Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Глаукома піддається лікуванню, головне – вчасно її виявити

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Глаукома – це хронічне прогресуюче захворювання ока, при якому підвищується внутрішньоочний тиск, що призводить до змін у зоровому нерві, його атрофії, зниженню гостроти зору та звуженню полів зору.

 

Частіше глаукома виникає по мірі старіння у віці 60-70 років, і може бути обумовлена певною будовою ока.

Підступність цього захворювання полягає в тому, що в більшості випадків воно розвивається і прогресує безсимптомно.

Глаукома може проявлятися по-різному. Є люди, які не знають, що у них глаукома. На початкових стадіях розвитку глаукому буває складно виявити: в момент вимірювання очний тиск може бути нормальним, зміни з боку зорового нерву відсутніми. Пацієнти можуть скаржитися на зниження зору, біль та важкість в оці, головний біль.  Іноді захворювання починається з періодичного затуманення зору та райдужних кіл при погляді на джерело світла. А також може починатися з гострого нападу, що супроводжується сильним болем у ділянці ока та голови, почервонінням ока, значним зниженням зору, загальною слабкістю, нудотою, блюванням. Тиск в оці підвищується раптово, до максимальної величини.

Причинами нападу можуть бути емоційне збудження, тривале перебування в темному приміщенні, надмірне вживання рідини, алкоголю та їжі. Напад може призвести до незворотної втрати зору.

Глаукома може бути генетично обумовлена, таким чином, якщо ваші близькі родичі хворіють на глаукому, вам необхідно обов’язково проконсультуватися в офтальмолога.

Всім після 40-ка років обов’язково перевіряти зір та внутрішньоочний тиск, особливо якщо у вас є інші захворювання судинної системи (артеріальна гіпертензія, вегето-судинна дистонія, мігрень, цукровий діабет).

На сьогоднішній день існують сучасні методи обстеження: комп’ютерна томограма ока, що оцінює диск зорового нерву, а також сучасна комп’ютерна переметрія, яка фіксує найдрібніші зміни в полі зору. Лікар-офтальмолог при огляді може виявити ознаки захворювання шляхом вимірювання внутрішньоочного тиску, перевіркою гостроти зору, виявлення порушення поля зору.

Глаукома піддається лікуванню. Незважаючи на те, що ушкодження зорового нерва при глаукомі незворотні, знижений до нормального рівень внутрішньоочного тиску і його регулярний контроль знижує потенційний ризик прогресування хвороби.

Алгоритм лікування глаукоми включає медикаментозну терапію, лазерне та хірургічне лікування.

Лікар, оцінюючи всі наявні дані обстеження і прояви хвороби, підбере вам антиглаукомні гіпотензивні препарати, що діляться на дві групи: речовини, що зменшують продукцію внутрішньоочної рідини та речовини стимулюючі відтік цієї рідини з ока.

Самостійно замінювати призначені краплі іншими в жодному разі не можна, це має зробити лікар, контролюючи внутрішньоочний тиск. Крім закапування крапель, необхідні стаціонарні курси лікування 1-2 рази на рік. Курси лікування направлені на поліпшення кровообігу, обміну речовин, живлення ока, сприяють захисту сітківки та зорового нерва.

Якщо внутрішньоочний тиск знизити краплями не вдається, необхідно використати лазерні та хірургічні методи лікування.

Пацієнт з глаукомою повинен уникати зорового перенавантаження. Якщо це робота за комп’ютером, то це 40 хвилин роботи, потім перерва. Протипоказані: надмірне пиття рідини, вживання кави, солоної їжі, паління. Обмеження у виборі спеціальності залежить від зниження гостроти зору та звуження полів зору. Глаукомні хворі не можуть бути водіями громадського транспорту, працювати в умовах високих температур та в нічний час.

Людмила Скороход,
завідуюча офтальмологічним
відділенням КНП «Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної Ради»

 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА