Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Туя західна

Автор: Євгенія Бербат

Як виростити вічнозелену красуню на своїй дачі

 

 

Хвойні рослини, напевно, схожі на будь-яку велику сім’ю. Тут зустрічаються вередливі пестуни і поступливі представники, готові миритися з будь-якими умовами. До останніх, безумовно, належить туя західна.На перший погляд, туєю зараз мало кого здивуєш – навряд чи знайдеться садівник-аматор, незнайомий із цією вічнозеленою красунею. Вона виручає, коли треба створити вічнозелений живопліт, невисокий бордюр або ширму для прикриття неохайних місць, прикрасити сад стрункими колонами, схожими на південні кипариси. Навіть на альпійських гірках для неї знаходиться гідне місце. Завдяки ж чому саме ця хвойна рослина отримала таку популярність?

Коли мова заходить про тую, як правило, мається на увазі найпоширеніший вид – туя західна. У першу чергу, вона славиться своєю непримхливістю. Більшість її сортів прекрасно ростуть в нашому кліматі практично на будь-яких ґрунтах. Проте, щоб побачити цю рослину в усій красі, потрібно створити їй максимально комфортні умови.

До речі. Легкість розмноження робить тую доступною для будь-якого садівника. Живці можна зрізати протягом усього теплого сезону, причому висаджуючи їх відразу у ґрунт. Протягом двох місяців вони зазвичай утворюють хорошу кореневу систему.

Туя переносить деяке затінення, але для отримання охайнішої, рівнішої і компактнішої крони їй краще відвести сонячне місце, що добре прогрівається. Вона віддає перевагу суглинним ґрунтам, а на бідних піщаних може страждати від сухості – в цьому випадку її потрібно частіше поливати. Це особливо важливо восени, коли рослина повинна «напитися» вологи, щоб у холодний зимовий час її не так сильно виснажували сонце і вітер.

Туя західна без особливих проблем переносить наші зими, які іноді виявляються згубними для деяких інших хвойних. Хоча певні заходи, про всяк випадок, не будуть зайвими: молодим саджанцям не зашкодить додаткове кріплення до кілків, а крони колоновидних сортів слід зв’язати, щоб їх не розвалило налипаючим снігом.

 

Увага. У деяких туй, що мають колоновидну форму, наприклад, ‘Degroot’s Emerald Spire ,  Zmatlic  та ін., в ході вегетації може з’являтися другий провідник (друга верхівка). Для отримання акуратної вузької крони його треба обов’язково видаляти.

 

До весняного сонця туї, в цілому, дуже стійкі. Але іноді при запізнілій весні все ж трапляється підгорання хвої. Щоб уникнути весняних опіків, деякі садівники використовують різні покривні матеріали. Проте без укриттів цілком можна обійтися, якщо з перших березневих сонячних днів просто присипати сніг навколо рослин золою, щоб прискорити його танення. Тоді милуватися красивими кронами дерев без перешкод можна буде і взимку. Але навіть постраждалі від «злого» сонця туї найчастіше добре відновлюються протягом сезону: прокидається безліч бруньок, що дають багато нових пагонів.

Туї легко піддаються формуванню, хоча для рослин більшості сортів це і не потрібно: за бажання, можна знайти у продажу тую практично будь-якої форми і розміру. Але для фігурної стрижки ці хвойні будуть найпридатнішим матеріалом.

Багато садівників оцінюють асортимент цих рослин по туї, що добре зарекомендувала себе, «Смарагд» («Smaragd») та ще декількох найпоширеніших сортах. Ті ж, хто вирішить зібрати колекцію, незабаром усвідомлює, що світ туй воістину величезний. Вони вражають не лише різноманітністю форм, а й строкатістю забарвлення хвої, яка іноді може змінювати колір залежно від пори року.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА