Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Заради здоров’я завтра – потурбуйся про себе сьогодні

Автор: Нова Газета

20 жовтня - Всесвітній день боротьби із раком грудей

Нині рак молочної залози посідає в Україні перше місце серед онкологічних захворювань жінок. Щогодини в Україні від раку молочної залози помирає одна жінка.

У той же час досвід розвинутих країн світу показує, що сьогодні рак молочної залози можливо ефективно виявляти на ранній стадії, а це означає, що є можливість успішно боротися із цим захворюванням. Щодня клітини в тілі жінки діляться, ростуть і вмирають. Більшу частину часу вони діляться і ростуть у звичайному порядку. Але іноді ріст клітин виходить з-під контролю і формує ущільнення, які назвають пухлиною. Пухлини бувають доброякісними або злоякісними.

Доброякісні пухлини не є раковими, не вражають найближчі тканини і не поширюються на інші частини тіла. Якщо такі пухлини видаляють, вони, як правило, знову не з’являються.

Злоякісні пухлини формуються з аномальних клітин і є раковими. Ці клітини можуть проникати в найближчі тканини і поширюватися на інші частини тіла. Злоякісна пухлина, що розвивається у грудях, називається раком молочної залози.

У разі виявлення раку молочної залози на ранній стадії є більше можливостей лікування та більше шансів на одужання.

Що ви можете зробити для себе?

Дізнатись про свій ризик. З’ясуйте, чи були випадки захворювань на рак молочної залози у вашій родині, та проконсультуйтеся з лікарем щодо особистого ризику захворіти на рак грудей.

Проходити скринінгові обстеження. Лікар порадить, які обстеження вам необхідно пройти, залежно від вашого особистого ризику захворіти на рак молочної залози.

Мамограма – рентгенівський знімок молочної залози. Це один із найкращих методів ранньої діагностики раку молочної залози. Вона дозволяє побачити пухлину, коли та ще дуже маленька і її не можна прощупати. Щороку робіть мамограму, починаючи з 40 років, якщо ви не в зоні особливого ризику. Якщо ви не маєте особливого ризику захворіти на рак грудей, проходьте клінічні обстеження молочних залоз раз на три роки, починаючи з 20-річного віку, та щорічно, починаючи з 40 років.

Визначити, що є нормою для вас. Вивчіть, які зазвичай ваші молочні залози на вигляд та дотик. Ознаки раку молочної залози не є однаковими для всіх жінок. Зверніться до лікаря, якщо ви помітили будь-які з наведених змін у молочній залозі: припухлість, ущільнення, набряк, локальне підвищення температури, почервоніння або потемніння шкіри, зміна розміру або форми молочних залоз, заглиблення або зморщеність шкіри, свербіж, виразки або висипання на сосках, западання соска або іншої частини грудей, незвичні виділення із сосків, поява постійного  болю, що не минає, в одній ділянці.

Що може зменшити ризик розвитку раку молочної залози?

Підтримуйте здорову вагу, виконуйте фізичні вправи, обмежте вживання алкоголю. Обмежте прийом гормонів у період постменопаузи. Якщо можливо, вигодовуйте дітей груддю.

Фактори, які можуть підвищувати ризик розвитку РМЗ

Вік, жіноча стать, випадки захворювання в родині на РМЗ, яєчників та простати, ущільнення тканин молочної залози, доброякісні утворення в молочних залозах, попереднє захворювання на рак, радіаційне опромінення у молодому віці, народження першої дитини після
35 років або відсутність дітей, високий рівень естрогену в крові, початок менструації до 12 років, початок менопаузи після 55 років, уживання алкоголю, надмірна вага у період менопаузи, прийом протизаплідних таблеток, прийом гормонів у період постменопаузи (замісна гормонотерапія), вміст андрогенів у крові, висока щільність кісток, робота в нічну зміну при штучному освітленні.

Ці фактори можуть підвищувати вірогідність розвитку захворювання, а не спричиняють рак молочної залози.

Якщо ви маєте один або декілька з цих факторів, проконсультуйтеся з лікарем стосовно вашого ризику та будьте особливо уважною до будь-яких змін у молочних залозах і повідомляйте про них лікаря.

Не всі фактори ризику відомі, важливою може бути взаємодія різних факторів. Достовірно невідомо, що саме провокує розвиток раку молочної залози. Захворіти на нього можуть навіть ті, у кого не виявлено цих чи інших факторів ризику. Тому самообізнаність щодо здоров’я молочної залози є важливою.

Ігор МАКАРУК,
заступник головного лікаря
Кіровоградського обласного
онкологічного диспансеру

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА