Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Інфаркт, інсульт... Як уберегтися?

Автор: Нова Газета

Ведуча рубрики – редактор обласного Центру здоров’я Юлія Харченко. На запитання відповідає лікар-кардіолог відділення реабілітації КЗ «Кіровоградський обласний кардіологічний диспансер» Наталія Чайка.

 

– Які фактори впливають на розвиток серцево-судинних захворювань?

– Вік, спадковість, чоловіча стать (на ішемічну хворобу серця частіше хворіють чоловіки, котрі не дотримуються правил здорового способу життя).

Куріння, зловживання алкогольними напоями, гіподинамія, надмірна вага тіла, зловживання смаженою, жирною та солоною їжею.

– Як часто потрібно вимірювати тиск та приймати гіпотензивні ліки?

– Якщо у пацієнта виявили високий артеріальний тиск (АТ), йому рекомендують регулярно, вранці та ввечері, його вимірювати протягом декількох днів. Якщо це молода людина, без тяжкого анамнезу, не страждає на ожиріння, шкідливі звички, АТ не перевищує показників 140-160/90-100 мм, за нею встановлюється моніторинг. Якщо через три місяці ведення здорового способу життя тиск не знижується до нормальних показників (нижче 140/90), такому хворому призначають гіпотензивні ліки, які він буде приймати пожиттєво.

Людям похилого віку, тиск у котрих сягає позначки 160/100 і вище, відразу призначають гіпотензивні ліки. Їх потрібно пити щодня протягом всього життя, дотримуючись рекомендацій вашого лікаря (1-2 рази на добу – частота прийому залежить від виду препарату).

– Що робити, якщо ви запі-
дозрили у себе інфаркт міокарда чи інсульт?

– Основні симптоми ішемічної хвороби серця – давлючий пекучий біль за грудиною, бракує повітря, задуха, біль віддає в ліву руку, плече, інколи в праву, нижню щелепу та між лопатками. Якщо у вас з’явилися ці симптоми, і вони не минають протягом 15-20 хвилин після прийому нітрогліцерину, то потрібно негайно викликати швидку медичну допомогу, що зніме показники ЕКГ і при підозрі на гострий інфаркт міокарда терміново доправить такого хворого до кардіодиспансеру.

Ознаки інсульту – оніміння однієї половини тіла (рука, нога, тулуб), сплутаність свідомості, нечітке мовлення тощо. За цих скарг теж потрібно негайно викликати  «швидку» і госпіталізувати хворого у відділення неврології чи в інсультний центр. Ці різні хвороби поєднує те, що при інфаркті міокарда виникає закупорка судин серця, а при інсульті – головного мозку.

При терміновому зверненні, протягом 3-6 годин після нападу, є можливість «відкрити» судину, звільнивши її від тромбу, провівши малоінвазивну операцію. Якщо ж це зробити вдалося протягом 3-6 годин від початку нападу інфаркту міокарда, здоров’я серця можна повністю відновити.

– Які можливості у діагностиці та лікуванні ССЗ створені на базі Кіровоградського обласного кардіодиспансеру?

– Можливість проведення коронографії – найбільше досягнення Кіровоградського обласного кардіодиспансеру. Раніше її проводили лише у великих містах. Тобто у тих, у кого було діагностовано інфаркт міокарда, спочатку лікували медикаментозно, а потім, коли криза минула – направляли до Києва. Проте ця процедура проводиться у перші години після інфаркту лише у робочі дні з 8.00 до 16.00. При своєчасно проведеній коронографії пацієнт повертається до свого звичного способу життя.

– Як запобігти цим захворюванням?

– Кожній здоровій людині 1-2 рази на рік слід звертатися до свого сімейного лікаря з метою проходження профогляду: здати загальний аналіз сечі і крові, аналіз крові на цукор, біохімію крові, флюорографію, ЕКГ (є необхідним обстеженням стану серця для осіб старше 40 років та тих, хто має скарги на дискомфорт у ділянці серця).

НА ТУ Ж ТЕМУ

Loading...

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА