Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Хвороба Паркінсона: панацеї поки що не існує

Автор: Нова Газета

Ведуча рубрики – редактор обласного Центру здоров’я Юлія Харченко. На запитання відповідає лікар-невропатолог поліклінічного відділення №5 КЗ «Поліклінічне об’єднання м.Кіровограда» Тетяна Пилипчук.

 

– Яка наразі ситуація з хворобою Паркінсона в Україні, на Кіровоградщині зокрема, порівняно з іншими країнами світу?

– Нині у зв’язку зі збільшенням кількості людей похилого віку хвороба Паркінсона є великою соціальною проблемою. За останніми статистичними даними, більше ніж 1% населення планети страждає на цю недугу, що складає приблизно 4 млн осіб. Насторожують чисельні випадки захворювання осіб середнього і навіть молодого віку.

За даними світової статистики, частота захворювання складає від 60 до 180 осіб на 100 тисяч населення, в Україні – 133 осіб на 100 тисяч, на Кіровоградщині 2,6 на 10 тисяч населення. Як правило, недуга розвивається після 50-60 років, причому чоловіки страждають частіше, ніж жінки. Хвороба Паркінсона посідає п’яте місце за частотою звернення та складає близько 3,5 % від загальної кількості неврологічних захворювань.

– Чим небезпечний нелікований паркінсонізм?

– Причини розвитку хвороби невідомі. Перші симптоми – уповільнення рухів, ледве помітне тремтіння в кінчиках пальців. Незабаром у людини змінюється почерк, важко затягнути нитку в голку. Поступово симптоми наростають: з’являється тремор (ритмічні мимовільні рухи кінцівок), скутість, уповільнення загальних рухів, запаморочення, порушення рівноваги. Уповільнюється процес осмислювання інформації, завдяки чому хворі говорять монотонно. В разі відсутності необхідної терапії хворий приречений на повну нерухомість та порушення психіки.

– Чи можна попередити хворобу Паркінсона?

– Панацеї від хвороби Паркінсона поки що немає. Медикаментозна терапія дає лише тимчасове полегшення.

– Куди потрібно звертатися зі скаргами, схожими на хворобу Паркінсона?

– За виникнення подібних скарг необхідно звернутися до лікаря-невропатолога, який призначить необхідну терапію. Візит до лікаря я не рекомендую відкладати, тим паче займатися самолікуванням. Лікар підбирає лікування індивідуально і те, що підійшло вам, може не підійти іншому.

– Чи бувають випадки, коли діагноз не підтвердився? Хто і як повинен діагностувати та лікувати хворобу Паркінсона?

– Такі випадки інколи трапляються. Саме тому я настійно раджу не прислухатися до порад сусідки, подруги, сприймати інформацію з інтерненту критично. Прислухатися лише до рекомендацій фахівця. Спочатку потрібно звернутися до вашого сімейного лікаря, який після всіх необхідних обстежень, в разі потреби скерує вас до невропатолога.

– На яку тривалість лікування має розраховувати пацієнт та який прогноз дають лікарі таким хворим?

– Хворий потребує лікування протягом всього свого життя. Слід пам’ятати, щоб уникнути ускладнень хвороби, потрібно своєчасно звертатися до лікаря, який підбере вам схему лікування. Причому, ліки потрібно пити регулярно, без перерв, згідно з графіком прийому препарату.

 Прогноз хвороби залежить виключно від того, наскільки хворий прислухається до рекомендацій невропатолога, дотримується здорового способу життя (не палить, не пиячить, достатньо відпочиває, раціонально харчується тощо).

– Яку проблему  хворих має вирішити держава?

– Варто зазначити, що в Україні багато хто з хворих на паркінсонізм не може отримати адекватного лікування з причин тяжкої економічної ситуації  в країні. Препарати є дорогими, а це далеко не кожному по кишені. Зрозуміло, що проблема такого масштабу має вирішуватися зусиллями усього суспільства, оскільки хворі потребують допомоги і підтримки не тільки своїх родичів, а й усієї держави. Тому задача медиків і всіх небайдужих до цієї нагальної проблеми –  привернути увагу широкої громадськості до цієї хвороби, психологічна та фінансова підтримка хворих, розробка спеціалізованих програм з соціальної адаптації людей, що страждають на цю недугу, організація консультацій для родичів хворих.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА