НАША ЗЕМЛЯ! НАШІ ГЕРОЇ!

Автор: Нова Газета

29-30 квітня в Холодному Яру відзначатимуть 100-ліття Вільного козацтва. Вшанування вояцької звитяги розпочнеться в селі Розумівка Олександрівського району. Саме на околиці Розумівки, де відбувся останній бій отамана Чорного ворона і його побратимів з двома тисячами будьонівців, офіційно відкриють пам’ятник Юрію Горлісу-Горському. Людині, яка написала книгу «Холодний Яр» і вперше розповіла світові про визвольні змагання 1920-х років.

 

Ідея вшанувати патріота, борця, письменника народилася давно, але тільки зараз громади Кропивницького та Розумівки змогли її реалізувати. Задум активістів фінансово підтримав благодійний фонд Станіслава Березкіна «Добротвір» та фермер з Розумівки Володимир Шепелюк. Пам’ятник створили кропивницькі скульптори Віктор Френчко та Василь Ткаченко.

 «Ми шануємо Горліса-Горського, бо він боронив нашу землю, він один із перших, хто прибув на місце побоїща, побачив свого побратима – Миколу Скляра (Чорного ворона). В еміграції написав книгу, за котрою вчилися мільйони українців, яка надихала на боротьбу проти східних колонізаторів. У 1942 році Юрій повернувся в Розумівку, організував громаду села, які провели поминки та вшанували холодноярців», − розповів місцевих краєзнавець, історик Іван Петренко.

Для скульптора Віктора Френчка постать Юрія Горліс-Горського стала відкриттям. «Я вчився у часи, коли про таких героїв не говорили вголос, інформацію замовчували. Коли ми створювали пам’ятник, у першу чергу хотіли передати образ патріота, українця, який написав книгу про Холодний Яр», − ділиться секретами Віктор Френчко.

Саме завдяки місцевим жителям вдалося зберегти пам'ять про холодноярців, від покоління до покоління передавалася інформація про місце останнього бою Чорного ворона з будьонівцями.

Сільський голова Розумівки Микола Христенко вважає, що місце останнього бою Чорного ворона має бути внесено до туристичного маршруту «Шляхами української революції 1917–1921 р.р.», який нині розробляється. Зі свого боку сільська громада сьогодні працює над тим, аби зробити дорогу до могили холодноярців – вже подано проект до Фонду регіонального розвитку.

Сільський голова запрошує кропивничан приїхати 29 квітня о 10.00 на відкриття пам’ятника Юрію Горлісу-Горському та вшанувати пам'ять видатних українців.

Олександра МОСУЗЕНКО,
фото автора