Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Гнилизна винограду: захист і профілактика

Автор: Євгенія Бербат

Сіра гнилизна особливо неприємна тим, що вражає ягоди перед їх достиганням. Хоча це не єдиний час, коли сіра гнилизна загрожує урожаю. Ще вона може вражати грона під час цвітіння, коли ті стають ламкими, відмирають і засихають.

 

Цілі незрілі ягоди хвороба вражає дуже рідко, але загроза зараження зростає при розм’якшенні ягід. Заражені плоди спочатку забарвлюються в бурий колір. Якщо стоїть суха погода, то уражені ягоди «родзинкуються» і засихають.

Грибок може вражати гребінь грон і навіть однорічну деревину винограду, що призводить до відмирання бруньок і цілих пагонів.

До хімічних способів боротьби проти сірої гнилизни вдаються тільки у тому випадку, коли ягоди вражаються ще зеленими. При цьому позитивні результати дає обприскування однопроцентним розчином зеленого мила. Обприскування зрілих ягід проводити не можна, оскільки це псує плоди.

Найефективніший препарат від сірої гнилизни - популярний останнім часом «Світч». На жаль, він у побутовій упаковці не продається. Але його можна приготувати власноруч. Для цього потрібно взяти «Хорус» – 5 г на 1 відро води (майте на увазі, що «Хорус» продається в пакетиках по 2 і 3 г), і «Максим» – 2,5 ампули (10 мл) на  відро води. «Максим» продається в ампулах по 4 г.

Термін очікування - 7 днів, і ефективнішого препарату від сірої гнилизни поки що не створено. Можна обприскувати тільки грона,  витрата препарату буде меншою.

Інших ефективних препаратів від сірої гнилизни немає. Утім, до недавнього часу з цією хворобою боролися тільки агротехнічними заходами, а саме: проріджували кущі, виламували зайві пагони, підживлювали кущі фосфорно-калійними добривами, утримувалися від поливу в період дозрівання ягід. І збирали цілком пристойні урожаї.

Дієвішими заходами боротьби проти цієї хвороби є профілактичні. До них належать усі агрозаходи, що забезпечують хороше провітрювання кущів, боротьба з оїдіумом і листовійкою, видалення і знищення усіх уражених ягід, що загнили, а також глибока оранка ґрунту після збору винограду.

Збудником білої гнилизни винограду є грибок Coniothyrium diplodiella Sacc. Прояв захворювання спостерігається на ягодах, лозах, рідше на інших частинах рослини. Інтенсивне ураження ягід спостерігається при ушкодженні їх градом, при сонячних опіках, сильному загущенні рослин. Спочатку на окремих ягодах з’являються жовті або бурі плями з фіолетовим відтінком і світлим концентричним обрамленням. Уражені ягоди буріють і стають ніби варені, зморщуються і засихають. На поверхні уражених ягід з’являються рожево-сіруваті цятки – пікніди, а на пагонах - сірувато-білі подовжені плями неправильної форми, які мають темне, з різними відтінками облямування. Пізніше вони зливаються, часто окільцьовують пагін.

Уражена кора розтріскується, розм’якшується, покривається чорними або бурими цятками. Зимує збудник у ґрунті. Основне джерело інфекції – уражена лоза та інфіковані ягоди, на яких грибок зимує у вигляді пікнід і склероцій. Препарати, що застосовують проти мілдью, оїдіуму і чорної гнилизни, захищають рослини і від білої гнилизни. Після ушкодження кущів градом, відразу проводять обприскування мідьвмісними препаратами («Топазом», «Топсином»).

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА