Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Мастит у кози

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Як правило, мастит розвивається після переохолодження, травми, через вогкість у хліві або протяги, а ще внаслідок неповного видоювання молока. У хворої тварини вим’я напухає, стає тверде, рожево-червоне. Коза болісно реагує на дотик.

Якщо хворобу не почати лікувати, то набряк може поширитись на внутрішню поверхню стегна чи на низ живота. Тварина здебільшого лежить, мало рухається, ідучи, широко розставляє ноги, важко і часто дихає, в неї зникає жуйка. Через запалення знижуються надої, молоко стає водянисте, надалі, якщо мастит запустити, в ньому з’являються пластівці та згустки.

Певна річ, ця хвороба — проблема для господаря кози, але ж передусім від сильних болів страждає тварина. Тому за найперших ознак запалення необхідно якнайшвидше почати лікування.

 

По-перше — забезпечити дієту, виключивши з раціону соковиті корми і замінивши їх високоякісним сіном, обмежити пійло. Народна медицина рекомендує після кожного доїння втирати у вим’я хворої тварини камфорне масло. Дехто застосовує мазь, приготовлену з нерафінованої соняшникової олії і бджолиного воску.

Готується вона так. 200 г воску розтоплюють у літрі олії на повільному вогні, не доводячи до кипіння. Коли віск повністю розтане, проціджують через два шари марлі. Для більшої ефективності у ще гарячу суміш можна додати порошок стрептоциду. Аналогічна мазь – біопін – продається в аптеках, її лікувальну дію підсилює соснова смола, що входить до складу.

Мастит спричиняють хвороботворні мікроби, найчастіше стафілококи, які розмножуються всередині молочної залози і призводять до її запалення. Натиранням вимені і масажами їх знищити неможливо. Ці методи допомагають лише зменшити запалення, але збудник хвороби залишається в організмі тварини.

Варто ослабнути імунітету, наприклад, після наступних пологів, і недуга спалахне знову. Крім того, з молоком кози, перехворілої на мастит, продовжує виділятися стафілокок, що становить загрозу для здоров’я людини. Отож найголовніша засторога: щоб не ускладнювати хворобу і не заганяти її у хронічну форму, слід звернутися до ветеринара. Наслідком самолікування може стати втрата козою молочної продуктивності. Що стосується профілактики, то вона полягає насамперед у правильному догляді за твариною.

Необхідно уважно оглядати кізок, особливу увагу звертати на вим’я, перед доїнням обов’язково мити його теплою водою та витирати насухо, а опісля змащувати дезінфікуючим розчином.

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА