Зберегти ЧОРНИЙ ЛІС

Автор: Нова Газета

Науковці закликають обласну владу негайно розпочати роботу зі створення Чорноліського національного природного парку

 

Відповідна петиція з’явилася на сайті Єдиного реєстру електронних петицій.

Ініціювала звернення Ольга Гелевера – кандидат географічних наук, доцент кафедри географії та геоекології Центральноукраїнського педагогічного університету імені
В. Винниченка,
яка представляє Громадську організацію «ЕКО ЛІГА ЦЕНТР».

За її словами, Кіровоградська область – єдина в Україні, де немає жодного заповідника чи національного природного парку, хоча в країні їх понад півсотні. Проте на нашій території є унікальна у природному та історичному аспектах місцевість – Чорний ліс – найпівденніший та найбільший масив грабово-дубових лісів на південній межі лісостепової зони.

«Чорнолісько-Дмитрівський масив включено до найважливіших ботанічних територій Європи, а масиви грабово-дубових лісів віднесено до переліку біотопів, що підлягають охороні згідно з Бернською Конвенцією. Тут збереглася реліктова флора з льодовикової епохи, у складі якої виявлено 12 видів рослин з Червоної книги України, 13 регіонально рідкісних видів. Виділено 6 лісових рослинних угруповань з числа занесених до Зеленої книги України. Чорний ліс разом із Чутою з подачі України затверджений Постійним комітетом Бернської конвенції як об'єкт Смарагдової мережі України. З огляду на це Інститут ботаніки імені М.Г. Холодного НАН України під керівництвом доктора біологічних наук, професора Тетяни Андрієнко-Малюк ще 2000 року розробив наукову характеристику проектованого Національного природного парку «Чорнолісько-Дмитрівський». 2009 року розпорядженням голови Кіровоградської облради Миколи Сухомлина створено робочу групу з розробки засад утворення Чорноліського національного природного парку. Було прийняте рішення до 2020 року створити Чорноліський національний природний парк, що охоплюватиме Чорнолісько-Дмитрівський, Осотянський і Нерубаївський масиви (загальною площею 48 тис. га), але до цього часу не розпочата робота з розробки проекту та визначення його меж», − йдеться в документі.

Чорний ліс цінний і в історико-культурному плані: тут знаходиться кілька скіфських городищ, поряд є великий масив із 250-ти скіфських курганів, створених у четвертому столітті до нашої ери; поселення землеробів Чорноліської культури. По цій місцевості проходив знаменитий Чорний шлях, тут переховувалися гайдамаки, гуртувалися козаки. На пропонованих для парку землях відбувалися події Української революції 1917−1921 років, ця територія входила до складу повстанської Холодноярської республіки, а в урочищі Пальчикове знаходиться могила легендарного Чорного Ворона (Миколи Скляра).

Створення національного природного парку згенерує масштабний туристичний потік і позитивно впливатиме на розвиток місцевих громад.

Ольга Гелевера, досліджуючи тему функціонування подібних парків на теренах України, вивчила досвід утворення Національного парку «Сколівські Бескиди», розташованого у Львівській області.

«Там у 2017 року зареєстровано 268 тисяч відвідувачів парку, а теристів приймають близько 50 баз відпочинку. Якщо врахувати, що за добу проживання сплачують 300-400 грн і ще стільки ж витрачають на харчування й розваги, то лише зареєстровані туристи тут витратили близько 150 млн грн, якщо прожили 1 добу. У НПП «Сколівські Бескиди» працюють близько 200 людей, державне фінансування – 1 млн грн, реалізовано продукції на 7 млн грн, ще близько 1 млн отримано з міжнародної грантової програми «Збереження карпатських пралісів». На території парку (крім заповідної зони, що складає 15% від загальної площі парку) дозволені санітарні та рубки догляду, проте заборонені суцільні рубки головного користування. Тут виготовляють фіточаї, наливки, мед, друкують науково-популярну і туристичну літературу, облаштовують туристичні маршрути та проводять екскурсії», − наводить інформацію ініціаторка петиції.

Національний природний парк «Чорноліський» також має значний туристичний потенціал, адже Чорний ліс знаходиться поблизу залізничного вузла Знам’янка, до нього всього за годину можна доїхати з Кропивницького, за дві – з Дніпра та Кривого Рогу, за три години – з Києва.

Підтримати звернення можна на сайті e-dem.in.ua. Для того, щоб петиція була розглянута обласною владою, необхідно зібрати щонайменше 700 підписів. Станом на 14 лютого зібрано 62 голоси.

Наш кор.

Фото надане О.Гелеверою

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА