Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Вадим Гуцул: Оптимізація корисна, коли вона раціональна та продумана

Автор: Нова Газета

Нещодавно Кабінет Міністрів вирішив ліквідувати більшість теpитоpіальних упpавлінь юстиції, в тому числі Кіровоградське. Новина шокувала його колектив, в якому працюють більше сотні фахівців. «Нова газета» поцікавилася думками із цього приводу керівника тервідділення Вадима Гуцула.

 

– Чи правильно вчинив уряд, на вашу думку?

– Я, як прогресивна й молода людина, підтримую будь-які зміни, які зможуть покращити життя українців. Наразі спостерігаємо за так званим перезавантаженням, метою якого є формування нової філософії державної влади. У цілому це позитивні зрушення. Однак, чи ефективним є рішення ліквідовувати обласні управління юстиції в Україні, покаже час.

За останні роки було зроблено чимало. Не буду стверджувати за кожну область, але можу відповідати за мої дії та роботу моєї команди на Кіровоградщині.

Ми стали кращими, доступнішими та відкритішими. Це факт. Ми працювали з основою основ: підвищували правову освіченість мешканців Кіровоградщини. Ми їздили в села й там консультували людей. Ми вивели на новий рівень стан виконання судових рішень про стягнення аліментів. Ми відкривали сервісні центри «Open Space». Робили ремонти в відділах, причому не з бюджетних коштів (платників податків), а за рахунок спеціального фонду, отриманого в результаті наданих послуг, щоб приймати людей не в приміщеннях з обшарпаними стінами, а в нормальних зручних умовах. Як нам це вдалося робити, нікого не цікавило. Зате боліло мені. Я не міг дозволити собі ось так просто сидіти склавши руки або імітувати бурну діяльність без фактичних результатів.

Оптимізація, звісно, – корисна, але коли вона раціональна та продумана.

Незважаючи на результати професійної діяльності впродовж крайніх чотирьох років, міністр юстиції Денис Малюська, на жаль, не знайшов часу, щоб проаналізувати роботу в регіонах. Розумію, що в масштабах Києва Кропивницький може здаватися нічим не примітною провінцією, але це не так. Професіонали є скрізь: і в столиці, і в маленьких містах. Впевнений, що модернізувати роботу Міністерства можна було б ефективніше, якби наше з колегами бачення було б важливим для керівництва відомства й нам дали можливість висловити своє бачення з приводу ліквідації.

– Якою буде доля 120 членів колективу обласного управління?

– У постанові уряду йдеться лише про ліквідацію обласних територіальних управлінь і створення міжрегіональних. Чи залишиться регіональне відділення тут, у Кропивницькому, – питання, на яке поки немає відповіді.

Більша частина людей залишиться без роботи. Одразу знайти інше місце за юридичним фахом у такому невеликому місті, як наше, буде важко.

Ми будемо попереджати працівників управління про ліквідацію обласного управління. Безпосередньо процесом ліквідації займатиметься заступник із питань державної реєстрації Олег Потьомкін.

Як юрист можу сказати, що заявлена ліквідація є по своїй суті завуальованою реорганізацією. Поясню чому: в постанові вказано, що нові міжрегіональні управління є правонаступниками територіальних. Тут і прихований нюанс, адже під час ліквідації про жодне правонаступництво не може йтися взагалі.

При цьому зазначу, що йдеться не лише про ліквідацію суто обласного управління, яке знаходиться за адресою: вул. Дворцова, 6/7,  а про всі структурні підрозділи, які діють на території області. Йдеться і про відділи державної реєстрації актів цивільного стану, і про відділи державної виконавчої служби, і про державні нотаріальні контори. А це, на хвилиночку, понад 500 осіб. Навіщо це було робити – не зрозуміло. Набагато простіше й доцільніше їх було б просто перевести в новостворене Південно-Східне міжрегіональне управління з центром у Дніпрі, до якого буде належати Кіровоградська, Запорізька й Дніпропетровська області.

Прогнозую, що все ж таки офіс, хоч і з меншим штатом, функціонуватиме. Які напрями роботи залишаться – також поки не відомо. Однак юридичної особи в нас не буде. Це означає, що кадровим і матеріально-технічним забезпеченням будуть займатися, власне, у Дніпрі.

– Чи покращиться, на вашу думку, правова освіченість жителів області після реформи?

– Щотижня я і мої заступники працювали в мобільних точках доступу до безоплатної правової допомоги в райцентрах і селах Кіровоградщини, у тому числі й найвіддаленіших. Чому це робили? Щоб віч-на-віч дати відповіді людям на ті питання, які їх турбували роками.

Знаєте, дуже зручно створювати таку штучну правову необізнаність серед населення. Є така «хороша» фраза російською – «не положено». Її обожнюють використовувати чиновники. Вони кажуть: «Вам «не положена субсидія/соціальна пільга/матеріальна допомога». Не фраза, а знахідка просто. Однак проблема в тому, що відмови часто дають без жодних на те підстав, а люди, понуривши голови, не розбираються в причині, а приймають обман за чисту монету.

Ми з колегами боролись, зокрема, і з цим. Пояснювали людям, що ті не просто мають права, а повинні їх використовувати. Організовували інформаційні кампанії, розповідали, наприклад, що за платне навчання дітей можна повернути кошти. І йдеться не тільки про студентів-контрактників, як це було раніше, а й про дошкільнят чи школярів. Головне, щоб заклади освіти, у яких проходить навчання, мали відповідну акредитацію від Міносвіти.

Відповідали людям на питання, як їм отримати субсидію, як добитися перерахунку пенсій та інші. Займалися роз’ясненням ось таких соціальних питань, тому що профільні установи не вважали за потрібне витрачати стільки часу на спілкування з людьми. Сказати «не положено» їм було набагато простіше.

Хто зараз буде проводити правороз’яснювальну роботу на Кіровоградщині у таких масштабах, як робили це ми, не знаю. Тож ліквідація може негативно позначитись на рівні правової культури населення.

– Чи продовжите ви свою громадську і благодійну діяльність після ліквідації управління, яке очолювали?

– Так, звичайно. Я мав активну громадську позицію і займався благодійництвом не тому, що був керівником управління. Робив це й продовжуватиму, тому що усвідомлюю важливість і правильність цих речей.

Хто, якщо не ми, буде змінювати цей світ сьогодні? Покладатися потрібно на себе, а ще брати з собою своє сонце та йти до людей з добром. До того ж, коли робиш добрі справи, мотивуєшся і надихаєшся, а значить, знаходиш сили зробити ще більше корисного й кращого.

– Чим плануєте зайнятися після ліквідації?

– Маю кілька пропозицій, але поки триматиму їх у секреті. Якщо все вийде, обов’язково про це розповім публічно.