Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Як уберегти побутову техніку при відключеннях електрики

Автор: Євгенія Бербат

Уперше за 15 років в Україні знову почали відключати світло задля економії без попередження і чіткого графіку. Струм у мережі може зникнути рано-вранці або у вечірні години пік, коли люди повертаються з роботи, вмикають освітлення, обігрівачі та побутові прилади. Електрики може не бути по дві-три години у багатоквартирних та приватних будинках, в офісах і навіть школах. У ПАТ «Кіровоградбленерго» пояснюють, що немає змоги попередити споживачів завчасно, оскільки вимкнення відбуваються в режимі реального часу: вказівки про вимкнення надходять протягом дня від головної енергокомпанії і не мають планового характеру.

 

Населення мусить звикати і пристосовуватися – складні часи, що вдієш. І збереження побутової техніки та домашньої електромережі – відповідальність кожного власника помешкання. Адже скаржитися, якщо, приміром, холодильник чи котел вийде з ладу від перепадів напруги під час раптових відключень, немає куди.

На сайті «Кіровоградобленерго» споживачам електроенергії радять, як поводитися, коли світло можуть вимкнути будь-коли: «В умовах аварійних відключень електропостачання рекомендовано не користуватися ліфтами, вимикати електроприлади, виходячи з дому, пильнувати котли, особливо твердопаливні, використовувати електроенергію ощадливо».

При теперішній ситуації в країні є три варіанти убезпечення техніки від раптових відімкнень напруги: мінімальний, середній і повне забезпечення безпеки. Найпростіші заходи – відключати всі побутові прилади від мережі на той час, коли відсутня подача електрики. Коли енергопостачання відновлюється, зазвичай струм у мережі потужніший, і через перепади напруги, поки вона не стабілізується, обладнання ламається. Навіть у режимі очікування електроприлади живляться від мережі, тож краще вимикати всю техніку – телевізор, мікрохвильовку, комп’ютер тощо – після користування.

Середнє вирішення проблеми – поставити на дороге обладнання стабілізатори напруги. Краще вибирати електромеханічні прилади, вони більш надійніші і швидші за часом спрацювання, ніж релейні. Можна ставити стабілізатори окремо на кожен прилад, наприклад, на дорогу побутову техніку (холодильник, телевізор, газовий котел) або один загальний стабілізатор відповідної потужності на всю електротехніку. Хороший стабілізатор на 500 ватт коштує близько 600–700 гривень.

Максимальний варіант безпеки – встановити вдома блок безперебійного живлення, це як великий комп’ютерний UPS. Коли знакає світло, живлення подається із безперебійника. Вибираючи такий блок, заздалегідь треба вирахувати потужність: чи він працюватиме тільки на світло, чи живитиме побутову техніку, скільки годин роботи передбачається. Газові котли, обладнані електричними насосами, при відключенні електрики теж зупиняються. До них можна під’єднати блок безперебійного живлення спеціально для котлів.

Що більше пристроїв працюватиме не від мережі, то більшої потужності потрібен безперебійник. Сам блок вартує 1 600-2 000 гривень плюс акумулятор, що коштує приблизно стільки ж. Якщо обладнати додатковим захистом усю будинкову електромережу, це обійдеться приблизно у 10 тисяч гривень із матеріалами і роботою фахівців.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА