Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Директор фабрики «Зорянка» Віра Пустовіт: Головне, щоб там, нагорі, прокинулася совість

Володимир Кондрашов
Автор: Володимир Кондрашов

Кіровоградська швейна фабрика «Зорянка» – одне з найвідоміших і найстаріших підприємств Кіровоградщини.  У різні часи тут виготовляли широкий асортимент жіночого та чоловічого одягу. Зараз же на «Зорянці» не тільки співпрацюють з відомими світовими брендами одягу, а й активно допомагають обороні країни від російського окупанта. Яким чином – нашому кореспондентові розповіла директор ПАТ «Кіровоградська швейна фабрика «Зорянка» Віра Пустовіт.

 

– Віро Олексіївно, у пресі постійно з’являється інформація про благодійні ініціативи, волонтерські рухи, які співпрацюють із «Зорянкою». А яким чином фабрика долучилася до підтримки обороноздатності країни з початком україно-російського конфлікту на Донбасі?

– У першу чергу «Зорянка» своєчасно і в повному обсязі сплачує «військовий податок» – це більше 20 тисяч гривень щомісяця на потреби армії. Наше підприємство за часів СРСР виготовляло форму для військових радянської армії - рядового складу збройних сил. Сьогодні підприємство орієнтоване на співпрацю з іноземними фірмами за давальницькою схемою. Ми працюємо з відомими брендами Німеччини, Франції, Італії – виготовляємо пальта, напівпальта, спідниці, брюки тощо. Це наш основний профіль на сьогодні. А відколи почалася неоголошена війна на Сході, ми почали виготовляти форму для наших військових. На жаль, Міністерство оборони не все зробило для того, аби забезпечити армію формою. На мою думку, вона має бути єдиною – одного зразку, розроблена і затверджена. Всі мають бути однаково одягнені, а не так, як сьогодні, коли наші хлопці одягаються за допомогою волонтерів. На замовлення Міноборони ми відшили куртки, і, крім цього, розробили низку власних моделей форми для армії, у тому числі – для батальйону «Кіровоград». Ці моделі розроблялися власними силами, тестувалися – ми запрошували військових, щоб вони оцінили зручність форми… На даний момент ми розробили чотири моделі військово-польових костюмів, моделі військово-польової куртки з підстібкою та військово-польового комбінезону. Сьогодні реалізація цих виробів відбувається лише через волонтерів. Навіть батальйону «Кіровоград», якому ми пошили 140 костюмів, кошти на форму перераховували 10 підприємств міста та області. Ми не хочемо заробляти на цьому – у нас діють 10% знижки для учасників АТО.

– Окрім самої форми, яку ще продукцію виготовляєте?

– Крім цього, ми виготовляємо шеврони наших збройних сил різних зразків. У тому числі – «жартівливі» шеврони «УКРОП». На них також ми отримували замовлення від волонтерів.

– Яку мінімальну партію форми/шевронів мають замовляти волонтери для того, щоб «Зорянка» взялася за виконання замовлення?

– Це може бути будь-яка кількість одиниць – хоч сто, а хоч і п’ять. Наприклад, Кіровоградське обласне Товариство політичних в’язнів та репресованих замовляло у нас один комплект форми. Ми можемо надати будь-яку кількість продукції. Попри те, що ми маємо контракти із партнерами на виготовлення продукції, порушувати які не маємо права, коли виникає необхідність, колектив додатково виготовляє необхідну продукцію для військових. Інколи, можна сказати, навіть жертвуючи своїм особистим часом. Якщо є необхідність, ми можемо навіть зупиняти виготовлення замовлення від партнерів і працювати над забезпеченням потреб солдатів. Сьогодні такої потреби немає – готова продукція є на складі нашої фабрики. 

– Зараз ви маєте замовлення від Міністерства оборони? 

– Ні. Із Міністерства оборони на даний момент у нас замовлень немає. Тому що Міноборони проводить тендери, у яких, як правило, перемагають якісь київські фірми, що часто не мають навіть змоги забезпечити ту кількість комплектів, на яку вони виграли тендер. Ми не беремо участі в тендерах, оскільки це дуже складна процедура і шанси виграти там мінімальні.  Ми стали на шлях виготовлення військової форми лиш тому, що це необхідно для армії, тому, що треба оперативно і якісно одягнути солдат.

– Стосовно якості. У місті зараз багато магазинів, які торгують камуфляжем досить низького рівня, у той же час, про вашу продукцію самі бійці відгукуються досить схвально. Чи можна придбати форму від «Зорянки» в магазинах міста?

– Ми готові давати на реалізацію нашу продукцію будь-якому магазину, але чомусь їм цікаво реалізовувати продукцію низької якості, а не брати у нас. Для цього ми усіляко намагаємося рекламувати нашу продукцію, щоб бачили, що ми є і ми можемо. Але мабуть, більше за рекламу говорять відгуки самих волонтерів – до нас недавно, наприклад, приїжджали волонтери аж із Ізмаїлу по уніформу.

– А як часто звертаються до вас волонтери?

– Дуже часто. Ми співпрацюємо з волонтерською організацією «Громадська варта». У нас люди не можуть пройти повз, коли хтось потребує допомоги. Навіть якщо вони одягнуть не роту, а одного солдата – це вже добре. Совість простих людей перед солдатами – чиста. У першу чергу, треба, щоб совість з’явилася там, нагорі. До нас часто звертаються по допомогу. Коли звертаються – ми, на жаль, можемо лише пошити. На себе усі витрати взяти не можемо. Як мати, я прагну допомогти кожному, хто звертається, але, на жаль… Допомагаємо у міру можливості.