Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Користь і лікувальні властивості черемші

Автор: Євгенія Бербат

Черемшу сміливо можна назвати дивною рослиною, оскільки зовні вона схожа на конвалію, за смаковими якостями нагадує часник, і при цьому належить до сімейства цибульних. Відрізняється ця рослина і численними назвами: ведмежа цибуля, дикий часник, левурда, колба. Але найважливіше, що черемша має безліч корисних властивостей.

 

Склад черемші

Рослина містить велику кількість вітамінів і мікроелементів. Так, наприклад, 100 г черемші містять 4,2 г вітаміну А, 0,03 г вітаміну В1, 0,13 мг вітаміну В2, 0,47 мг ніацину, 40 мкг фолієвої кислоти, 100 мг вітаміну С. Що стосується вмісту в ній мікро- і макроелементів, то тут дикий часник дуже схожий на цибулю. Черемша багата такими мінералами, як сірка, фтор, калій, кальцій. Серед мікроелементів можна виділити високий вміст йоду, бору, заліза, міді, селену, фтору, цинку і марганцю. Відрізняється цей продукт і низькою каллорійно – 36 калорій на 100 г.

Властивості черемші

Із давніх часів черемша славиться своїми цілющими властивостями. Відомо, що вона покращує роботу травної системи і підвищує активність шлункових соків, поліпшує склад крові, допомагає при гнійних захворюваннях, кишкових інфекціях, ревматизмі, застудах, сприяє поліпшенню обміну речовин, а також має хороші бактерицидні властивості.

Навіть після тривалого зберігання черемша допомагає знизити рівень шкідливого холестерину, очищає кров, покращує травлення і стимулює роботу серця.

Крім цього, черемшу активно застосовують для приготування корисних настоїв і відварів. Наприклад, при підвищеному тиску дуже корисний чай на основі сушених квіток рослини, а для лікування атеросклерозу та цукрового діабету використовують спеціальні відвари з черемші.

Корисні рецепти

Настоянка від застуди. Візьміть 300 г стебел і листя черемші, 100 г листя малини, додайте 200 мл горілки і настоюйте 2 тижні. Приймайте настоянку по 1 столовій ложці натщесерце.

Салат зі свіжої черемші і огірка поліпшить кровообіг і підвищить рівень гемоглобіну. Знадобиться: огірок, черемша та цибуля. Листочки черемші наріжте уздовж довгими смужками. Потім поріжте огірок і додайте цибулю. Заправити салат можна, додавши сметану, сіль, оливки і зелень.

Соуси і намазки. Додавайте черемшу в соуси і намазки. Вона відмінно поєднується зі сметаною і сиром.

Збір та зберігання

Збирати черемшу слід у квітні-травні, коли листочки досягають довжини 20-40 см. Плодоносити черемша починає у червні, а вже в липні повністю зникає.

Листя черемші дуже схоже на листя конвалії, яке також з’являється в лісі у цей час. Черемшу можна впізнати за характерним часниковим запахом, досить просто потерти один листочок в руках.

Купуючи черемшу, слід звернути увагу на стан листя. Якщо воно здасться вам грубими, рослину збирали вже після цвітіння, і в їжу її краще не вживати. В‘яле листя свідчить про те, що його було зрізано давно і воно втратило більшу частину своїх властивостей.

Зберігати зрізану черемшу краще у холодильнику, але не більше 4 діб. При цьому бажано попередньо загорнути її в поліетиленовий пакет.

Для тривалого зберігання черемшу краще заморожувати. Для цього її досить промити, почистити, а потім розкласти порційно в пакетики і помістити в морозильну камеру. Ще нарізану черемшу заливають олією і зберігають просто в холодильнику, але не більше 3 місяців. Також її можна солити, маринувати, квасити.

Сушити черемшу не рекомендується, але допускається, просто так вона втрачає свій винятковий часниковий запах.

Найкращі свої смакові і корисні властивості черемша зберігає в сирому свіжому вигляді.

Протипоказання

Хоча черемша і корисна для здоров’я, вона має деякі протипоказання. Якщо у вас виразка шлунка, панкреатит, гепатит, гастрит або епілепсія, варто виключити зі свого раціону цю рослину.

Здоровим людям також не рекомендується їсти занадто багато черемші, оскільки вона може викликати безсоння, порушення роботи серця, мати проносний ефект. Їжте максимум 20 листків середньої величини на день і почуватиметеся чудово.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА