Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Захворюванню легше запобігти

Автор: Євгенія Бербат

До Всесвітнього дня боротьби проти раку

Щорічно 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, встановлений «Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями». Також 15 лютого оголошено Всесвітним днем онкохворої дитини.

 

Серед хвороб, відомих людству, онкологічні вважаються найнебезпечнішими і найпідступнішими: вони підкрадаються до людини непомітно і дають про себе знати тоді, коли боротися з ними вкрай складно.  Україна належить до країн, де рівень онкологічної захворюваності і смертності є надзвичайно високим. Наш співрозмовник – заступник головного лікаря обласного онкодиспансеру Ігор Михайлович Макарук.— Ігорю Михайловичу, якщо людина проходитиме час від часу медичні огляди, чи можна під час них розгледіти ту небезпеку, яка підкрадається до неї?

— Якщо час від часу, як ви сказали, то ні: медичні огляди потрібно проходити регулярно. Вони, до речі, допоможуть не стати жертвою не лише онкологічних захворювань, а й інших, які теж відбирають у наших співвітчизників життя. Наприклад, серцево-судинні. Утім, повернімося до нашої розмови. Так ось, рівень захворюваності у країнах Європейського Союзу, США теж є досить високим. Особливо останнім часом. А ось смертності — значно нижчим. Чому? Насамперед тому, що там хворобу виявляють на тій стадії, коли з нею можна успішно боротися. Доводить ефективність регулярного стеження людини за станом свого здоров’я відповідна статистика. Наприклад, якщо хворобу виявлено на 1-й стадії, то в 90-95 випадках зі 100 людина виліковується, коли на 2-й — виліковуються близько 80 відсотків, на 3-й — лише 25-30 відсотків. У разі 4-ї, на жаль, шанси вилікуватися є значно нижчими.

— Розкажіть, будь ласка, про симптоми захворювання.

— Наприклад, рак підшлункової залози часто маскується під панкреатит: відчувається біль у верхній частині живота, людина втрачає масу тіла, час від часу її нудить. Рак головного мозку часто сприймають за звичайні порушення мозкового кровообігу, підвищений тиск, хворий постійно відчуває головний біль, шум у голові, запаморочення, а то й галюцинації. Багато жінок, у яких ми виявляємо онкологію грудної залози, на початковій стадії цієї хвороби вважають, що в них мастопатія, кіста — саме під них часто маскується рак. Затвердіння в ділянці молочної залози, які тривалий час не зникають, її зміни в розмірі чи контурі, кров’яні виділення із сосків, збільшення лімфатичних вузлів мають змусити будь-яку жінку негайно бігти до лікаря. У прямому розумінні цього слова. Своєрідним порогом, переступивши який будь-яка жінка може опинитися в групі ризику, є 40-річний рубіж у її житті. Після досягнення цього віку кожна пані хоча б раз на рік повинна робити мамографію. Не варто відкладати «на потім» народження дитини. А малюка я радив би годувати не штучними сумішами, які є такими популярними сьогодні, а груддю — це знижує ризик розвитку раку молочної залози. Загалом, будь-які «збої» в роботі організму повинні насторожувати людину, і вона має обов’язково звернутися до свого дільничного лікаря. А він уже дасть їй поради щодо подальших дій.

— Які онкологічні діагнози є найпоширенішими в Україні і до яких заходів має вдатися людина, щоб вчасно їх розпізнати й почати лікування?

— Українські чоловіки найбільше страждають від раку легенів, шкіри, шлунка, підшлункової залози і прямої кишки. Для прекрасної статі є більш характерним рак молочної залози, шкіри, тіла матки, шийки матки, ободової кишки. Сильній статі я порадив би двічі на рік проходити флюорографію, двічі на рік бувати у лікаря-дерматолога, робити фіброскопію або ж гастроскопію шлунка, його ультразвукове чи рентгенологічне дослідження. А ще — раз на рік здавати кров на маркер ПСА (простато-специфічний антиген). Жінкам потрібно хоча б раз на рік робити УЗД молочних залоз, проходити мамографію, проводити кольпоскопію, колоректальну діагностику, яка охоплює дослідження всіх ділянок кишківника. А також раз на рік робити цитологічний мазок із шийки матки.

— Що б ви порекомендували, аби не захворіти на рак? Принаймні, звести до мінімуму ризик…

— У першу чергу слід приділити увагу зміцненню імунітету. Як правило, онкологія виникає у людей, які часто хворіють, схильних до стресів, надмірних психологічних чи фізичних навантажень. Потрібно вести здоровий спосіб життя: не курити, не зловживати алкоголем, більше бувати на свіжому повітрі і рухатися. А ще — правильно харчуватися, не зловживаючи консервованими і смаженими продуктами харчування. У раціоні людини має бути більше овочів, фруктів, особливо тих, які вирощуються на українських полях, а не за тридев’ять земель.

Знизити ймовірність виникнення онкології цілком під силу кожному з нас.

— Дякуємо за розмову.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА