Такі трагедії не повинні повторитися

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Під таким лейтмотивом відбувся минулого тижня традиційний мітинг-реквієм по загиблих євреях у 1942 році у селі Хащуватому Гайворонського району. Захід відбувся на місці розстрілу понад тисячі жителів села, де зараз облаштовано меморіальний комплекс «Хащуватська трагедія».

 

У мітингу з нагоди 75-х роковин події взяли участь мешканці села, району, керівництво району та області, представники єврейської громади та Посольства Ізраїлю в Україні.

Світлу пам'ять про людські трагедії та скалічені долі вшанували хвилиною мовчання, проникливими віршами та хвилюючими словами виступаючих.

До початку Другої світової війни у селі жило більше п’яти тисяч людей, більшість – євреїв. Нацисти з’явилися в Хащуватому влітку 1941 року. Наприкінці наступної зими всіх євреїв, які залишилися в селі (переважно літні, хворі та діти), зігнали до місцевого кінотеатру. Близько двох десятків чоловіків-євреїв змусили викопати на глинищі величезну яму. Вони вже знали, що на них чекає – копали і плакали…

– Ми всі знаємо нашу трагічну історію, українського та єврейського народів, – сказав у своєму виступі
голова обласної держадміністрації Сергій Кузьменко. – І щоб у майбутньому ніколи не було таких трагічних сторінок, ми повинні знати і пам’ятати нашу історію.

 

Керівник області висловив слова вдячності усім благодійникам, які доклали зусиль, щоб у 2013 на місці цього масового вбивства постав меморіальний комплекс.

Він також відзначив директора місцевої школи Олену Вдовиченко, яка проводила і проводить велику організаційну та просвітницьку роботу для вшанування жертв цієї трагедії. На знак пошани і вдячності за неї Сергій Кузьменко вручив їй почесну відзнаку області «За заслуги» ІІ ступеня.   

Наприкінці мітингу в пам'ять про невинно загиблих запалили свічки, а до пам’ятника поклали живі квіти.

У 1942 році упродовж 16-20 лютого нацисти та  поліцаї розстріляли більше тисячі євреїв–жителів Хащуватого, з-поміж яких – 376 дітей. Село звільнили від окупантів 13 березня 1944 року. 

Цього ж року державна військово-медична комісія з розслідувань злодіянь гітлерівців та їхніх поплічників приступила до вивчення обставин трагедії. У глиняному кар’єрі було виявлено тіла 975 розстріляних. Одразу після війни тут було споруджено скромний меморіал. У 2013 році коштами меценатів на цьому місці спорудили один із найбільших у Європі меморіалів, присвячених пам’яті євреїв, невинно знищених нацистами.