Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Новоукраїнська ОТГ: проєкт за проєктом

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Новоукраїнка відзначила 249-річчя міста і четверту річницю створення однойменної об’єднаної територіальної громади. Головні урочистості й святкування відбулися в райцентрі в суботу й неділю: вшанування полеглих воїнів-АТОвців, спортивні заходи, святковий концерт тощо.

 

Але журналістів «Нової газети» передусім цікавило, яких здобутків досягла ОТГ за ці чотири роки, особливо в її селах. Тож минулої п’ятниці ми відвідали кілька сіл, громади яких активно включилися в процес розвитку своєї території.       

Воронівка нас дивує гарною дорогою в центрі села. Вона ж вивела до головного об’єкта, який урочисто відкривався того дня – реконструйованого дитячого садка. Він розташований у крилі місцевої школи. Відвідують його десяток дітлахів.

– Двоповерхову будівлю колишнього садка у цьому селі було невигідно утримувати, – розповіла начальник відділу освіти виконкому Новоукраїнської міськради Тетяна Стратонова. – Після утворення громади на одній із зустрічей із воронівцями порушили цю проблему. Наразі в школі навчається небагато дітей, тому створення дитсадка при ній виявилося фінансово виправданим. Це було торік, і зараз маємо такий чудовий заклад.

За інформацією посадовиці, бюджет будівництва склав 2,2 млн грн. Джерела фінансування – міський бюджет і державна субвенція.

– Що потрібно для існування села? Однозначно – дитсадок і початкова школа, – сказав у вітальному слові очільник ОТГ Олександр Корінний. – Наша філософія така: дітки не будуть кудись їздити, вони навчатимуться тут… І, найголовніше, в селі повинні бути відповідальні люди, які хочуть розвитку і роблять це.

Він також подякував усім, хто долучився до проєкту: місцевим фермерам, батькам, педагогам, активу і керівництву сільської громади. І зазначив, що далі у планах щодо Воронівки – створення сучасного ФАПу.  

У сусідній Єгорівці активісти на засміченому пустирищі, зарослому чагарниками, власноруч збудували ігровий дитячий майданчик. Гарне місце псує лиш потворна будівля колишньої школи, а потім колгоспного гуртожитку. Та невдовзі, запевняє Олександр Корінний, її розберуть і на тому місці збудують спортивний майданчик. Новий дитячий майданчик з’явився тут завдяки місцевим активістам, зокрема Наталії Коваленко і конкурсу мініпроєктів «Влада і громада – разом!». Його суть в тому, що актив сіл громади подає на суд комісії свою ідею (що збудувати чи облаштувати у своєму селі), а у разі перемоги в конкурсі – отримує на її реалізацію кошти ОТГ. До речі, таких мініпроєктів в громаді реалізовано вже чимало.

Ініціаторка проєкту Наталія Коваленко зазначає, що про можливість залучити кошти дізналися від старости села. Ідею спочатку обговорили й обміркували із жителями Єгорівки. Найбільше нею загорілося троє. До роботи стали всі потроху і по можливості. Загалом долучилося 22 єгорівчан.

– Хтось прибирав, для вивезення сміття місцеві сільгоспвиробники надавали техніку, чоловіки випилювали кущі й дерева, потім монтували обладнання, жінки фарбували, – розповіла активістка.

Мар’янопіль нас здивував знов-таки гарною дорогою. А ще – чудовою школою: вимощений тротуарною плиткою двір, ігрова зона для малечі (тут же й дитсадок), навіс із кольорових парасольок, навколо – жодної бур’янинки чи сміття. Друге приємне враження – баки для сміття по всьому селу.

За кілька хвилин спілкування із місцевими педагогами стає зрозуміло, що тут наразі одним із напрямків розвитку обрали збереження довкілля. У школі реалізують проєкт «Зелений двір» (озеленення території школи), у всьому селі організували сортування сміття – збудували майданчики із баками для певних типів відходів: змішане сміття, органічні рештки, скло й пластик. Проєкт став можливим також завдяки конкурсу мініпроєктів «Влада і громада – разом!».

Проте, зауважує пан Корінний, встановлення майданчиків із контейнерами мало.

– Кожен проєкт має на меті досягнення ефекту довгого хвоста, – каже він. – Він не повинен зупинитися. Не всі дорослі усвідомлюють, що сміття слід нести на майданчик, а не в балку. Тож діти виховуються в дусі правильного поводження із відходами, а потім вже «виховують» батьків, бабусь і дідусів.        

Торік у конкурсі таких мініпроєктів визначили сім переможців, цьогоріч – п’ять. Бюджет конкурсу позаторік склав 300 тис. грн, торік – 500, цього року цифра складе приблизно 700. Крім цього, ОТГ реалізує низку проєктів із програмою DOBRE. Наприклад, екологічний зі збирання твердих побутових відходів у Новоукраїнці, завдяки якому громаді передали спецавтомобіль вартістю майже 2 млн грн. Зі свого боку громада виділила 900 тис. на закупівлю контейнерів і облаштування спецмайданчиків для них.

– І біля всіх багатоповерхівок будуємо майданчики із баками для сортування сміття, – додає пан Олександр.
– З огляду на те, що в усіх міських школах опанували сортування відходів, сподіваємося, що і всі жителі громади викидатимуть сміття, як належить.

Ще один масштабний екологічний проєкт, згаданий ним, – реконструкція очисних споруд у Новоукраїнці на 5,5 млн грн. Голова перераховує ще низку проєктів – спортивних, освітніх, соціальних – які вже втілюються в життя і є в перспективі. Їх стільки, що очільник громади не може назвати точне їх число.    

– Ми намагаємося не лише залучити людей до змін, – підкреслює співрозмовник, – а щоб вони ще й усвідомили, що багато чого вони можуть зробити самі, без влади. І при зміні влади для них практично нічого не зміниться – рухаємося далі.

Фото автора