Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Учителі проти директора: чим завершиться конфлікт у Павлівській школі?

Автор: Нова Газета

До редакції «Нової» звернулася вчителька початкових класів Павлівського НВО Світловодського району Валентина Сідненко з проханням допомогти вирішити конфлікт між педагогічним колективом і новим директором школи. За словами жінки, він не розуміється на керівній посаді та, більше того, нібито принижує честь і гідність педагогічного колективу.

 

«Я пригадую той день, коли до нас завітали представники Світловодської районної влади на чолі з В. Похіловим і представили нам нового керівника закладу Андрія Михайловича Левочка. Весь колектив сидів як зачарований, ніхто навіть слова не вимовив, ніхто не запитав, хто він, звідки та які плани на майбутній розвиток школи має», – пише у листі Валентина Олександрівна.

За словами жінки, вже з перших днів роботи (на момент написання статті Андрій Михайлович пропрацював директором рік – Ред.) з його боку почали лунати погрози вчителям – звільню, не проатестую, зніму категорію. «Почав примушувати учнів, щоб вони писали на педагогів доноси, забрав години в одних і віддав іншим, які щойно прийшли в школу і не мали відповідного досвіду роботи. Та це ще тільки квіточки», – йдеться у листі. – Далі було таке, що навіть соромно казати. Полився бруд, нецензурні слова на кожного вчителя, та й учні неодноразово чули його вислови. Ми, вчителі, вели з ним розмову, просили змінити своє ставлення, але він не чує. Тільки усміхається і каже: «Доведіть, що я таке казав».

Вчителька розповідає, що директор взяв курс на молодих спеціалістів і серед них шукає собі підтримки. Але така політика, за словами авторки листа, позитивних результатів не дала. «Вчительку інформатики, яка працювала з першого вересня, замінює інша, яка зараз на лікарняному. Їй на заміну прийшов інший педагог. Але уроки інформатики вона не веде, вмикає дітям проектор, і вони дивляться мультфільми. Так само і з уроками математики, коли заміняють інші вчителі, – розповідає Валентина Сідненко і додає:  «Заміну директор оформлює на себе, а проводять уроки інформатики молоді вчителі, які не можуть йому відмовити».

Цього навчального року не витримали і розрахувалися медсестра та вчитель інформатики. Решта вчителів, зі слів Валентини Олександрівни, поки що тримаються. «Зараз такий час. Якщо знайдеш роботу, то добре. А як ні? Ми живемо в селі і в місто їздити не з руки. Тому і терпимо це все. Але серце від жалю стискається. У цій школі вчилася я, мої діти, може й онуки вчитимуться. А що з нею далі буде, що скажуть люди, яких дітей ми випускаємо зі школи?» – наголошує жінка.

Підтримує своїх колег і  вчитель інформатики Ольга Безнос, яка віддала Павлівській школі 13 років життя. «Спершу ми мали на нього (директора –Ред.) надію, – розповідає вона. – Він молодий, може почав би добре працювати. Але потім з’ясувалося, що він не мав досвіду роботи з людьми. А згодом він чомусь вирішив, що схопив Бога за бороду, і почалось. Він може нецензурно висловитись так, що хоч стій, хоч падай. Хлопців з 11 класу почав викликати до себе і налаштовувати проти нас. Але діти нас знають давно, тому і не піддалися».

Ольга Олександрівна розповідає, що на відміну від інших педагогів приниження не терпіла мовчки, а відкрито відповідала. За це й отримувала відповідну реакцію у свій бік. Тож коли з’явилася можливість перейти до іншої школи – погодилася. «Дуже хвилююся за своїх колег. Колектив у нас хороший. Були, звісно, свої непорозуміння. Але ми їх вирішували спільно і ніколи не траплялося такого, щоб ми не змогли розв’язати», – зазначає жінка.

Натомість пан Андрій вважає цю конфліктну ситуацію бажанням частини колективу зняти його з посади. Причина, за його словами, криється у грошах.

«До мого призначення, рік тому, у них (вчителів – Ред.) було більш ніж по 1,5 ставки. У вчителя фізкультури було дві. А чи може він тягнути обидві і які будуть при цьому результати? А результат – із фізкультури у нас скрізь останні місця. Це кожному керівнику не сподобається».

Директор розповідає, що через погані результати учнів, у тому числі й на ЗНО, він вирішив зробити ставку на молодих фахівців. І цей крок вже дав перші результати – двоє учнів школи зайняли перші місця на ІІ етапі всеукраїнських олімпіад з біології та екології. Наразі школярі готуються до ІІІ етапу, який відбудеться в Кропивницькому. «Я виставив вакансії, і прийшли молоді спеціалісти, – розповідає Андрій Михайлович. – А їм це не подобається. Чи то вони одні будуть читати дві ставки, чи то буде молодь працювати. Вчителям не подобається, що я згідно із ЗУ «Про освіту» забезпечив усіх ставкою. Мені і батьківські збори, і педагогічні наради зривали…».

Звинувачення у погрозах і приниженнях педагогів директор називає наклепом.  «Це ж мають бути докази – аудіо – чи відеозаписи. Та й спершу вчителю мала б бути догана», – зазначає директор.

«Я розворушив тут осине гніздо. Коли працював колишній директор, у школі викладала його донька. Його дружина числилася сторожем. Його зять працював у школі по найму. Це ж скільки коштів йшло в одну сім’ю. Мені підсовували акт виконаних робіт, на що я й відповів, що нічого підписувати не буду, оскільки не бачив цих виконаних робіт», – говорить Андрій Левочко.

У районному відділі освіти про конфлікт знають, але сказати, хто у ньому винний, поки що не беруться. З проханням пролити світло на шляху розв’язання конфлікту кореспондент «Нової» звернувся до начальника відділу освіти, молоді та спорту Світловодської районної державної адміністрації Сергія Скопича.

«Ситуація на контролі – переконує Сергій Анатолійович, – їх ніхто не покинув напризволяще. Ситуація складна. Андрій Левочко сам не місцевий. Можливо, він сприймається як чужий. Під час зустрічі з педагогічним колективом, де були присутні я, заступники голів РДА та районної ради, директор також висловив своє бачення виникнення конфлікту, деякі претензії в плані готовності вчителів до уроків. Тому після цього до школи поїхала атестаційна комісія, аби промоніторити і діяльність колективу, і діяльність самого керівника. Комісія виїхала, дослідила ситуацію, є відповідний протокол засідання. Водночас  розпорядженням голови РДА створено робочу групу з дослідження цього питання. На мою думку, ми маємо провести ще не одне виїзне засідання спеціальної комісії, щоб детально дослідити ситуацію, поговорити з кожним учасником конфлікту і зробити висновки. Згідно з новим ЗУ «Про освіту» Павлівське НВО є комунальним закладом, його засновник і власник – районна рада. Відповідно будь-які дисциплінарні рішення з цього приводу буде приймати районна рада. На розгляд депутатів буде подано висновок комісії, директору дадуть право прозвітувати про свою роботу, оскільки нещодавно минув рік з часу перебування його на посаді. Плануємо винести це питання на найближчу сесію, яка відбудеться орієнтовно у лютому. Рішення депутатського корпусу доведемо до колективу школи, та і їм самим ніхто не завадить бути присутнім на засіданні, якщо це не піде на шкоду навчальному процесу».

«Нова газета» слідкуватиме за розвитком подій у Павлівському НВО і надрукує завершення цієї історії в одному з наступних номерів.

Олег Козупляка

Loading...