщено на сайті Мінсоцполітики.

До непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі і яким житлову субсидію може бути призначено на понаднормову площу житла,   включено такі категорії: отримувачі пенсій у зв'язку зі втратою годувальника;  отримувачі пенсій за вислугою років; отримувачі соцдопомоги за інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.

– Чи є обмеження щодо збільшення норми площі житла?

– Комісія має право призначити житлову субсидію на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі, яка не може перевищувати більш ніж на 30 відсотків соціальної норму житла, розрахованої для домогосподарства.

Конкретні розміри загальної площі, на яку призначається житлова субсидія (з урахуванням понаднормової), зазначаються в рішенні комісії.

Наприклад, якщо сім'я складається з двох осіб, то соціальна норма для такої сім'ї – 62,52 кв.м.
Але якщо площа житла  80 кв.м, то   субсидія може бути розрахована, виходячи із загальної площі 80 кв.м. Якщо площа житла 92 кв.м, то максимально може бути враховано підвищення не більше ніж на 30%, тобто 81,3 кв.м. Повторюся, що конкретні розміри  встановлює комісія.

– Хто зараховується до складу домогосподарства?

– Усі особи, що зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), та члени сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

– Що змінилось у порядку врахування доходів? Які доходи враховуються під час призначення житлової субсидії, а які не враховуються?

– При призначенні субсидії у жовтні на опалювальний період враховуються доходи за І-ІІ квартали поточного року. Як і раніше, під час призначення житлової субсидії враховуються нараховані такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія; соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; інші доходи. І відтепер до доходу враховуються грошові перекази, отримані із-за кордону.

Перелік видів доходів, які не враховувалися раніше, доповнено наступними: сплачені на дитину аліменти, за умови документального підтвердження, спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняку великої рогатої худоби в господарствах фізичних осіб.

– Чи потрібно звертатись з новим пакетом документів у зв’язку зі змінами, запровадженими з 1 жовтня?

– Хочу зазначити, що повторно звертатися до органів соціального захисту населення через зміни у порядку нарахування розміру субсидій не потрібно. Навіть тим, у кого розмір субсидії був нульовим (це зазначено в повідомленні про призначення субсидії). Розрахунок вже призначених субсидій за новими параметрами відбудеться в автоматичному режимі на опалювальний сезон. Ті, хто раніше не звертався по субсидію, може зробити це у будь-який зручний для себе час.

Для отримання держдопомоги у сплаті житлово-комунальних послуг необхідно заповнити лише заяву та декларацію про доходи. Додаткові документи подаються лише у виняткових випадках, коли субсидія призначається за рішенням комісії.

Подати  документи можна самостійно до місцевих управлінь праці та соціальної політики або уповноважених осіб сільських і селищних рад. Надіслати рекомендованим листом до органів соціального захисту населення за місцем проживання чи відправити через інтернет – заповнити заяву та декларацію можна на сайті subsidii.mlsp.gov.ua.