Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

«Пане Валенсо, чи можете ви зателефонувати Путіну»?

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Нещодавно двоє викладачів Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського Юрій Митрофаненко та Анжела Гельбак взяли участь у семінарі «Уроки з підприємницьким тлом», який відбувся у Польщі. У рамках семінару українська та інші делегації зустрілися з легендою польської політики, колишнім президентом Польщі, лауреатом Нобелівської премії миру, лідером руху «Солідарність» Лехом Валенсою.

Про свої враження від спілкування «НГ» розповів Юрій Митрофаненко.

Зустріч із Лехом Валенсою відбулася у м. Гданськ в інтерактивному музеї Солідарності. Формат зібрання – прес-конференція, в якій взяли участь педагоги з 18 українських областей, а також журналісти з України, Росії, Франції та Польщі.

− Коли Лех Валенса увійшов до аудиторії, я побачив звичайну людину без надмірної пихатості. Не відчувалося, що зайшов політик світового масштабу, поки він не почав говорити, − ділиться враженнями Юрій Митрофаненко.

Як пояснили організатори зібрання, Лех Валенса – дуже зайнята людина, але дізнавшись, що на прес-конференції буде делегація з України, він погодився викроїти для неї час.

Перше, на чому наголосив Валенса, – без сильної України неможливе існування сильної Польщі. Саме за часів президенства Леха Валенси Польща відмовилася від поняття «Львів наш» (війни між українцями і поляками за Львів тривали не одне десятиліття), пропагуючи ідею сильної і незалежної України. За словами відомого польського політика, у другу свою президентську каденцію (на виборах 1995 року він програв Олександру Квасневському) він планував вести політику так, щоб Україна і Польща вступили в ЄС і в НАТО майже одночасно. Якби це сталося, Польща посилила б свої позиції у протидії Росії, разом із тим, підсиливши і Євросоюз.

− Що цікаво, Валенса відзначив потенціал сільського господарства України. Він вважає, що Польщі і Франції буде важко конкурувати з українськими селянами, коли ті отримають такі можливості, як у Європі. Це не означає, що не треба вступати в ЄС, навпаки, треба буде вести переговори, домовлятися, щоб партнерство було вигідне усім, − розповідає Юрій Митрофаненко.

За його словами, багатьох журналістів цікавило ставлення Валенси до Росії. На думку політика, Росія запізнюється у власному розвитку на 50 років. Звідки такі висновки? «Усі проблеми РФ намагається вирішити силовим шляхом, не розвиває демократію і високотехнологічну економіку», − процитував Валенсу Юрій Митрофаненко.

Цікавилися журналісти і як зупинити агресію Путіна. Мудрий поляк запропонував визначити коло осіб, до яких би прислухався Путін, також визначити 20 чинників спільного тиску на Росію, серед яких санкції були б лише одним із цих чинників. «Хай кілька людей телефонують Путіну вранці і запитують: а як на вас санкції впливають, яка зараз ціна на нафту», − пропонує Валенса. Він вважає, що Європа повинна вплинути на Росію, і остання має стати демократичною. Разом із тим, російська опозиція має будь-що переконувати суспільство, що держава рухається неправильним шляхом.

«Пане Валенсо, чи можете ви зателефонувати Путіну?», – запитав у польського президента Юрій Митрофаненко. На це Валенса відповів, що він перебуває не в таких тісних стосунках із російським президентом. Але він виступає за спільну координацію дій, яка була б направлена на те, щоб постійно тиснути на Росію.

Юрій Митрофаненко поцікавився у Валенси і тим, чи добре, що українці шанують Степана Бандеру. Як виявилося, польському політику особисто Бандера не подобається, але він поважає право українців на пошану Степана Бандери, бо це людина, яка присвятила життя Україні.

Говорив Валенса і про Майдан. На його думку, сама ідея такого протесту позитивна, але причина його поразки полягає в тому, що опозиція не знайшла мирного шляху, щоб вирішити цю проблему.

Крім вражень від розмови з Валенсою, кіровоградська делегація привезла додому ще багато цікавого і корисного – нові знання про принципи навчання школярів у руслі підприємництва, позитивні відгуки про Варшаву, Гданськ, польські села і дороги. Матимемо надію, що мудрість світових політиків та приклад розвитку окремої країни допоможе і Україні в її поступі. А почнемо з Кіровограда.

Довідка: Лех Валенса − польський політик, президент Польщі (1990–1995 роки), співзасновник і перший керівник профспілки «Солідарність» у 1980-х роках, Людина року тижневика «Time» (1981 р.), лауреат Нобелівської премії миру (1983 р.).

Інна ТІЛЬНОВА,
фото Юрія МИТРОФАНЕНКА