Терпіння вежі не безмежне

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

В Олександрії може зникнути старовинна вежа, розташована на території міської лікарні. Про це на своїй сторінці у «Фейсбук» написав учитель і журналіст, лауреат обласної краєзнавчої премії імені Ястребова Валерій Жванко.

 

Він забив на сполох після того, як на території лікарні, розташованої майже у центрі міста, знесли старе приміщення лор-відділення, а на його місці почали будівництво гемодіалізного центру. Серед споруд, розміщених на території медичного закладу, – і водонапірна вежа ХХ століття, яка попри занедбаність і досі вражає красою архітектури.

Як розповів «НГ» Валерій Жванко, до Другої світової вежа була об’єктом одного з перших в Олександрії водоводів, який обслуговував земську лікарню і прилеглі будинки.  Кілька років тому представники Московського патріархату організували поблизу вежі і в самій будівлі прибирання. Тоді звідти винесли купи сміття, шприців та іншого непотребу, але далі активності закінчилися, вона знову стала прилистком для бомжів та наркоманів.

Тим часом вежа не раз ставала об’єктом малювання, учнів художньої школи і зараз часто водять до неї на етюдні замальовки. Сам краєзнавець присвятив вежі частину розділу у книзі «Бароккові закапелки Олександрії». Він вважає, що зі знищенням таких об’єктів Олександрія втрачає своє історичне обличчя і замість того, щоб ставати туристичною перлиною краю, потроху перетворюється на звичайне місто без цікавих історичних об’єктів.

– Судячи по цеглі, по кладці, – розповідає Валерій Жванко, – їй приблизно 130-150 років. Існує неперевірена інформація, що під час окупації німці демонтували мідний бак для води вагою сотні кілограмів. А ще на ній був дах, та його здуло вітром, отак без нього вежа стоїть років із 15. Приблизно з того часу вона не функціонує. Але міцна − ще сто років не впаде. Зміцнити б тільки фундамент, цивілізовано огородити, благоустроїти – це ж територія лікарні…

На думку краєзнавця, сама вежа може бути центром оригінальної фотозони в Олександрії.

На стан башти звернув увагу відомий в області галерист Микола Цуканов. Після відвідин Олександрії наприкінці жовтня він із відкритим листом звернувся до міського голови Степана Цапюка.

«Розумію, що жоден бюджет міста не в змозі забезпечити сьогодні відновлення того, що руйнувалося роками. Але все-таки просив би вас, шановний Степане Кириловичу, врятувати один об'єкт – водонапірну вежу, розташовану на території лікарні. Я прошу не відновити, а саме врятувати її. Для чого провести комплекс робіт з її укриття, закрити доступ вандалам, які розтягують її по цеглинці, а в подальшому, можливо, винести на розгляд інвесторів, оскільки, вважаю, що цей архітектурний об'єкт можна ще зберегти для історії», – йдеться у ньому.

Місцевий журналіст Віктор Голобородько згадує, що проблеми вежі тривають досить довго.

– Однозначно, – зауважує він, – для лікарні вона – тягар. Адже це пам’ятка архітектури. А відтак, щоб із нею щось робити, необхідний проект і документацію. Якщо проект, то він коштує грошей. А після них кошти потрібні ще й на реконструкцію. Існувала ідея зробити в ній каплицю. Були люди, які намагалися орендувати башту і зробити мінімальну реконструкцію. Але їхній запал швидко закінчився. Була пропозиція виставити право її оренди на торги. Хто і що наразі планує там робити – мені сказати важко. Але точно знаю, що медзакладу вона не потрібна, він переймається тим, щоб цей об’єкт був у нормальному стані. Особливих ідей щодо цього у наших медиків, я так розумію, немає.

Ми звернулися з офіційним запитом до Олександрійської міськради, в якому поставили кілька запитань щодо подальшої долі вежі. Нам пообіцяли, що відповідь нададуть за тиждень. Тож «НГ» продовжить тему пам’ятки архітектури в одному із наступних номерів.

Ігор КРУШЕНИЦЬКИЙ,

Фото В. Жванка