Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Командир бригади ТрО Сергій Колос: Під ногами ворога горітиме земля!

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Із 1 січня численні розмови про сили територіальної оборони набули окресленого змісту – набрав чинності закон «Про основи національного спротиву», який визначає завдання і заходи з підготовки та ведення тероборони країни.

Відтак по всій країні розпочалося формування підрозділів тероборони, які стали частиною Збройних сил. Варто знати, що ці сили створювалися і раніше, але згаданий закон врегулював питання розвитку тероборони та організації руху опору на окупованій території.  

 

Щоб дізнатися, як цей процес відбувається на Кіровоградщині, «Нова газета» зустрілася із командиром обласної бригади ТрО, підполковником Сергієм Колосом.

Бесіда відбулася наприкінці січня в одному із кабінетів Кропивницького міського центру комплектації та соціальної підтримки (колишній військкомат). Сергій Іванович зауважує, що невдовзі БТрО матиме своє окреме приміщення – на Балашівці в одному з корпусів районної лікарні.

Сам підполковник – артилерист, пройшов командирські посади від командира взводу, понад півтора року провоював на Донбасі.

 – Комплектування відбувається дуже добре, – відповідає пан Сергій на моє перше запитання про стан формування підрозділу. – Люди йдуть, на сьогодні укомплектованість становить 70%. Але не поспішаємо, бо акцент робимо не на кількості, а на якості. Не хочемо набрати випадкових людей, з якими потім проблем не обберешся. Обираємо мотивованих, патріотичних, готових захистити державу й підготувати людей до війни. Приблизно 30-40% набраних – ветерани війни на Донбасі. Чимало й жінок, до слова, – вже близько 15%. І вони, мушу сказати, дуже підготовлені та мотивовані.

– Доводилося чути скарги на те, що процедура влаштування до терооборони дуже забюрократизована…

– Я це розумію. Але ж коли хтось хоче отримати навіть мисливську зброю, мусить пройти певні перевірки. А в нас люди матимуть справу зі зброєю бойовою – це велика відповідальність. І не лише бійця, а й командира. Зауважмо, що навіть базові стандартні перевірки особи не дають точного розуміння, що це за людина. Психологи обласного та районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки зараз працюють у, так би мовити, посиленому режимі, тестують кандидатів за визначеними керівними документами методиками. До цього питання варто ставитися дуже ретельно.

Але ми не проти спрощення цієї процедури. І міністр говорив, що варто зменшити біганину з паперами. Але – лише для резервістів. А щодо тих із нас, хто буде на постійній службі, то хай перевірки будуть дуже ретельні. (Мова про два види службовців ТрО: кадрових, служба яких є постійною роботою, – це буде кістяк підрозділу (саме його зараз формують), і резервістів, які також укладають контракт, але без відриву від основної роботи, за ними буде закріплена зброя, головний їхній обов’язок – проходити навчальні збори, за які вони отримують оплату. До регулярних лав ТрО вони стають з початком війни – Ред.).     

– Якою буде чисельність підрозділів тероборони у вашій бригаді?

– У мирний час у складі батальйону буде приблизно 50 осіб, загалом – 400. У воєнний за рахунок резервістів – понад три тисячі.                  

– Закон також передбачає створення добровольчих формувань територіальних громад*. Кому вони будуть підпорядковані?

– У підпорядкуванні командирів наших підрозділів на території районів. Командири добровольців проходитимуть підготовку у нас, затверджуватиме їх на посаді командувач Сил територіальної оборони. І бойову підготовку добровольці відповідно до плану проходитимуть у наших підрозділах.  

– А кому підпорядковується ваша бригада?

– Південному регіональному управлінню Сил тероборони, Таких в Україні чотири. Ну і, зрозуміло, командувачу Сил. 

– Чи можливе перекидання нашої бригади в інші області? 

– Бригада постійно перебуватиме на території області. Вона діятиме безпосередньо лише тут. Передислокація в інші регіони не передбачена. Принаймні поки що. До її складу увійдуть п’ять батальйонів – по одному в чотирьох районах області і Кропивницькому. До того ж тероборона виконує завдання поза зоною бойових дій. До них належать участь у підготовці громадян до національного спротиву, охорона та оборона важливих об'єктів та комунікацій, інших критично важливих об'єктів інфраструктури, забезпечення безпечної роботи органів влади, громадської безпеки та порядку, боротьба з диверсійно-розвідувальними силами агресора, реагування та вжиття заходів щодо оборони території та захисту населення в області.

– Чи будуть у складі батальйонів підрозділи нового типу, на кшталт безпілотної розвідки, і протитанкові?

– Поки що ні. З огляду на зазначені раніше завдання протитанкові засоби, приміром, нам, власне, й не потрібні. Батальйон матиме типову структуру: три роти плюс батарея вогневої підтримки з мінометами. Броньованої техніки теж не буде, бійців перевозитимуть вантажівки – доставлятимуть їх до району виконання завдань. Із часом, як кажуть у командуванні, мотопіхотні бригади перейдуть на більш потужні зразки бронетехніки, а нам передадуть їхні.    

– Якою буде тактика бойових дій БТрО? 

– Ми працюємо в загальній системі тероборони. Є певні питання, про які розповісти не можу. Ми готуємо спочатку себе, підвищуємо рівень своєї підготовки, а потім  готуємо людей: спочатку резервістів, згодом – цивільних. До слова, цього року плануємо провести дуже серйозні навчальні збори з резервістами. Тобто на сьогодні наша «тактика» – це відбір, вивчення та підготовка особового складу. 

– Яка ситуація зі спорядженням бійців? Не доведеться всім миром, як у 2014-му, збирати гроші на бронежилети, каски тощо?

– Маємо спорядження для певної кількості осіб. Зараз відпрацьовуємо документи, які регламентують вимоги забезпечення бійця тероборони. Мова йде про сучасне спорядження.

 – Важлива складова успіху тероборони – співпраця із місцевою владою й населенням. Відчуваєте їхню підтримку?

– Контакти є. Був уже на кількох сесіях місцевих рад, люди підходять, дуже  цікавляться. Я відчуваю, що вони зацікавлені захищати свою землю, мотивовані, як-то мовиться. І що важливо – краще за них свою місцевість не знає ніхто. Ліси, дороги, комунікації – все їм чудово знайоме. Працюємо з лісниками, пастухами тощо. Моя розвідка вже опрацьовує місця, де навіть люди не живуть. І повірте, коли ворог до нас поткнеться, то, як слушно сказав міністр оборони, земля під його ногами буде горіти. Бо ми знаємо, де який ставок, де можна завести у трясовину, де те перехрестя, міст, на яких можна закласти вибухівку і розстріляти колону техніки, і так далі.  

– Часто тероборону порівнюють із партизанщиною. Чи передбачені у тактичному плануванні щось на кшталт схронів зброї, припасів про всяк на випадок?

– Обов’язково, ми ж хочемо на крок випереджати ворога. В систему оборони входять усі силові структури, які взаємодіятимуть. До наших завдань належить посилення охорони й оборони арсеналів тощо. Звісно, ми будемо про все це знати.     

– Тероборона матиме дві складові – військову й цивільну, й військово-цивільну. Як це працюватиме?

– У мирний час цивільна виконуватиме свої звичні функції. Ми ж, військова, займаємося плануванням заходів ТРО та підготовкою бійців, а у воєнний час – обороною. Військово-цивільна складова – це безпосередня спільна робота обох складових під час виконання завдань у складі штабів зон та районів тероборони. Керівником її в області буде голова ОДА, начальником штабу – командир бригади, тобто я. У районах  керуватиме голова РДА, а штабом – командир нашого батальйону.  

Наприкінці бесіди Сергій Іванович через нашу газет звернувся до жителів області.

– У жодному разі не панікуйте! Бо ворог зараз потужно працює через засоби масової інформації. Образно кажучи – чистіть зброю, спокійно готуйтеся і тримайте порох сухим!

 

* добровольче формування територіальної громади – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають на території громади та який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань тероборони в межах своєї громади.

 

Як вступити до лав БТрО (вимоги до кандидатів, як знайти частину за місцем проживання, як стати членом добровольчого формування територіальної громади тощо), можна дізнатися на гарячій лінії бригади, номер якої зазначено на банері вище.