Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Голова Великоандрусівської об’єднаної громади Ніна Іващенко: «Я жодного разу не пошкодувала про створення ОТГ»

Автор: Нова Газета

Наприкінці 2016 року когорта існуючих територіальних громад області поповнилася Великоандрусівською ОТГ зі Світловодського району. В єдину громаду об’єдналися дві сільради: Великоандрусівська (села Велика Андрусівка, Вищепанівка, Калантаїв, Сніжкова Балка) та Подожнянська (села Подорожнє, Бабичівка, Нагірне). Очолила її Ніна Іващенко. Вона й розповіла журналістам про успішні практики розвитку своєї громади.

 

Перше, на що звертає увагу журналістів Ніна Іванівна, після об’єднання життя не стало гіршим. Навпаки. За два роки громада отримала від держави близько 10 млн грн на втілення проектів з розвитку інфраструктури. Минулого року налагодили водопостачання та підвищили якість питної води з існуючої свердловини, збільшили дебет води і встановили водонапірну башту для її зберігання. Відремонтували ділянки доріг по вулиці Чкалова та Миру в Великій Андрусівці. У Подорожньому відкрилися дві нові комунальні установи:«Центр обслуговування закладів та установ ОТГ» та територіальний відділ, на який, крім обслуговування людей похилого віку, поклали функції центру сімейних служб у справах сім’ї та молоді. Цьогоріч планується заміна понад 1 км водогону у Нагірному. Закладені кошти і на капітальний ремонт будівлі Подорожнянської амбулаторії та модернізацію Подорожнянського адмінбудинку. В останньому реконструюють систему опалення, проведуть каналізацію і облаштують для територіального відділу пральну кімнату. Сьогодні бюджет громади складає 17,9 млн грн, з них 55% йде на утримання освітньої сфери громади. «Я жодного разу не пошкодувала про створення ОТГ. Найважче було зібрати команду. Й досі не вистачає працівників, тож доводиться ділити всю роботу. Але результат того вартий», – зазначає голова ОТГ.

Пологи спонсорує ОТГ

На території громади діє дві амбулаторії та два ФАПи. Є бажання створити комунальне медичне підприємство – Центр первинної медико-санітарної допомоги. Перешкода цьому – умілий керівник, а точніше, його відсутність. «Ми хочемо створити первинку і готові підтримувати її працівників, але, на жаль, не так просто знайти сімейного лікаря», – пояснює Ніна Іващенко. І допоки його не знайдуть, відповідні медичні послуги жителі громади отримуватимуть в районному центрі.

Родзинкою Великоандрусівської ОТГ в сфері надання медичних послуг можна назвати домовленість з пологовим будинком у Кременчуці.
Як розповів перший заступник голови Вадим Туманов, специфіка розташування їхньої території сприяє тому, що багато місцевих жінок їздять по медичну допомогу саме до сусідньої області. «Ми вирішили і закупили для наших породіль сертифікати для обслуговування в міському пологовому будинку Кременчука. Тож наші майбутні матусі мають змогу безкоштовно (за кошти ОТГ) з 12 тижнів вагітності ставати на облік і народжувати у Кременчуці. Всі необхідні послуги жінка отримує безкоштовно», – наголошує Вадим Павлович. Такий сертифікат обходиться бюджету ОТГ в 3200 грн. Право скористатися ним добровільне, породілля може відмовитися від сертифіката та самостійно обрати медичний заклад, у якому хоче народжувати.

Освітня реформа по-великоандрусівськи

1 вересня 2018 року до реорганізованої школи в громаді прийдуть 42 першачки. «Ми відійшли від стандартної моделі створення опорної школи та філій. Ми створили єдиний навчально-виховний комплекс з трьома корпусами: дошкільний і шкільний  у Великій Андрусівці та шкільний у Подорожньому. У кожному з них є 11 класів-комплектів. Цим нам вдалося уникнути зниження ступеня в одній зі шкіл та конфліктів між територіями однієї громади на цьому підґрунті», – розповідає Вадим Туманов.

Та є й інші переваги такого рішення. За словами заступника голови, якщо минулого року на дві тоді ще окремі школи освітня субвенція склала 3,4 млн грн, то в цьому році на реорганізований НВК державна допомога становить майже вдвічі більше – 6,4 млн грн. Збільшення розміру субвенції, дозволило громаді не лише забезпечити оплату праці вчителів, але й дало можливість платити зарплатню педагогам, які ведуть гуртки при школі. Наразі при школі діє п’ять гуртків та дві групи продовженого дня.

Прес-тур до Великоандрусівської ОТГ організований в рамках Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізовує Асоціація міст України за підтримки USAID.

Олег Козупляка, фото автора