Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

«Зважитися зробити крок до об’єднання»

Автор: Нова Газета

Минулого тижня у Новгородці відбувся круглий стіл, присвячений перспективам і ризикам створення ОТГ в Новгородківському районі. Участь у дискусії взяли голови та депутати селищної та сільських рад, депутати районної ради та громадські активісти.

 

Свій виступ експерт з децентралізації Леонід Жовтило почав із окреслення плюсів процесу об’єднання. За його словами, держава не змушує, а лише створює умови для створення об’єднаних громад. «Основа основ розвитку територій – це місцеве самоврядування, – зазначає Леонід Жовтило. – І сьогодні йому дають реальні права. У концепції реформування органів місцевого самоврядування лежить наближення послуг до громадян на найнижчий базовий рівень, і якість послуг повинна бути рівнозначною як в обласному, так і в районному центрах».

Єдина на сьогодні проблема новостворених громад, на думку експерта, – це брак кадрів. Серед ризиків найперше відзначає відповідальність самої громади. «Ніхто зверху не буде призначати голову ОТГ. Громада сама несе відповідальність за його обрання. Вже є приклади, коли вибори в громадах призвели до того, що на місцях з’явилися князі. Таке є і може бути», – наголошує Л. Жовтило.

Депутат Новгородківської районної ради Ірина Горбатко, за ініціативи якої і відбувся круглий стіл, вважає за необхідне об’єднуватися в громаду, оскільки без неї не бачить розвитку територій: «Нам необхідно наважитись зробити крок до об’єднання. Якщо його не зробити – це шлях в нікуди. Мені болить, що в нашій громаді немає доріг і є проблеми з освітленням вулиць. Є такі села, що їдеш і хоч око виколи».

Згідно з існуючим перспективним планом формування територій громад, у Новгородківському районі планують створити дві громади – Верблюзьку та Новгородківську. За словами заступника голови Новгородківської районної ради Віктора Криворучка, наразі йде обговорення концепції «один район – одна громада». «У нас велика територія, але невелика кількість населення. Тому адміністрація хоче створити на території району одну громаду, щоб зробити її перспективною», – зазначив Віктор Васильович.

Проте сам Віктор Криворучко у коментарі «Новій» говорить, що під час круглого столу не зміг переконатися у доцільності створення об’єднаної громади і не бачить у цьому перспектив. «На хвилюючі мене питання я не отримав конкретної відповіді. Найбільше турбує фінансова складова процесу децентралізації. А саме, що при об’єднанні держава знімає із себе повноваження, які вона сьогодні має по дорогах і інфраструктурі. І все це лягає на плечі місцевої громади. Були наведені приклади успішного функціонування громад, у складі яких є міста. По сільській місцевості прикладів не навели. А місто – то не приклад для села. Містам об’єднувати території легше. У них тоді, крім промисловості, з’являються надходження в бюджет і від землі. А об’єднувати просто сільські місцевості без промислових потужностей – я не бачу перспектив для об’єднання в громаду. Це буде просто швидке винищення села», – вважає заступник голови райради.

Олег Козупляка