Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Олександр Корінний: Громади мають отримати право розпоряджатися землею

Автор: Нова Газета

4 грудня у Києві відбувся ІІ Форум об’єднаних громад. Участь у ньому взяли 665 голів ОТГ, створених з початку децентралізації по всій Україні,  представники бізнесу та інвестори, а також делегати з обласних державних адміністрацій. Перед головними виконавцями реформи виступили Президент України Петро Порошенко, Прем'єр-міністр Володимир Гройсман, спікер Верховної Ради Андрій Парубій.

 

Інформаційним акцентом дискусій в рамках заходу стала тема самостійного заробляння коштів громадами, реалізації проектів, які повернуться громадам новими робочими місцями і податками до місцевих бюджетів, та залучення інвестицій.

Участь у панельній дискусії узяв і один із найуспішніших керівників ОТГ − міський голова Новоукраїнки, голова Асоціації ОТГ Олександр Корінний.

− Я сьогодні можу запевнити, що, маючи різні партійні квитки,115 лідерів–членів нашої Асоціації підтримують дії уряду. Бо в часи, коли в країні війна, держава як правило централізує владу. Україна почала децентралізувати владу, розпочавши реформу місцевого самоврядування, і 665 лідерів ОТГ у цьому залі – це продукт цієї реформи. Без децентралізації не було б і нас. Бо ця реформа − це інструмент спроможного місцевого самоврядування, яке ще кілька років тому було «касою» для видачі зарплати дитсадочкам, − розпочав він.

Одним із головних ресурсів, про який Олександр Корінний згадав, розповідаючи про розвиток громад, є співробітництво між ОТГ, тобто об’єднання людських, фінансових та матеріальних можливостей. Він навів приклад рідної Новоукраїнки, де у 2016 році міський бюджет складав 22 млн грн, а у 2017-му завдяки вмілому використанню можливостей, передбачених реформою, – 105 млн. При цьому нинішнього року близько 20 млн гривень Новоукраїнська ОТГ передала на районний рівень для підтримки спільних проектів. «Бо коли лікарня умовно утримується районом, а обслуговує міських жителів, то і ми повинні брати участь у її оснащенні», – пояснив О. Корінний.

Громади стали повноправними суб’єктами і отримали можливість говорити з інвесторами. Завдяки міжнародній підтримці у громад з’явилася можливість писати проекти, вигравати гранти і втілювати у життя найсміливіші задуми, покращуючи інфраструктуру на місцях. Та найголовнішим інструментом О. Корінний назвав довіру громадян до реформи. «Ми поступово повертаємо довіру до влади як до інституту. Це єдина реформа, яку люди відчувають внизу».

До речі, напередодні Форуму Асоціація ОТГ, яку очолює Олександр Корінний, прийняла звернення до Президента з низкою прохань. Серед них – надання об’єднаним територіальним громадам  права розпоряджатися земельними ресурсами в межах своєї території. Це має відкрити значні додаткові можливості для їх розвитку, а для усіх інших стане мотивом до реформування. Крім того:

• одночасно надати органам місцевого самоврядування можливість цілісно планувати увесь простір громади;

• розпочати давно назріле реформування територіальної організації влади на районному рівні, де сьогодні найчастіше відбувається гальмування процесів впровадження реформ;

• передбачити для всіх ОТГ, вибори в яких відбудуться до кінця 2017 р., прямі міжбюджетні трансферти з бюджету із 1 січня 2018 р.;

• переглянути в бік збільшення до 4 млрд грн передбачений у проекті держбюджету обсяг субвенції на формування інфраструктури ОТГ. При розрахунку розміру згаданої субвенції на кожну громаду враховувати у наступному році населення та площу рад, що доєдналися до ОТГ і в яких призначено довибори у квітні 2018 року;

• запровадити об’єктивний порядок розподілу коштів Дорожнього фонду відповідно до протяжності доріг місцевого значення із передачею коштів у вигляді субвенції в бюджети відповідних ОТГ.

Інна ТІЛЬНОВА,
фото Олена КАРПЕНКО