Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Яку гілку спиляти?

Автор: Євгенія Бербат

Найперша умова плодоношення – правильне обрізування садових дерев пізньої осені або ранньої весни: тоді, коли дерево «сік не ганяє».

 

Треба видалити сухі, пошкоджені та хворі гілки, обплутані павутинням (це гнізда шовкопрядів та інших шкідників). Для проріджування крони спилюють гілки, що труться чи переплітаються між собою, а також ті, що ростуть усередину. Обрізати оголене, старе та малопродуктивне віття.

Для формування крони вирізають гілки, що утворюють зі стовбуром гострий кут (менший, ніж 40-45 градусів). Зазвичай восени вони обламуються під вагою плодів. Але якщо ці пагони все ж треба залишити, то їх відгинають розпірками чи відтягують шнуром від початкового положення. Садовина, гілля якої розміщене майже горизонтально, раніше починає плодоносити.

Дрібні гілки обтинають «на бруньку». Зріз роблять навскіс (але без шипиків, бо вони довго заростають). Робити його варто під кутом 30-40 градусів, відступивши від основи пагона на 2-3 мм. Товсті гілки видаляють «на кільце». Правильним вважається зріз із найменшою площею (тобто круглий). Також важливо не залишати на стовбурі пеньків, адже з часом на їх місці можуть утворюватися дупла.

Особливу увагу варто звернути на видалення великих гіляк. Від їх ваги на стовбурі розриваються кора та деревина. Видалення проводять у два етапи. Спочатку треба відпиляти верхню частину, залишаючи пеньок розміром
20-40 см, потім його вирізати «на кільце». Рани, що утворилися, слід зачистити гострим ножем та старанно замастити садовим варом чи олійною фарбою. Робити це треба відразу після зрізування, інакше у відкриті місця можуть потрапити спори грибків та бактерій, що стають причиною гниття.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА