Багато садівників-початківці, які раніше не стикалися зі шкідливими комахами, не знають не тільки, як позбутися попелиці на сливі, але і не усвідомлюють всю небезпеку ситуації.
Попелиця – це невеликого розміру жучки, довжина тіла яких може бути в межах від 2 до 5 мм, зеленого, чорного, коричневого, червоного і жовтого кольорів.
Небезпека полягає в тому, що тля швидко розмножується. З настанням ранньої весни кожні півтори-два тижні можна спостерігати нові популяції шкідників.
Сливова попелиця, яка дає до 14-20 поколінь й вважається одним з найбільш шкідливих шкідників, облюбувала не тільки сливу, але і інші кісточкові культури, зокрема аличу, персики, черешні та абрикоси. Якщо не вжити екстрених заходів, щоб знищити тлю, то можна втратити більшість кісточкових культур в саду за короткий проміжок часу.
Не менш небезпечний для плодових дерев і липкий цукристий наліт, який залишає після себе попелиця. У першу чергу такі липкі виділення перекривають сливі кисень. Також це готовий «ґрунт» для збудників бактерій, вірусів і грибків.
Засоби боротьби й профілактики для молодих саджанців: застосовують механічний або біологічний метод боротьби. При незначному ураженні дерева необхідно вручну прибрати все травмоване комахами листя і спалити його у віддаленому від саду місці. Позбутися від невеликого скупчення попелиці можна з допомогою її природних ворогів (сонечка, мухи-журчалки, златоглазки та ін).
Хімічні засоби
Більшість сучасних препаратів інсектицидної дії безпечні для людського організму, але не забувайте про заходи обережності. Обприскувати рослини в саду слід в захисному костюмі і рукавичках. Обробку рослин рекомендується проводити рано вранці на світанку або пізно ввечері після того, як сіло сонце.
У три етапи:
üз першим весняним теплом;
üпід час цвітіння;
üв період бутонізації.
Найкраще в боротьбі з цими шкідниками зарекомендували себе: «Актара», «Фітоверм», «Кінмікс», «Карбофос», «Конфідор» та ін.
Народні методи
Рекомендується обприскати дерево часниковим або картопляним настоєм. Ефективні настої з кульбаби, деревію, чорнобривців, бадилля томатів та ін.
Мильно-содовий розчин: в 1 л води розчиніть 1/4 бруска господарського мила або третю частину пакета зеленого рідкого мила і додайте 1 ст. л. кальцинованої соди. Первинна обробка проводиться до розпускання суцвіть. Побризкати дерево повторно через два тижні після цвітіння.
Коров’яче молоко, розведене у воді в співвідношенні 1:10, допомагає позбутися попелиці на кісточкових культурах. Обробляти плодові дерева цим засобом можна навіть у червні, коли відбувається формування зав’язей у слив раннього терміну дозрівання.
Низькорослі сорти слив, що мають компактні розміри і невелику акуратну крону, можна періодично запилювати деревною золою. Мікрочастинки золи, потрапляючи в органи дихання сливової попелиці, призводять до масової загибелі шкідників. З метою профілактики деревною золою обробляються не тільки плодові культури, але і пристовбурне коло, де живуть мурахи, які є основними поширювачами попелиці.