Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Надокучливі слимаки

Автор: Євгенія Бербат

Ці нешкідливі на вигляд і дивні створіння можуть шкодити сотням видів рослин, заражати плоди хвороботворними бактеріями і спорами паразитичних грибів. Тому боротьба із слимаками має бути чітко спланованою і грамотною.

 

Особливо охоче їдять слимаки капусту, салатні культури і ягоди суниці. У бульбах картоплі і моркві виїдають об’ємисті порожнини. Великої шкоди слимаки завдають і молодій розсаді. Іноді городники дивуються: мовляв, чому так довго не сходять огірки, гарбуз або квасоля? А річ у тому, що маленькі молоді паростки стали здобиччю слимаків.

Іноді у боротьбі зі слимаками допомагає погода. У малосніжні суворі зими, коли ґрунт сильно промерзає, гинуть усі зимуючі дорослі особини і якась частина личинок (зимують слимаки і їхні яйця в самому верхньому шарі ґрунту – до 3 см). Якщо у вас на якійсь ділянці до осені розвелося багато слимаків, то, поворушивши верхній шар землі, можна побачити гнізда їхніх яєць: це купки молочно-білих напівпрозорих кульок діаметром 1-2 мм. Перед настанням морозів переверніть верхній шар землі, тоді яйця і молоді зимуючі слимаки виявляться на поверхні і загинуть від морозу.

Учені виявили, що практично усі види слимаків добре поїдають капусту, салат і суницю, але на приманки реагують по-різному. Приміром, ефективність пивних пасток залежить і від виду слимаків, і від виду пива. Отже, експериментуйте – перевірте дію різних сортів пива, і виявіть, яке саме подіє на шкідника найкраще. Також слимаки люблять солодке, тому додайте до пива трохи підсолодженої води.

Найпростіші пастки – дощечки або шматки мішковини, покладені на землю; у ці затишні місця слимаки забиваються, рятуючись від сонця. Вдень такі пастки переглядають, знайдених особин прибирають.

Враховуючи, що найохочіше слимаки ласують ягодами суниці, під час застосування екстракту з насіння кмину треба обробити не самі рослини, а мульчу під ними. Особливо добре утримує ефірні олії мульча з деревних відходів. Слимаки не заповзатимуть на мульчу, просочену цим екстрактом, а якщо і заповзають – втрачають апетит і перестають їсти полуницю.

Влаштуйте слимакам нестерпні умови

è Неприпустимо створювати для слимаків улюблену ними вологу атмосферу. Із цією метою город слід поливати не ввечері, а вранці (з урахуванням вимоги тих або інших культур) – коли увечері слимаки виповзуть з укриттів, ґрунт уже буде сухим і жорстким. І поливати слід не з лійки, а під корінь.

è Не загущувати насадження, інакше створите сприятливі умови для слимаків: туди не проникають спекотні промені сонця, панує тепла і волога атмосфера.

è Не укривати. Грядки з найулюбленішими слимаками рослинами (капустою і салатом) не треба мульчувати. Мульча – чудове укриття для слимаків, їжа і захист від усіх погодних негод. А можна використовувати для мульчування сухий і колючий матеріал: деревні відходи, ялинові голки, солому. Добрий результат дає подрібнена яєчна шкаралупа. Слимакам, з їхнім незахищеним тілом, буде важко здолати колючий бар’єр.

è Перешкодою для слимаків можуть слугувати різні їдкі речовини, які насипають смугою навколо грядки, або навколо основи стебла (на відстані не менше 10 см), або ж у міжряддях. Як екологічно чисті речовини можна використовувати гірчичний порошок, щойно гашене подрібнене вапно (200-250 г на 10 м2); порошок залізного купоросу (100 г на м2); суміш попелу із хлорним вапном (1:1) – 200-250 г на 10 м2; тютюновий пил, насипаний навколо рослин.

è Слимаки не переносять мідь. Дріт або смужка з міді, що оточує грядку, може стати непереборною перешкодою для них. Є дещо спрощений варіант цього способу: зробити перешкоду з товстої мотузки або тканини, намочених у розчині мідного купоросу. Загальне правило: чим ширше і товще шар тканини, тим надійніше захищена грядка.

– Бойові помічники

Іноді доведені до відчаю садівники готові поливати свою землю чим завгодно, аби знищити слимаків. Але при цьому не варто забувати, що земля теж жива, тож перш ніж труїти слимаків, подумайте про ґрунт.

Вихід є: багато птахів, тварин і комах є природними ворогами слимаків. Це їжаки і землерийки, кроти і жаби, ящірки і жужелиці. Серед птахів на слимаків полюють граки, дрозди, шпаки. Якщо не застосовуватимете отрутохімікатів і потурбуєтеся про те, щоб привабити цих тварин на свою ділянку (тобто залишите незаймані місця, де вони можуть жити і, можливо, навіть виводити потомство), то вони неодмінно допоможуть вам впоратися зі слимаками.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА