Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Щоб не з’їхав дах...

Автор: Нова Газета

Наприкінці серпня у Дрогобичі на Львівщині обвалився під’їзд чотириповерхового будинка. Семеро дорослих та одна дитина загинули. Також рятувальники витягнули з-під завалів ще сімох людей, у тому числі п’ятьох дітей. Надзвичайна ситуація облетіла страшною звісткою усю країну. Президент Володимир Зеленський на своїй сторінці у ФБ заявив, що доручить новому уряду провести аудит житлових будинків по всій країні. За словами гаранта, житловий фонд, особливо в невеликих містах, перебуває у незадовільному стані, а про капітальний ремонт там не чули ще з радянських часів. «Неможливо  будувати нову країну, не будуючи чи хоча б капітально не відновлюючи будинки українців. Тому завданням нового уряду буде проведення аудиту всіх житлових будинків по всій країні та розробка у найкоротший термін програми приведення до належного стану старих і зведення нових», – йшлося у дописі.

 

Більше року мешканці двоповерхового будинку по вулиці Соборності, 229/14 у Новомиргороді живуть у напівзруйнованій будівлі. Як розповідає голова ОСББ Надія Нестеренко, обвал відбувся вночі через зсув ґрунту. «За півтори метри від нашого будинку проходить катакомба і водогін до нашого будинку. І того разу при пориві водопроводу вода пішла не в бік вулиці як завжди робила, а під наш будинок. Внаслідок цього обвалилися блоки. Під час його будівництва фундамент у ньому не зробили, замість нього на землю поклали цеглу, а зверху блоки. І вийшло так, що вода підмила землю під блоками і вони опустилися разом із частиною будинку. Обвал відбувся вночі. Родина, яка жила в одній з квартир, почула, що тріщать стіни. На щастя, ніхто не постраждав. Коли ми спустилися в підвал, там уже було близько 20 см води», – зазначила Надія Нестеренко.

Найбільше дісталося двом кутовим квартирам (всього ж їх у будинку вісім). Родинам із цих осель довелося виїхати. Аби зупинити подальше руйнування будівлі, її мешканці вже двічі скидувалися власними коштами для укріплення фундаменту. «Ми замовляли машини з Кропивницького і заливали бетон під фундамент. Наймали копачів, які підкопували блоки», – розповідає голова ОСББ. Загалом на це витратили понад 100 тисяч гривень. Пошкоджені стіни укріпили металевими підпорами та розтяжками. Фінансово допомагає лише міська рада, хоча жильці зверталися і до місцевого бізнесу, і до районної влади, і до обласного керівництва. На потреби ОСББ, яке мешканці будинку створили  для отримання допомоги, з міського бюджету виділили 40 тисяч гривень.

Офіційної ж версії причини обвалу будинку й досі немає. «Через що стався обвал – ніхто сказати не може. Ми зверталися в більш ніж 30 різних установ по всій Україні, і ніхто нам не може допомогти у цьому питанні. Немає жодної структури, яка може зробити технічне обстеження будинку і геологічну розвідку. Ніхто не береться цього робити», – зазначає міський голова Новомиргорода Ігор Забажан.

Через актуальність теми (насамперед через застарілість житлового фонду) «Нова газета» вирішила поцікавитися у рятувальників пам’яткою поведінки під час обвалів. Можливо, комусь ця інформація допоможе врятувати життя.

Що робити при раптовому обваленні будинку?

Почувши або виявивши, що будинок утрачає свою стійкість, постарайтеся якнайшвидше залишити його, узявши документи, гроші і предмети першої необхідності. Залишаючи приміщення, спускайтеся по сходах, а не на ліфті, тому що він у будь-який момент може вийти з ладу. Припиняйте паніку, тисняву в дверях при евакуації, зупиняйте тих, хто збирається стрибати з балконів і вікон з поверхів вище першого, а також через засклені вікна. Опинившись на вулиці, не стійте  поблизу будинків, а перейдіть на відкритий простір. Якщо ви знаходитеся в будинку, і при цьому відсутня можливість залишити його, то займіть найбезпечніше місце: прорізи капітальних внутрішніх стін; кути, утворені капітальними внутрішніми стінами, під балками каркаса. Якщо можливо, сховайтеся під стіл – він захистить вас від падаючих предметів і уламків. Якщо з вами діти, укрийте їх під собою. Відкрийте двері з квартири, щоб забезпечити собі вихід у разі потреби. Не піддавайтеся паніці і зберігайте спокій, підбадьорюйте присутніх. Тримайтеся подалі від вікон, електроприладів, негайно відключіть воду, електрику і газ. Якщо виникла пожежа, відразу ж спробуйте загасити її. Використовуйте телефон тільки для виклику представників органів правопорядку, пожежних, лікарів, рятувальників. Не виходьте на балкон. Не користуйтеся сірниками, тому що може існувати небезпека витоку газу.

Попереджувальні заходи

Заздалегідь продумайте план дій у випадку обвалення будинку й ознайомте з ним усіх членів своєї родини. Роз'ясніть їм порядок дій при раптовому обваленні і правила надання першої медичної допомоги. Обов'язково майте і зберігайте в доступному місці укомплектовану медичну аптечку і вогнегасник. Отрутохімікати, легкозаймисті рідини й інші небезпечні речовини тримайте в надійному, добре ізольованому місці. Не допускайте перебування в квартирі без потреби газових балонів. Знайте розташування електричних рубильників, магістральних газових і водопровідних кранів для екстреного відключення електрики, газу і води. При найменших ознаках витоку газу перекрийте його доступ у квартиру, провітріть приміщення і повідомте в рятувальну службу за телефоном 101. Категорично забороняється користуватися відкритими джерелами вогню, електровимикачами й електропобутовими приладами до повного вивітрювання газу.

Для того, щоб не потрапити у завал у будинках, приміщеннях підприємств і установ, коридори, проходи, сходові майданчики й внутрішні двері заздалегідь слід звільнити від загородження зайвими предметами. Масивні шафи й стелажі слід надійно прикріпити до стін. Не можна розміщати важкі предмети на верхніх полках.

Олег Козупляка