Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Рушійна сила ОТГ – активні люди

Автор: Нова Газета

Вільшанцям показали, як живуть успішні ОТГ Дніпропетровщини

 

Нещодавно делегація Кіровоградщини відвідала дві успішні об’єднані територіальні громади Дніпропетровщини. До її складу увійшли журналісти та представники місцевої влади Вільшанського району, який на порозі створення об’єднаної громади.  

Організатором навчального туру стали програма DOBRE та Кіровоградська обласна організація Національної спілки журналістів. Захід став першим, організованим DOBRE не для створеної громади, а для тієї, яка лише має намір об’єднатися.

Спершу гості побували у селищі Покровському, яке нині є центром і району, і ОТГ. Дата народження останньої – 9 вересня 2016 року. До складу Покровської об’єднаної громади увійшов 31 населений пункт. Площа – 44,3 тис. га. Населення налічує більше 17 тис. осіб.

Голова Покровської громади Світлана Спажева розповіла гостям, що нині бюджет громади вдвічі більший, ніж раніше.

– На наше переконання, децентралізація – це перша реформа в незалежній Україні, яка дає результат, – зауважила вона.

Голова ОТГ повідомила, що досвід, до вивчення якого долучилась ОТГ, ставши учасником програми, що фінансується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), приносить кращі результати та ефективність. І свідчить, що людям не потрібно чекати, аби мати можливість вирішувати місцеві проблеми. Їм потрібно лише спробувати зробити щось власними силами. 

Той же самий збільшений бюджет (115 млн 801 тис. грн у 2017 році) дає можливість громаді вкладати серйозні кошти в ремонти доріг, закладів освіти тощо. До того ж створення об’єднаної громади дало можливість одержати додаткові кошти не лише від держави, а й від програм міжнародної технічної допомоги. За сприяння програми DOBRE Покровська громада підготувала стратегічний план розвитку, виграла три міні-проекти на встановлення вуличного освітлення центральної площі, будівництво роллердрому для активного відпочинку молоді та створення мобільного офісу у приміщенні селищної ради.

У громаді запровадили геоінформаційну систему, яка дозволяє чітко контролювати земельні ділянки. Після інвентаризації комунальної землі виявили багатьох підприємців, які багато років уникали сплати за ділянки. Відтак із ними наразі уклали угоди про відшкодування втрат бюджету ОТГ.

Крім цього, система дала можливість запланувати вісім ділянок під інвестиції.   

Нова організація дає дуже добрі перспективи залучення інвестицій не лише через це. І не лише іноземних. Наприклад, у Покровській громаді працюють два молочарські сільськогосподарські кооперативи.

Наразі триває створення кооперативу бджолярського та овочівницького. Закономірність тут проста: громада зацікавлена в інвестиціях, створенні нових робочих місць, тож вона не буде чинити бюрократичних перепон, а навпаки всіляко допомагатиме бізнесу. До того ж корупцію при цьому приховати дуже складно – у громаді всі і все знають.

Чи не найбільше вільшанців цікавило, чи передала РДА під опіку ОТГ соціальну сферу і охорону здоров’я.

–  З цього приводу на державному рівні проводяться пілотні проекти у кількох громадах, – зазначила голова. – Наша громада не потрапила до них, тож нині все залишається як і раніше. А щодо медицини, то РДА хотіла передати нам усю структуру цілісним комплексом. Однак ми не погодилися, а ініціювали передачу закладів, що розташовані на території ОТГ. Адже зрозуміло, що якби передали цілісним комплексом центр первинної медико-санітарної допомоги, нам би довелося нести відповідальність за громади, які не увійшли до нашої ОГТ. Тож це питання поки що до кінця не вирішене.     

На думку голови ОТГ Світлани Спаржевої, головне розбурхати самих членів громади.

– Рушійна сила громади – це жителі, які відчули відповідальність, переймаються її проблемами. Наша громада має ще багато проблем, і в той же час отримала величезний потенціал для розвитку, – підкреслила вона.

Царичанська ОТГ об’єднала 23 населені пункти п’ятьох сільрад із населенням більше 15 тисяч осіб. Площа – 453,5 км2. Бюджет складає 86 млн грн. Вирізняється вона тим, що намагається вирішувати стратегічні проблеми комплексно, а посадовці намагаються дотримувати прогресивних поглядів на розвиток громади. Тут не бояться вдаватися до зовсім нових методів роботи.  

– Коли об’єднувалися в громаду, – розповіла представникам Кіровоградщини під час презентації ОТГ її секретар Євгенія Велегура, – ми навіть не очікували на такий серйозний об’єм роботи.

Наразі в громаді створений і працює власний відділи освіти (як окрема юрособа), ЖКГ і благоустрою, ЦНАП. Торік створили комунальне некомерційне підприємство «Царичанський центр первинної медико-санітарної допомоги» і КЗ «Територіальний центр соціального обслуговування». Крім того, на територіях колишніх сільрад залишилися працювати колишні їхні працівники, які виконують певні функції: ведення статистики, видача довідок тощо. Називаються вони відділами розвитку цих територій.

Пані Євгенія розповіла і про те, як вдалося вирівняти ситуацію із низькими ставками податку на землю.

– Коли ви вирішите об’єднатися, – порадила вона вільшанцям, – з’ясуйте, які податки в сільрадах. Ми зіткнулися із такою проблемою: податок на землю в Царичанці становив піввідсотка від нормативної грошової оцінки, у селах – 0,2%. Наше бажання навести лад у цьому питання викликало невдоволення орендарів-аграріїв. Але ми переконали їх: якщо цей податок для вас збільшиться, ви отримаєте освітлення, дороги, благоустрій.

У Царичанській ОТГ активно запроваджують проектно-орієнтоване управління та новітні технології в закладах освіти. У плані соціально-економічного розвитку Царичанської громади на 2018 рік 50 проектів. ОТГ активно працюватимемо над їх втіленням, залучаючи кошти бюджетів різних рівнів та міжнародних програм.  

На підсумковій сесії заходу його організатори із програми DOBRE  і представники делегації нашої області ділилися думками і враженнями від побаченого і почутого. Більшість сходилася на тому, що створювати ОТГ у Вільшанському районі треба, але підійти до цього слід, проаналізувавши всі ризики.

– Перед об’єднанням нам треба допомогти в обрахунку бюджету, – зазначив березовобалківський сільський голова Ігор Іванов. – Тобто проаналізувати доцільність, простою мовою – що воно нам дасть. І ще одне. У Покровській ОТГ усі працівники сільрад залишилися при роботі. Я за час своєї праці зібрав свою команду, тож буду дуже добре думати про те, щоб після об’єднання мої люди не залишилися без роботи.

– Побувавши у цих двох громадах, – ділилася враженнями завідувач сектору регіонального розвитку містобудування, архітектури та ЖКГ Вільшанської РДА Алла Свічкарьова, – моя думка не змінилася. Об’єднуватися обов’язково треба. Буде непросто, але шляху назад немає, є тільки вперед.

– Від самого початку реформи, – зауважив перший заступник голови РДА Сергій Нестеров, – я був переконаний в правильності об’єднання. Причому, не обов’язково добровільним шляхом. Шляхом прагматичних, чітких розрахунків спроможності громад.

– Маємо чому повчитися у колег. – сказав заступник голови Вільшанської районної ради Олександр Михайлов. – Головне – має бути команда, яку ми побачили в Покровському. Команда, яка професійно виконує свою роботу і йде вперед. Царичанська громада мене вразила тим, що не боїться відповідальності за прийняті рішення. Там звичайні справи робляться по-новому, виграються гранти, громада є учасником різних проектів. Для себе ми повинні визначити цілі, які потім переведемо в стратегію розвитку Вільшанської громади. Ми тільки виграємо, коли підемо в ОТГ.

Ігор Крушеницький, фото Оксани Якуніної