Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

ВСТИГНЕМО?

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

До 100-річчя видатного педагога Василя Сухомлинського залишився рік, але заплановані ремонтно-реставраційні роботи у його музеї ще не розпочалися

 

Приміщення педагогічно-меморіального музею Василя Сухомлинського у Павлиші не назвеш аварійним. Більш того, його гарному стану можуть позаздрити чимало музеїв. Проте є кілька але…

Нинішні експозиції музею виготовили ще 1988 року. Відтоді вони оновлювалися лише раз, та й то частково: трішки освіжили першу залу до 90-річчя педагога.

За словами наукового співробітника закладу Валентини Рожепи, музейникам хочеться змінити в ньому чимало. Однак, вважає вона, цим повинні зайнятися фахівці високого рівня.

– На жаль, зараз навіть документація щодо ремонту, – каже Валентина Федорівна, – ще не виготовлена… Ціле літо до нас приїздили фахівці, все обмірювали, обраховували. Але на тому поки що все затихло. Приїздили одні, із Світловодська, попрацювали, але потім виявилося, що вони не мають відповідної ліцензії на такі роботи. Адже будівля школи-музею – пам’ятка архітектури. Раніше ж ремонти проводили без таких дозволів, вимог. Недавно ще одні були, і нібито беруться виготовляти документацію. Скільки це триватиме, три–чотири місяці? А потім же ще тендер треба провести, ще ж і реекспозицію робити.  Це все  займе багато часу. А до сторіччя залишилося дуже мало часу – лише рік.  

Не додає оптимізму і кадрова ситуація в музеї. Загалом у ньому за скромні гроші працюють лише директор, науковий співробітник, зберігач фондів та прибиральниця (двоє останніх працюють на півставки). І це, підкреслює пані Валентина, у музеї державного значення. Лише його фонд складає понад 20 тис. одиниць! Та залишиться співробітників удвічі менше, адже директор і зберігач фонду мають намір звільнитися. 

До речі, вже зараз музею необхідні сучасний комп’ютер та відеоапаратура на заміну старим (комп’ютеру більше 10 років, відеоапаратура – ще часів касетних відиків). Техніка потрібна перш за все для того, щоб вийти на сучасний рівень – оцифрувати архівну спадщину Василя Сухомлинського.

Поцікавилися ми і тим, наскільки часто музей приймає гостей.

– Звісно, раніше у нас під школою автобуси із делегаціями стояли з ранку до вечора, – зазначає Валентина Рожепа. – Скажімо, у дев’яностих ми приймали по 10-15 екскурсій на день. Ми чаю не встигали попити. А зараз їдуть здебільшого ті, кому це потрібно: педагоги, студенти, науковці, люди, які працюють з архівом Василя Сухомлинського. Приїздять також із-за кордону. Особливо китайці, щороку бувають.

 

 

Ситуацію із ремонтом нам прояснили у відділі освіти Онуфріївської РДА. Його начальник Олена Самородченко пояснила, що наразі вже виготовлена проектно-кошторисна документація на реставрацію музею.

– Відповідно до неї із обласного бюджету, – каже вона, – виділено 370 тисяч гривень. Зараз ми завершуємо виготовлення всіх документів, щоб змогли розпочати ремонтні роботи. А розпочнуться вони після проведення конкурсу, що відбудеться одразу після завершення виготовлення всіх документів.

У всіх експозиційних залах музею планується капремонт, також запланований ремонт на другому поверсі, у вітальні та кабінеті Василя Олександровича. Крім цього, у планах переекспозиція трьох залів. Тут, щоправда, маємо деякі труднощі. Ми не можемо знайти людей, які можуть взятися за справу відповідально і мають відповідні сертифікати та ліцензії. А часу до ювілею залишилося надзвичайно мало. Однак маю надію, що ми встигнемо все зробити вчасно. Із допомогою голови РДА і райради, обласного управління освіти, науки, молоді та спорту, які нам дуже допомагають.  

Слід зазначити, що у травні цього року обласна рада затвердила документ «Обласна програма з відзначення 100-річчя від дня народження В.О.Сухомлинського». Нею на ремонт музею на цей рік запланували 120 тис. грн із місцевого бюджету, із обласного на 2018 рік – 740. Згодом у цей пункт внесли зміни: на 2017 рік із обласного бюджету виділили 311 тис. грн. Загалом же за два роки дії програми відзначення 100-річчя Василя Сухомлинського повинно обійтися 2,05 млн грн. Кошти витратять на низку масштабних заходів: проведення у вересні 2018 року Міжнародної науково-практичної конференції та XX Всеукраїнських педагогічних читань «Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю»; проведення у навчальних закладах заходів, присвячених 100-річчю від дня народження Сухомлинського; створення на базі НВО «Павлиська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – ліцей імені В.О.Сухомлинського» освітньо-педагогічного комплексу у складі загальноосвітньої школи, дошкільного навчального закладу, школи мистецтв, педагогічно-меморіального музею В.О.Сухомлинського, бібліотеки, дослідницького центру.

Очікується, що на заходи до ювілею до Павлиша прибудуть педагоги з усієї України і закордону. Зокрема, із Китаю, де спадщина педагога дуже популярна. Тож відповідальність за рівень відзначення – дуже висока. Сподіваємося, що хвилювання з приводу цього виявляться марними. 

 

Довідка. Педагогічно-меморіальний музей В.О.Сухомлинського розташований у будівлі НВО «Павлиська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – ліцей імені В.О.Сухомлинського». Музей було започатковано відразу після того, як пішов із життя педагог. Спочатку це був меморіальний куточок, створений у школі за ініціативою вчителів, учнів та сім’ї педагога. 19 лютого 1975 року відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР №85 було офіційно відкрито педагогічно-меморіальний музей В.О.Сухомлинського.  Фонд музею має 21738 одиниць збереження, загальна експозиційна площа – 230 м2. Експозиція музею поділяється на дві частини. Перша – педагогічна (три експозиційні зали, де експонати розміщені за хронологічним принципом). Друга – меморіальна (службовий кабінет і квартира Сухомлинських).          

 

Ігор КРУШЕНИЦЬКИЙ,
фото автора

Loading...