Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Депутати Маловисківщини пропонують створити ще один госпітальний округ –ЦЕНТРАЛЬНИЙ

Автор: Нова Газета

Як відомо, робота із впровадження   медичної реформи, зокрема щодо створення госпітальних округів, розпочалась ще торік. У перспективі ці функціональні об'єднання закладів охорони здоров'я, розміщені на відповідній території, повинні будуть забезпечувати надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню такої території.

Міжвідомча робоча група, що діє при Кіровоградській ОДА, внесла попередню пропозицію: створити в області три госпітальні округи: Кропивницький (з населенням 486,4 тисячі осіб), Олександрійський (235,9 тисячі осіб) і Західний (248,3 тисячі осіб).

Але вже з самого початку цих процесів обговорювалося питання про створення чотирьох округів. Принаймні свою точку зору з цього питання  на Маловисківщині, яка хоч і розташована за 65 км від обласного центру, але тепер, як складова частина Західного госпітального округу, має бути підпорядкована іншому «центру», відстань до якого значно більша. Про це й не тільки про це йдеться у зверненні Маловисківської райради до Добровеличківської, Новоукраїнської, Новоархангельської та Новомиргородської районних рад та райдержадміністрацій, що було прийняте на недавній сесії райради. 

«Вважаємо, −  говориться у зверненні, – що створення трьох госпітальних округів вкрай недостатньо і є нераціональним. Західний округ у сьогоднішньому вигляді складається з восьми районів та має занадто велику протяжність, що не відповідає Постанові Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 932 «Про затвердження порядку створення госпітальних округів». Крім того, на Кіровоградщині постійно фіксується висока онкозахворюваність, особливо в Новоукраїнському, Новомиргородському, Добровеличківському, Новоархангельському та Маловисківському районах. Загальна захворюваність в цих районах  переважає обласні показники. Тому позбавляти людей доступної і якісної медицини – це злочин. Разом з тим, концентрація надмірної кількості населення у госпітальному окрузі Кропивницького (майже півмільйона осіб) не буде сприяти наданню медичної допомоги високої якості і своєчасності. На нашу думку, визначення госпітальних округів з обов’язковою наявністю в них передбаченої кількості осіб, враховуючи низьку густоту населення Кіровоградської області, призведе до штучного укрупнення госпітальних округів без урахування специфіки і географічного розташування територій, транспортного сполучення, протяжності районів, реального стану доріг тощо.

Як результат – буде знівельована головна мотивація щодо їх утворення, а саме – забезпечення позитивного впливу на якість, своєчасність і доступність надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню. Незадовільний стан доріг до віддалених населених пунктів області та недостатнє транспортне сполучення між ними, особливо у зимовий період, жодним чином не сприятимуть якісному та своєчасному наданню медичної допомоги з гострими захворюваннями і травмами жителям населених пунктів, віддалених від лікарень інтенсивного лікування. Особливу тривогу в таких умовах викликає неможливість забезпечення своєчасного надання медичної допомоги породіллям, дітям, що може призвести до збільшення материнської і дитячої смертності. Результат такого об’єднання восьми районів у Західний госпітальний округ уже сьогодні викликає соціальну напругу і незадоволення населення з усіма його наслідками»,– констатують депутати. 

На думку голови районної ради Світлани Сосновської, яку одноголосно підтримують усі депутати райради, було б доцільним утворити не три, а чотири госпітальних округи (додатково – Центральний) з населенням 170,3 тисячі осіб, враховуючи деякі особливості. Серед них, зокрема, те, що географічне розташування населених пунктів Маловисківського, Добровеличківського, Новоархангельського, Новоукраїнського і Новомиргородського районів, густота населення та динаміка природного приросту цих територій, наявність відповідних шляхів сполучення і відстані, які передбачені відповідною постановою Кабміну, дозволяють їхнім жителям мати окремий госпітальний округ, буде сприяти організації та функціонуванню мережі закладів охорони здоров’я, забезпечення якості і своєчасності надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню і ефективне використання бюджетних коштів, як це передбачено Положенням про госпітальний округ. Зважаючи на ці аргументи і спільне прагнення створити належні умови для надання мешканцям області якісних медичних послуг, депутати Маловисківської районної ради пропонують розглянути можливість щодо створення у Кіровоградській області чотирьох госпітальних округів: Олександрійський, Кропивницький, Західний та Центральний. Утворені госпітальні округи можуть слугувати базою для формування майбутніх укрупнених районів, і для Маловисківщини, для її 45-тисячного населення, віднесення її до новоутвореного району з центром, приміром у Голованівську чи Гайвороні, в межах нинішнього Західного госпітального округу, було б справжньою катастрофою. Аби забезпечити жителям усіх зазначених територій якісне медичне обслуговування та з урахуванням можливих адміністративно-територіальних змін у майбутньому, депутати Маловисківської райради запропонували Добровеличківській, Новоукраїнській, Новоархангельській районним радам та районним державним адміністрація підтримати цю пропозицію Маловисківської райради і РДА та при підтримці відповідних обласних структур зробити все можливе щодо внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 року №472-р «Про затвердження переліку та складу госпітальних округів Кіровоградської області» стосовно утворення чотирьох госпітальних округів Кіровоградської області. Тобто, крім Олександрійського, Кропивницького, Західного ще й Центрального, до якого б увійшла Маловисківщина та території районів, названих у зверненні.

Чи почують маловищан?..

У коментарі «НГ» голова райради зауважила, що сподівання на те, що їхню точку зору врахують, досить примарні.

– На мою думку, шанси дуже малі, – вважає Світлана Миколаївна, – бо багатьом байдуже. Наскільки мені відомо, західним районам, а також Новоархангельському й Добровеличківському нецікаво, щоб був Центральний округ. Вони все-таки ближчі один до одного. Це турбує нас і Новоукраїнський район.   

Було б не так страшно, якби не один момент. Два тижні тому я була в Києві на підвищенні кваліфікації в Академії держуправління. Під час виступу перед слухачами заступник міністра охорони здоров’я  Ковтонюк, відповідаючи на моє запитання, чи правда, що межі госпітального округу збігатимуться із межами майбутнього району, сказав, що скоріше за все – так.

Ми переконані, що відстань до 250 кілометрів – дуже велика. До Кропивницького – лише 60. Я від початку переконувала: не треба цього робити, ну не будемо ми там своїми! Все одно, люди як їздили в обласний центр, так і будуть їздити. Не поїдуть вони в Голованівськ чи Добровеличківку.

Будемо усіма законними способами домагатися, щоб нас приєднали до Кропивницького. Проситимемо підтримки у громадськості, депутатів, у тому числі народних. Але в першу чергу – в обласної адміністрації, щоб вона клопотала перед Кабміном, аби нашу позицію врахували.