Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Юрій Ганущак: Децентралізація приречена на успіх

Автор: Нова Газета

Минулого тижня у Кіровограді відбулася дискусія на тему «Децентралізація у дії. Перші результати, можливості і ризики».  Більше 100 учасників – міські голови, представники районних та сільських рад, журналісти, громадські активісти і просто громадяни, які цікавляться цією темою, – активно обговорювали позитиви та негативи реформи.

 

Модератором заходу була відома журналістка і телеведуча Анна Безулик. Головним експертом національного рівня виступив директор Інституту розвитку територій, батько реформи Юрій Ганущак.

Як на початку заходу зазначила пані Анна, опитування свідчать про те, що за два роки в Україні знизився рівень агресивного несприйняття децентралізації. Але зріс рівень інте-ресу до цих процесів й обізнаності в них. Дискусія у Кіровограді це власне й підтвердила.

Питання, які порушувалися під час заходу, були актуальними для мешканців Кіровоградщини: розвиток сільської місцевості, бюджетні процеси, передача майна об’єднаним територіальним громадам, ремонт доріг, налагодження інфраструктури, організація системи охорони здоров’я на місцях, система освіти у громадах тощо. Також представники районів висловили незадоволення щодо темпів удосконалення законодавства, яке стосується децентралізації та розподілу землі поза межами населених пунктів. Дехто бачив недоліки в тому, що до громад ставляться занадто жорсткі вимоги стосовно надання адміністративних послуг, взаємодії з територіальними органами центральної виконавчої влади – таких, як міліція, податкова та інші.

Чи не найбільше представники територій цікавилися конкретними прикладами позитивного досвіду уже створених об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Юрій Ганущак навів один із прикладів громади Старої Синяви Хмельницької області під час розмови про один із основоположних документів – схему планування території.

– Раджу вам з’їздити туди, – зазначив він. – Там зараз німецький інвестор будує завод з переробки сої із 80 мільйонами євро інвестицій. А американці збираються будувати завод із виробництва біопального. Чому вони зайшли у далеко не найкращий район? Тому що громада мала планування! І інвестор не спілкується із кількома чиновниками, які чогось від нього хочуть, а з одним – очільником ОТГ. Цей документ – перше, що вимагає інвестор.

Пояснив Юрій Ганущак і те, чому районна влада так неохоче береться за розробку схем. Її поява, за його словами, крім іншого, відбирає у неї можливість розбазарювати землю, безконтрольно забудовувати її тощо. Особливо це стосується територій поблизу великих міст. 

Цікавили представників територій і проблеми об’єднання слабких в економічному плані громад навколо потужних об’єднань. Зокрема, суботцівський сільський голова (Знам’янський район) Андрій Борідченко запитав у експертів, чи можна вважати нині діючу сільраду, яка забезпечила нормальний рівень послуг громаді і одна із небагатьох в області провела розме-жування земель, фактично ОТГ.

– Ні! – однозначно відповів Юрій Ганущак. – Ви кажете, що ви спроможні. А сусіди – ні. Питання: куди їх діти? Уявімо – ліквідували райони. А хіба держава складається із таких окремих ділянок? Ні, держава – це суцільна територія, і скрізь живуть люди. І коли вона створює адмінтеродиниці, то її повсюдність означає, що закінчується юрисдикцію однієї і починається іншої. Наразі це стосується тільки районів. Якщо хтось хоче збудувати рай у своєму селі – не буде такого. Тому Перспективний план так і пишеться: ви спроможні, тоді візьміть до себе десяток неспроможних на утримання.

Злинський сільський голова (Маловисківський район) Олександр Недолужко поскаржився на те, що процес творення ОТГ гальмує вичікувальна позиція жителів прилеглих сіл. Мовляв, чи не можна було б створити громаду без них, а пізніше хай  приєднуються і вони.

Пан Ганущак зазначив, що подібні ситуації спостерігаються по всій країні. І вирішити це питання покликаний так званий «закон олійної плями», проект якого вже підготовлений. Під плямою слід розуміти територію, яка відповідно до Перспективного плану формування територій громад області є саме спроможною громадою. А при небажанні окремих рад ввійти до такої громади, як це передбачено планом, не буде необхідності вносити зміни до Перспективного плану, що потребує часу, а іноді ще й провокує політичні баталії.

ОТГ Кіровоградщини, яких наразі поки що лише три, представляли голова Маловисківської об’єднаної територіальної громади Юрій Гульдас, заступник голови Новоукраїнської ОТГ Тамара Дорошенко. Піонери об’єднання Кіровоградщини охоче ділилися досвідом, напрацюваннями та думками зі своїми ще «необ’єднаними» колегами.

На думку Юрія Гульдаса, однією з необхідних ознак громади сьогодні є наявність лідера, який поведе за собою людей. Але при цьому мешканці громади чітко будуть контролювати людину, яка їх повела за собою.

– У нас за шість років голова району змінювався шість разів, – нагадав він. – У таких умовах порядку не буде, тому треба брати ініціативу в свої руки. Тим більше потрібно це робити зараз, коли держава підтримує цю ініціативу фінансово і не тільки. А головне те, що тільки зараз у нас є реальна можливість змінити застарілу систему врядування, і почати активний розвиток. Цим треба скористатись.

Наводимо й окремі думки учасників дискусії.

Ніна Семашко, заступник помічнянського міського голови:

– Враження надзвичайно позитивні, але, на превеликий жаль, ми побачили дуже багато противників та скептиків децентралізації серед представників районних та сільських рад. Не всім хочеться прощатися зі своїми повноваженнями, посадами, владою. Багато хто не готовий до нових змін. У Помічній громада готова до об’єднання. Під час панельної дискусії ми отримали підтвердження того, що на правильному шляху. Ми ще раз переконалися, що у громади є майбутнє. Експерт з децентралізації Юрій Ганущак дещо різкий та категоричний, але, можливо, коли мова йде про непопулярну реформу, яка викликає негатив, спосіб «гладити по голівці» зовсім не підходящий. Дуже корисно було почути досвід Малої Виски. Для нас приклад Малої Виски та Новоукраїнки – той локомотив, за яким ми йдемо. Звичайно, дякуємо ГО «Спільна дія», DESPRO за такі зустрічі. Потрібно, щоб вони проводилися і надалі. Очікувати інформації від районних рад та райдержадміністрацій не варто. Ми ще раз переконалися, що вони найбільше гальмують процес децентралізації. Саме подібні громадські проекти мотивують до реформи організації влади.

Олександр Маслюков, компаніївський селищний голова:

– Сьогодні було більше запитань, ніж відповідей. Сама структура децентралізації є, але практичні кроки щодо об’єднання громади не зовсім пропрацьовані. Можливо, через те, що законодавча база не допрацьована. Основний закон щодо децентралізації ухвалено, але ще багато чого не врегульовано. У процесі реалізації нової системи влади потрібно вносити зміни до законодавчої бази.

Олег Баклажов, консультант з питань комунікації Швейцарсько-українського проекту DESPRO:

– Враження позитивні, тому що аудиторія дуже активна і люди зацікавлені у тих питаннях, які виносяться на обговорення. Ми залучаємо експертів національного рівня, які можуть спілкуватися з представниками територій, селищних, міських та сільських рад, вже об’єднаних громад, які можуть надати якусь пораду та рекомендації. Мета цих дискусій – отримати інформацію про проблеми, з якими стикаються на місцях, виявити найбільш актуальні питання децентралізації. Експерти, які виступають від DESPRO, є учасниками робочих груп, що працюють над законопроектами. Тому думка людей, результати таких обговорень будуть враховані при розробці законопроектів. У будь-якому випадку це дуже корисно обом сторонам. Люди, які приходять на такі дискусії, отримують відповіді на свої питання, експерти – інформацію з перших вуст. Наші партнери у Кіровограді («Спільна дія») впоралися дуже добре з організацією заходу. Люди приїхали без застосування адмінресурсу, як це часто робиться. Тому дискусія виявилася дуже емоційною та живою. Були саме ті люди, яких хвилює питання децентралізації, і вони надзвичайно зацікавлені у цих процесах.

Як зазначив Юрій Ганущак, ця реформа приречена на успіх, бо в ній використано досвід країн, що її провели. Більше того, зауважив він, Рада Європи визнала її як таку, що після її реалізації Україна матиме найкращий результат децентралізації в Європі.

Громадська дискусія відбулася за ініціативою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та за підтримки Швейцарсько-українського проекту міжнародної технічної допомоги національних реформ «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO. Партнером у підготовці заходу в Кіровограді виступила ГО «Спільна дія».

Володимир Овдієнко,
фото Олени КАРПЕНКО