Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

П’ЄМО КВАС і худнемо

Автор: Євгенія Бербат

Вівсяний

Курс прийому – 2 тижні, через які ви помітите поліпшення травлення і втрату зайвих кілограмів.

На трилітрову банку достатньо взяти 0,5 кг вівса або вівсяних пластівців. Заздалегідь промиваємо їх, висипаємо у ємкість і заливаємо кип’яченою водою. Додаємо близько 3 ст. л. цукру для того, щоб відбувся процес бродіння. Далі слід зав’язати горлечко банки марлею і залишити так на дві доби. Після цього на поверхні квасу повинна утворитися плівка – це вірна ознака того, що напій готовий. Тепер можна злити закваску і пити квас по 1 скл. за 30 хв. до їди.

Буряковий

Один великий буряк або 2 невеликі натераємо на тертці, додаємо черству скоринку житнього хліба, заливаємо 2 л холодної води і всипаємо 4 ст. л. цукру. Розмішуємо і залишаємо на 3-4 дні, потім ставимо у холодильник.

Користь бурякового квасу: виводить холестерин, поліпшує обмін речовин, допомагає при серцево-судинних захворюваннях, розширює судини, очищає кишковик, корисний при ожирінні.

Як пити квас: по 0,5 склянки за півгодини до їди (не більше 5 скл. на добу). Якщо організм почав занадто часто очищуватися, то прийом на якийсь час припиняємо або зменшуємо кількість напою на добу.

Трав’яний

Багатьом відомий рецепт квасу із чистотілу з додаванням молочної сироватки, який придумав академік Болотов. Цей цілющий напій сприяє очищенню організму від шлаків і розщеплюванню жирів. Він також зміцнює імунітет і часто застосовується при застудних захворюваннях.  Із допомогою трав’яного квасу можна швидко зняти жар при підвищеній температурі.

У трилітрову банку засипаємо 1 склянку нарізаного листя чистотілу, 200 г цукру, 0,5 л молочної сироватки і заливаємо чистою водою. Квас буде готовий через 10 днів. Для схуднення його слід пити щодня за 30 хвилин до їди.

Лимонний

3-4 великі лимони ошпарити окропом (щоб убезпечитися від різних хімічних речовин, якими рясно покривають продукт для запобігання псуванню при транспортуванні та зберіганні). У велику ємкість для квасу віджимаємо сік із лимонів, додаємо 2,5 скл. цук-ру, 20 г дріжджів, 100 г родзинок і лимонну цедру. Процес бродіння триватиме протягом двох днів при кімнатній температурі. Далі квас краще зберігати у холодному місці.

Рисовий

На 1 л холодної кип’яченої води 4 ст. л. рису (не січки), 3 ст. л. цукру і 5-6 родзинок.

Усе розмішуємо і залишаємо на 3-4 дні (залежно від того, наскільки спекотно в кімнаті). Потім проціджуємо, розливаємо у пляшки і зберігаємо в холодильнику.

Такий напій не лише допоможе очистити кишковик, а й буде дуже хорошою профілактикою остеохондрозу і болів у суглобах.

Імбирний

500 г житніх сухарів або 800 г житнього хліба заливаємо окропом так, щоб вода повністю покрила хлібну масу. Закриваємо кришкою і залишаємо на 5 годин настоюватися.

Імбирний корінь чистимо і нарізаємо на пластинки (достатньо 7 тонких пластинок), заливаємо їх 4 л води і варимо близько 20 хв. після того, як вода закипить. Нам потрібний буде чистий відвар без імбиру, якщо використовуєте мелений імбир, то відвар слід процідити.

Імбирний відвар після того, як він охолоне, додаємо у хлібну суміш і доводимо до кипіння. Потім чекаємо, поки усе охолоне до кімнатної температури. Тим часом беремо 30 г дріжджів і розводимо їх у теплій воді. Додаємо у нашу імбирно-хлібну масу дріжджі, 0,5 л яблучного соку і 2 скл. цукру. Усе ретельно розмішуємо і залишаємо в теплому місці. Зазвичай уже через 12-18 годин імбирний квас готовий. Такий напій відрізняється особливо багатим і свіжим смаком.

Яблучний

3 середні яблука, 1 л води, 50 г цукру (за смаком), 5 г свіжих дріжджів (0,5 ч. л. сухих), 1/4 ст. л. соку лимона, родзинки і м’ята – за бажанням.

Яблука миємо, чистимо від шкірки і насіння. Нарізаємо часточками і висипаємо в емальовану каструлю. Заливаємо гарячою водою, доводимо до кипіння, варимо 5 хв. Знімаємо з вогню і залишаємо під кришкою охолонути до теплого стану.

Відливаємо трохи теплого яблучного відвару. Розводимо в ньому дріжджі і залишаємо на 15 хвилин. Коли дріжджі спливли «пінкою», відправляємо їх у каструлю разом із цукром і лимонним соком. Перемішуємо. Закриваємо кришкою і залишаємо на 12-15 годин для бродіння при кімнатній температурі (не на сонці).

Проціджуємо готовий квас. За бажання, для яскравішого смаку можна додати родзинки і свіжу м’яту. Ставимо квас у прохолодне місце охолодитися.

 

  • Цукор при виготовленні квасу можна замінювати медом у співвідношенні 1-2 ст. л. меду замість 2-4 ст. л. цукру. Природно, мед має бути натуральним. Додавання меду може позбавити від плісняви, що часто з’являється.
  • Простежте, щоб між марлею і водою була невелика відстань – 3-4 см.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА