Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

По келиху вина для здоров’я

Автор: Євгенія Бербат

Ми часто зневажливо ставимося до вина, мовляв, алкоголь «на порошках». Натомість справжнє вино, зроблене власноруч із домашнього винограду, навпаки, корисне і навіть має лікувальні властивості. Їх відзначали ще Авіценна, Сенека та інші мудреці. Сучасні дослідження підтверджують користь вина, тому винолікування (енотерапія) стає популярним.

 

Вино містить безліч унікальних компонентів, які переходять у нього з винограду під час бродіння і позитивно впливають на організм.

Кислотність вина (2,5-3,5) майже така сама, як і у шлункового соку. Тому воно сприяє травленню, особливо перетравлюванню білків. Органічні кислоти, яких у вині доволі багато, збуджують травні залози і посилюють апетит. Леткі речовини, що утворюють букет вина (ефірні олії, складні ефіри, альдегіди), знижують кров’яний тиск і тонізують нервову систему.

Багато у вині вітаміну Р, який допомагає організмові засвоювати і накопичувати аскорбінову кислоту, зміцнює стінки судин. Задовольнити добову потребу організму у вітаміні Р може 200 г червоного вина.

Пектинові речовини, що містяться у вині, допомагають організму звільнитися від сторонніх сполук, зокрема, від радіоактивного стронцію. А дубильні речовини винограду і вина діють як радіопротектори.

Сухе вино має яскраво виражені антибактеріальні властивості. У період епідемій у районах, де популярне виноробство, і серед тих людей, які регулярно вживають вино, хворих значно менше. Антибактеріальний ефект був навіть тоді, коли вино розбавляли водою. Тому в регіонах, що особливо схильні до епідемій, медики радять питну воду замінювати столовим вином, наполовину розведеним водою. Дослідження показали – вино пригнічує бактерії холери, туберкульозу, малярії та ін.

 

Виномікстура

 

При розладі травлення рекомендовані червоні терпкі вина з великим вмістом дубильних речовин, а при анемії – червоні солодкі.

Грип, бронхіт, запалення легенів лікують глінтвейном – гарячим вином з медом і прянощами.

Захистити від кишкової інфекції може наполовину розбавлене водою вино.

Ослабленим хворобою людям дають по кілька ложок на день портвейну або мадери.

Півсклянки виноградного вина забезпечать здоровий сон: воно заспокоює, позбавляє страху, хвилювання, тобто його потрібно застосовувати проти депресій.

Вино, настояне на квітах шипшини, стародавні лікарі давали хворим на диспепсією (порушення нормальної роботи шлунка).

При зниженні моторики кишківника, що призводить до закрепів, корисно додати до раціону 50 г вина.

Каберне виводить з організму радіонукліди. Не даремно його п’ють на підводних атомних човнах.

Вино здатне знижувати кількість поганого холестерину. Це підтверджують численні досліди над кроликами.

 

Протипоказане вино людям із хворобами нирок, печінки, виразкою шлунка та іншими захворюваннями. Перед тим, як почати лікуватися вином, проконсультуйтеся з лікарем. Пам’ятайте: вино в малих дозах корисне, а у великих – може нашкодити. Дорослій здоровій людині можна випивати не більше 100-150 мл вина на добу.

Вино проти кашлю. Настояти на молодому вині по одній частині анісу і кропу та дві частини кореня солодки.

Загальнозміцнювальне вино із коріння шипшини. Промите коріння шипшини нарізати якомога дрібніше і заповнити ним на 1/3 п’ятилітрову банку. Закип’ятити три літри джерельної води, розчинити в ній 1 кг цукру, охолодити до 60°С. Залити коріння так, щоб до верху банки залишалося 7-8 см. Для прискорення бродіння додати 1 ст. л. родзинок. Банку закрити гумовою медичною рукавичкою, проколоти палець і поставити в тепле місце (можна біля батареї) на 1,5-2 місяці. Коли надута рукавичка спаде, а корінці осядуть, вино злити в трилітрову банку, закрити тією ж рукавичкою і поставити на місяць для дозрівання в темне прохолодне місце. Потім перелити у пляшки. Вживати не більше 30 г на день. Вино підвищує опірність організму до різних захворювань, тонізує, збагачує вітамінами і мікроелементами. Коріння шипшини потрібно викопувати навесні до розпускання листя або восени після його опадання.

Вино для сердечників (болгарська народна медицина). При ішемічній хворобі серця рекомендовано 0,5 л кагору проварити
5 хв. з 50 г перемеленого насіння кропу, не проціджувати. Пити по 30 г перед їдою, попередньо збовтавши вміст пляшки.

Кровоочисне вино (стародавній рецепт Ібн Сіни). 10-15 г сухої подрібненої трави хвощу польового настояти 1-2 місяці в 1 л білого вина. Пити натщесерце по 10-15 г. Його також можна використовувати як лосьйон для обличчя.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА