Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Хороший сусід, поганий сусід

Автор: Євгенія Бербат

Висаджуючи городину, слід враховувати як культури-попередники, так і нинішніх сусідів. Адже кожна рослина не лише поглинає поживу з ґрунту, а й виділяє через коріння та листя «продукти своєї життєдіяльності». Вони можуть бути для одних сусідів сприятливими, для других — нейтральними, для третіх — шкідливими.

 

 

Сумісні овочі

 

Бажане сусідство для багатьох культур із бобовими — горохом, квасолею, бобами тощо. Завдяки наявності бульбочкових бактерій вони накопичують і зв’язують азот на коренях, тим самим збагачуючи ґрунт, а ще мають здатність певною мірою відлякувати колорадських жуків.

Бобові доцільно розміщувати на грядках поруч із картоплею, кукурудзою, огірками, редискою, шпинатом, редькою. А ось саджати цибулю і часник поблизу не бажано. Для самих бобових найкраще рости біля базиліка, запах якого вбереже їх від зернівки.

Картопля, крім бобів та квасолі, добре «почувається», сусідячи з капустою та кукурудзою. Соняшник і селера діють на бараболю гнітюче. Помідори гарно ростуть біля капусти (крім кольрабі), часнику, моркви, буряків, редьки, редиски. Взаємна «симпатія» у них спостерігається і з петрушкою, кущовою квасолею. А ось із кропом і фенхелем помідори не «дружать».

Не рекомендується саджати один біля одного помідори і картоплю – у них спільні хвороби, зокрема, фітофтороз. Та й «колоради» швидко перекочовують з однієї культури на іншу.

Огіркам комфортно з кукурудзою. А ще – з бобовими, селерою, буряками, цибулею, капустою, часником, фенхелем.

Усім відомо, як накидаються на баклажани колорадські жуки, коли картопляне бадилля вже втрачає для них кормову цінність. Та якщо посадити «синенькі» серед перців або кущової квасолі, то останні більш-менш їх захистять.

Перець вороже сприймає фенхел, по-дружньому — базилік.

Цибуля і морква — вдалий тандем, який взаємовигідний для оборони проти морквяної і цибулевої мухи. Тож, їх рекомендується саджати поруч. Рослинами-супутниками для цибулі й моркви можуть бути також редиска, салат. А ось шавлію і бобові неподалік цибулі краще не розміщувати.

 

Рослини, які поруч не садять

 

Вирощуючи будь-яку нову культуру, слід добре вивчити її «апетити», а також сумісність з іншими. Фахівці підкреслюють, що особливо сильно впливають на сусідів види, що містять багато летких речовин, скажімо, ефірних олій.

Активно пригнічує всі рослини поблизу, включаючи трави, волоський горіх. Дуже погано позначається на оточуючій флорі присутність полину. У літературі є відомості про те, що кінський каштан, ялиця, барбарис, бузок, калина помітно пригнічують ріст своїх сусідів і отруюють ґрунт.

Не треба садити одне біля одного аґрус і жимолость, оскільки обидві культури мають слабку стійкість до борошнистої роси.

Поганими сусідами можуть стати черемха і калина. Річ у тому, що на них часто нападає велика кількість листогризучих комах. Тому висаджувати їх поруч не треба, як і інші привабливі для тлі культури.

Дуже часто уражується попелицею і чубушник (жасмин), цим він небезпечний для троянд і бузку.

Сильною кореневою системою наділений хеномелес, або японська айва. Посаджені поруч троянди та гортензії, вимогливі до поживності й нормальної кислотності ґрунту, будуть пригнічені, їм не вистачатиме води та живлення.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА