У Кропивницькому презентували книгу про історію преси Кіровоградщини

Автор: Нова Газета

Дослідження охоплює 86 періодичних видань, які виходили на Кіровоградщині у 1874–1921 роках.

 

Книга «Преса Кіровоградщини» (1874-1921 роки) Романа Базаки вийшла у рамках обласної програми книговидання на 2016-2020 роки. Її презентація відбулася 10 квітня в Державному архіві Кіровоградської області.

Підготовка книги тривала майже вісім років. Вибір теми впав на історію преси,  регіональні періодичні видання зацікавили автора не лише як інструменти, що віддзеркалювали процеси розвитку регіону, а й сприяли національно-культурному відродженню.

 Проте на початку автор зіткнувся з труднощами дослідження: далися взнаки відсутність ґрунтовних праць із цієї теми та матеріалу. В обласному архіві, куди Роман звернувся по допомогу, йому спершу видали лише одну підшивку місцевої газети «Голос Юга». «Я почав об’їжджати інші архіви по всій Україні, але від відчаю, що нічого не міг знайти, навіть збирався їхати по матеріал до Москви та Петербурга», – поділився Роман Базака. Ситуація змінилася у 2015 році, коли Кіровоградський обласний архів очолив Олег Бабенко. Для дослідження молодому автору надали усі умови, перш за все бажаний об’єм матеріалів. «Якби не Олег Олександрович, ця книжка була б зовсім іншою: в половину меншою і без тієї наукової цінності, яку має зараз», – додав Роман.

Дослідження охоплює межі від появи першого періодичного видання, коли відбувалися процеси розвитку Кіровоградщини, місцевого саморядування, розквіт економіки, культури в краї, до періоду становлення однопартійної радянської системи і повного знищення опозиційної думки в Україні (до 1921 року).

Книги вже найближчим часом надійдуть до бібліотек області. Електронна версія доступна на порталі обласного Державного архіву.

Олег Бабенко, директор Державного архіву Кіровоградської області: «Увага до регіональної преси в Україні, як правило, була мізерною. За великим рахунком немає навіть досліджень загальноукраїнських періодичних видань. І з цього погляду книга Романа Базаки є чи не першою ластівкою, яка загалом окреслює розвиток преси на конкретній території».

Вадим Колєчкін, головний археограф ДАКО, кандидат історичних наук: «Книга невелика за обсягом, але доступна за змістом. Я думаю, що вона є цінним здобутком не лише для самого Романа Вікторовича, але й для громадськості міста. Тому що газети для дослідника – це своєрідна паличка-рятівничка. Документи не завжди збережені в повному обсязі, і вони написані сухою, незрозумілою мовою. Відповідно лише за ними деякі періоди історії дослідити неможливо. Тут на допомогу дуже часто приходить преса. У ній ті ж самі події подані більш жваво, живою мовою. Таким чином історія стає цікавішою».

Олег Козупляка, фото з Facebook Р. Базаки