Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Якщо тиск стрибає

Автор: Євгенія Бербат

Вегетативно-судинна дистонія – одне з найпоширеніших захворювань. За оцінками фахівців, від неї страждає близько 70% населення земної кулі. Що ж таке ця горезвісна ВСД – серйозне захворювання чи всього лише легке погіршення здоров’я, на яке можна не звертати особ-ливої уваги?

 

Причини і симптоми

 

Вегетативно-судинна дистонія – це відхилення артеріального тиску від норми. Якщо тиск підвищений – значить, хвороба протікає за гіпертонічним типом. Якщо знижений – за гіпотонічним. І те, й інше викликає серцебиття, пітливість, головний біль, дратівливість.

ВСД завжди вважалася хворобою молодих, і не випадково: на частку дітей і підлітків припадає до 75% усіх, хто страждає на цю хворобу. Але якщо раніше ВСД діагностувалася у хворих із 13-14 років, то сьогодні не рідкість і десятирічні пацієнти.

Що ж змушує наш тиск «стрибати»?

Медики кажуть про вроджені і набуті чинники.

Головний серед вроджених – спадкові особливості нервової системи. Якщо на ВСД страждав хтось із батьків, велика вірогідність повторення захворювання і у дітей. Причому, чим важче хворіли батьки, тим раніше можуть з’явитися прояви ВСД у дітей. Сприяти появі вегетативно-судинної дистонії у дитини можуть також несприятливе протікання вагітності і важкі пологи у матері.

Серед набутих чинників найчастіше називають ушкодження центральної нервової системи (у тому числі внаслідок травм та інфекцій), тривалі стреси, викликані поганими стосунками в сім’ї, алкоголізмом когось із батьків, помилки у вихованні, надмірна опіка або, навпаки, зневага інтересами дитини, проблеми, пов’язані з навчанням (у тому числі розумова перевтома), неврози.

Причиною розвитку ВСД можуть бути також гострі та хронічні інфекційні захворювання – грип, ГРВІ.

Тому, перш ніж лікувати вегетативно-судинну дистонію, необхідно встановити точний діагноз і виявити істинну причину захворювання.

Як лікувати

 

Якщо причина в поганій спадковості, треба прийняти комплекс заходів, які допоможуть привести здоров’я в норму. А саме: потурбуватися про дотримання режиму, загартовуватися, якомога більше гуляти на свіжому повітрі і обов’язково займатися фізкультурою.

Для тих, хто схильний до ВСД, украй важливий правильний вибір професії. У жодному разі не можна працювати там, де неминучі часті відрядження, робота в нічну зміну, необхідність швидко приймати відповідальні рішення. Життя має бути максимально спокійним, впорядкованим, без різких змін і потрясінь.

Як правило, хворобливі прояви ВСД, викликані стресом, минають самі по собі, як тільки навколишнє середовище нормалізується. Але якщо джерело напруження зберігається, треба переконати хворого змінити своє ставлення до ситуації.

Окрім режиму дня, вранішньої гімнастики, повноцінного нічного сну, слід звернути увагу і на дієту. У їжі має бути помірність, варто обмежити споживання жирів, вуглеводів і кухонної солі.

Якщо важко впоратися з підвищеною дратівливістю, треба додати в раціон овес, гречку, пшеницю. Їжте якомога більше овочів і фруктів. Особливо корисні соєві боби, гарбуз, морква, яблука, персики, сливи, суниця.

Якщо внаслідок ВСД ваш організм виснажений, знижена працездатність – додайте в меню ячмінь, жито, гречку, просо, квасолю, селеру, червоний буряк, редьку, цибулю, картоплю. Із ягід віддайте перевагу малині, брусниці і аґрусу.

Якщо тиск знижений – допоможуть кофеїномісткі і тонізуючі засоби – левзея, елеутерокок, женьшень.

І все-таки, головне в боротьбі з вегетативно-судинною дистонією – зниження збудливості нервової системи. А досягти цього можна з допомогою помірних фізичних навантажень, активного способу життя, вміння зберігати гарний настрій.

Як додатковий і досить ефективний засіб можна використовувати водолікування.

Добре зарекомендували себе обливання. При цьому початкова температура води має бути 30-32°С, а потім поступово знижувати її до 20°С. Робити такі процедури треба щодня або через день.

Можна робити вологі укутування по 40-50 хвилин через день або ванни з теплою водою (поступове  підвищення температури від 37 до 42°С) тривалістю 20 хвилин, теж через день.

Ще кращий ефект дасть тепла ванна через дві години після вечері. Вода має бути 33-37°С, тривалість – 20 хвилин. Після ванни – відразу в ліжко.

Але якими б не були причини вегетативно-судинної дистонії, постарайтеся приборкати ваш стрибаючий тиск до того, як він стане вашою постійною проблемою. 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА