Кімнатні квіти взимку вимагають навіть більше уваги, ніж напровесні чи влітку.
Насамперед їх треба захистити від протягів та холоду. Якщо квіти залишаються стояти на підвіконні, потрібно утеплити горщики або хоча б поставити їх на пінопласт. Ще краще помістити всі ємності в просторий дерев’яний ящик і заповнити вільні місця подрібненим пінопластом або прокласти між горщиками м’яку теплу тканину.
Поливати вазони взимку потрібно обережно, адже світла мало і ріст рослин сповільнюється. Щоб уникнути витягування, це слід робити не частіше одного разу на тиждень або у міру підсихання землі. А от обприскування чистою водою з пульверизатора і розпушування ґрунту не будуть зайвими.
Є рослини, які взимку поливати практично не потрібно, – це так звані сукуленти (кактуси, агави та ін.), які вміють запасати воду в своїх тканинах. Їх навіть улітку помірно зволожують. До речі, взимку їм і температура більше подобається знижена. Всі рослини повинні стояти подалі від опалювальних приладів та пічок.
Однак є й такі, які навіть холодної пори люблять вологу – це майже всі квітучі. Втім, перезволоження ґрунту неприпустиме.
Кімнатним рослинам необхідна і нормальна вологість повітря: приміщення слід регулярно провітрювати, але так, щоб холод з вікна не зашкодив листю і квітам.
У сухій кімнаті найбільше страждають папороті, орхідеї та інші ніженки.
Є кімнатні рослини, яким обов’язково потрібен зимовий період спокою, інакше вони можуть загинути. Наприклад, глоксинії, яскраві квіти яких схожі на маленькі дзвоники, треба зрізати повністю, а горщик із бульбами помістити в поліетиленовий пакет, зав’язати і перенести в темне прохолодне провітрюване приміщення. Поливати не треба. Наприкінці лютого або на початку березня бульби пересаджують у свіжий ґрунт. Поливають потроху й нечасто.
Рослини взимку «сонні», а ось шкідники цілком активні, особливо ті, що люблять сухе повітря, – скажімо, павутинний кліщ. Їх слід змивати під звичайним душем, широкі листки протирати мильним розчином, а також застосовувати спеціальні інсектициди, які продаються у квіткових магазинах.
Допомагає і такий домашній засіб: часник і цибулю дрібно нарізати, залити водою і настояти кілька годин, затим процідити і обприскувати цим настоєм вазони двічі-тричі на тиждень.
Вологість у приміщеннях, де з’явився павутинний кліщ, треба обов’язково підвищити.
Гниль й грибки холодного сезону теж підстерігають рослини – в тому разі, коли в помешканні прохолодно і ґрунт у горщиках довго висихає. Значить, поливати треба тільки тоді, коли земля зовсім суха; сукуленти – раз на три тижні, а кактуси ще рідше.