Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Не бійтеся, це не боляче!

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Як у Кропивницькому підписати декларацію з лікарем

 

Із початку кампанії з вибору лікаря первинної ланки минуло чотири місяці, а тисячі українців і досі не підписали декларації із сімейним лікарем.

За статистикою, розміщеною на офіційному сайті управління охорони здоров’я міської ради Кропивницького, станом на 6 серпня із близько 122 тисяч пацієнтів, які обслуговує Центр первинної медико-санітарної допомоги №1, лише 37,6% визначилися із своїм сімейним лікарем. У Центрі первинної медико-санітарної допомоги №2 ситуація ледь краща – там договори про медичне обслуговування уклали майже 42% пацієнтів.

Завідувачка амбулаторії №1 Центру первинної медико-санiтарної допомоги №2 сімейний лікар Оксана Філіпських каже, що ажіотаж, пов'язаний із нововведенням (підписанням декларацій), у її медзакладі давно стих. Вона як терапевт зі стажем належить до когорти лікарів у «тренді» − свою кількість пацієнтів (орієнтовно 900 осіб) уже набрала, проте якщо виявляються ще бажаючі співпрацювати саме з нею, не відмовляє – не має права. 

Така тенденція (із досвідченими лікарям підписують декларації охочіше, ніж із молодими) прослідковується не лише в ЦПМСД №2. Як з нею борються? Агітують пацієнтів укладати декларації з іншими лікарями, молодими, але не менш кваліфікованими, проте така агітація не дуже результативна. Все одно дуже часто лікарів обирають за віком, ототожнюючи вік із професіоналізмом.

Скільки часу займає підписання декларації? Чи не доведеться стояти в типових для наших поліклінік (амбулаторій) чергах, ходити з довідками, робити ксерокс документів?

Автор цього матеріалу вирішив перевірити це на власній родині. І от як це відбувалося.

На підписання декларації, розмову з лікарем і отримання інструкції в амбулаторії №1 ЦПМСД №2 я витратила 15 хвилин. Зазначу, що це був понеділок, 8 ранку – пік відвідуваності у всіх медичних закладах.

Допомагає укласти декларацію лікареві медична сестра, яка, поки ви спілкуєтеся, заповнює форму у комп’ютері. Для того, щоб вас закріпили за конкретним лікарем, потрібен лише паспорт, ідентифікаційний код і телефон, на який прийде смс з певним кодом. Все це вам розкажуть в реєстратурі, якщо ви й досі не ознайомлені з цією інформацією. Код слід назвати медичній сестрі, і на цьому всі маніпуляції завершені. Разом із медпрацівником ви заповнюєте форму (наприклад, крім іншого, слід вказати контактну особу на випадок екстреної ситуації). Вам віддають ваш примірник угоди, в якому вказаний мобільний телефон вашого лікаря, а також ваші дані.

До речі, після підписання декларацій мій сімейний лікар запропонувала пройти обстеження – здати загальний аналіз крові, зробити кардіограму, флюорограму (усе безкоштовно). 

Так само швидко і «безболісно» підписала декларацію з лікарем моя колега Олена Цюцюра. Вона теж не влаштовувала «кастинги» для лікарів, а уклала угоду зі своїм дільничним терапевтом, до якого не мала претензій. А от підписання декларації з сімейним лікарем (педіатром) в амбулаторії №4 ЦПМСД №2 трохи ускладнений − через відсутність комп’ютера у кабінеті лікар змушений збирати ксерокси документів і заповнювати документи вдома (принаймні такою була ситуація у червні). З цього приводу тут не панікують, розуміючи, що рано чи пізно все ж комп’ютер буде, хоча й не дуже задоволені тим, що під час хвилі масового підписання декларацій доводилося брати роботу додому.

Отже, сама процедура укладення угоди з сімейним лікарем нескладна. Чому ж тоді навіть половина кропивничан і досі не витратили 15 хвилин заради того, щоб у 2020 році, за умовами реформи, отримувати безкоштовні медичні послуги (див. інфографіку).

Як обрати сімейного лікаря, якщо до цього не мав досвіду спілкування зі своїм дільничним терапевтом? Ось тут уже жодна інструкція від МОЗу не діє, бо в кожного це різний спосіб. Хтось керується власним досвідом, а той, кому пощастило не бути частим відвідувачем свого терапевта, тикатиме пальцем у небо.

Молода мама Вікторія Слюсаренко з Кропивницького ще не укладала угоду зі своїм сімейним лікарем – каже, що не може визначитися з кандидатурою, а за якими критеріями визначатися, вони з чоловіком не знають.

«На дошці оголошень біля мого під’їзду висить текст із запрошенням від сімейного лікаря моєї амбулаторії. Сусіди кажуть, що він хороший. Але я не можу покластися на думку сусідів, обираючи людину, яка буде мене лікувати. І взагалі мені просто немає коли зібрати і промоніторити відгуки,  самостійно зробивши висновки про те, який лікар і в якій амбулаторії  найкращий. Єдине, що знаю точно – це буде медпрацівник із найближчої до мого дому лікарні, куди я можу без проблем дійти пішки у будь-яку погоду», − каже Вікторія.

Та є серед кропивничан і такі, для кого з уведенням декларацій нічого не зміниться. Наприклад, Валентина Заводова обслуговується в амбулаторії загальної практики сімейної медицини, що в селищі Гірничому, і зі своїм лікарем − Вадимом Головановим − вона співпрацює 18 років. «Я його обрала, бо дуже давно знаю як доброго лікаря», − каже вона. До речі, амбулаторія на Гірничому – одна з лідерів за кількістю пацієнтів, які підписали декларації з сімейними лікарями, яких тут п’ятеро. Тут угоди уклали 6223 пацієнти, а це 60% від кількості населення, що обслуговується в амбулаторії.

Під час розмови «не для друку» лікарі зізнаються – майбутні великі зарплати, електронний реєстр пацієнтів, фінансування у повному обсязі – про це вони тільки мріють і не мають впевненості, що буде саме так, як обіцяє МОЗ.

«Ніби й обіцяють близько 400 грн за обслуговування пацієнта на рік, але з цих коштів нам треба буде оплатити зарплату медичної сестри, а також виділяти на інші витрати… А ще ж сертифікація лікарів. Кажуть, щоб пройти її, треба буде офіційно заплатити півтори тисячі гривень, але ходять чутки про суми в шість-сім тисяч…» − розповідає лікар, який попросив не називати свого прізвища.

Якими б не були песимістичними чутки, в області вже є позитивний приклад центру первинної медико-санітарної допомоги, який перейшов на прямі відносини із Національною службою здоров'я. Зокрема, зарплата сімейних лікарів Новоукраїнського ЦПМСД, які підписали декларації з 1900 пацієнтами, вже складає більше 12 тисяч гривень. А до нової схеми оплати роботи сімейних лікарів готуються десять інших медичних закладів області.

Інна Тільнова