Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Чорна редька – куштуй, Петька!

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Найцілющішими вважаються коренеплоди чорного кольору. Чорна редька має бактерицидні, жовчогінні, сечогінні властивості, містить цукри, білок, клітковину, багато солей кальцію, калію, магнію, заліза, велику кількість фітонцидів і аскорбінової кислоти. Цілющий сік. Його краще готувати, протерши редьку на тертці разом зі шкіркою, а потім вичавити через марлю в емальований посуд, який треба накрити кришкою.

 

В отриманий сік слід додати мед (1:1). При кашлі і бронхіті приймати суміш по 1 ст. л. 3-4 рази на день. Хворим на атеросклероз судин головного мозку приймати від 1/31/2 до 1 скл. на день, але поступово. Суміш також попереджає утворення каменів у жовчних протоках і нирках, а також запобігає розвитку атеросклерозу, хвороб печінки і водянці. Макуху, що залишилася, дуже не вичавлюйте і в жодному разі не викидайте!

З неї можна зробити гірчичники або редьковики. Макуху треба використовувати відразу ж після отримання соку. Загорнувши макуху в марлю, розподіліть її рівним шаром і прикладіть під лопатку на 1520 хвилин. І жодного поліетилену зверху (редьковик повинен «дихати»), тільки ганчірочку або рушник, прикривши його подушкою.

Дуже швидко компрес грітиме не менше, ніж справжні гірчичники, витягаючи з хворих бронхів в’язкий секрет, що скупчився в них. Як тільки шкіра порожевіє, редьковик треба перекласти під іншу лопатку, зробивши чергову порцію ковтків редькового соку. Через декілька днів такої терапії від вашого бронхіту не залишиться і сліду. До речі, такі примочки хороші також при ревматизмі, подагрі, радикулітах, люмбаго. Якщо у вас скрутило спину, скористайтеся цілющою силою чорної редьки, про яку, згідно із давньогрецькою легендою,

Аполлон говорив, що коштує вона стільки золота, скільки важить сама. Сиру редьку рекомендують як засіб, що збуджує апетит, травлення, обмін речовин. Груба клітковина, що міститься в цілющих коренеплодах, посилює перистальтику кишковика і попереджає запори, а волокна клітковини сприяють виведенню з організму надмірного холестерину. Закуски і салати з редьки гострі, апетитні і корисні.

Вони поліпшують травлення, благотворно діють на обмін речовин. Протипоказано вживати редьку людям, котрі нещодавно перенесли інфаркт, а також при гастриті з підвищеною кислотністю, виразці шлунка і 12-перстної кишки, гломерулонефриті.

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА