Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Олександр Чорноіваненко: Перш ніж запровадити ринок землі, потрібно розробити державну стратегію розвитку сільського господарства

Автор: Нова Газета

Голова обласної ради Олександр Чорноіваненко у ході програми «Радіомайдан» на телеканалі UA:Кропивницький розповів про ризики продажу землі та необхідності прислухатися до думки людей.

 

Олександр Чорноіваненко назвав небезпеки, які є для аграріїв, людей та України в цілому, після відкриття ринку землі.

За його словами, перша і головна загроза – цілісність України у період російської агресії.

Законодавчо планується заборонити продаж землі іноземцям, але це не виключає варіант, що громадянин України придбає землю і виїде в Росію. Також юридично власником землі може бути українець, а реальним кінцевим бенефіціаром – громадянин Росії. У такий спосіб це дає поле впливу агресора на нашу державу.

Друга – скупівля земель агрохолдингами.

На сьогодні місцеві аграрії підтримують сільські школи, ФАПи, фінансують розвиток спорту і т.д. За словами Олександра Чорноіваненка, є ризик скупівлі земель агрохолдингами,  власникам яких не цікавий соціальний розвиток того села, де знаходиться земля.

Третя загроза – придбання земель за безцінь.

Голова обласної ради навів статистику цін сільськогосподарських земель за
1 гектар у світі. У країнах ЄС, наприклад, у десятки разів більша вартість земель, аніж в Україні. За 1 гектар на сьогодні українцям готові заплатити всього
1 тисячу доларів.

Четверта – урбанізація.

Продаж землі за цих умов, які пропонують сьогодні, призведе до виїзду селян до міст, що поставить під сумнів взагалі існування сіл і селищ.

Олександр Чорноіваненко розповів, які зміни необхідно провести в країні для введення обігу землі.

– Насамперед необхідно розробити державну стратегію розвитку сільського господарства. Також має бути проведений аудит земель, запроваджено земельний банк, створено умови для низьковідсоткових кредитів для аграріїв на 15-20 років, – зазначив голова обласної ради.

На проведення відповідної підготовки необхідно продовжити мораторій на продаж землі ще як мінімум на один рік.

– Кіровоградська обласна рада прийняла рішення і звернулася до Президента України та Верховної Ради, де закликала продовжити мораторій. Таку позицію підтримали ще 13 районних та міських рад Кіровоградської області, – наголосив Олександр Чорноіваненко.

Щодо недопрацювань законопроєкту, який Верховна Рада України прийняла у першому читанні, голова обласної ради назвав:

– не визначена мінімальна ціна на землю;

– урівнено чорноземи та менш родючі землі;

– недостатня інформаційна кампанія для людей;

– не передбачено можливості придбати землю громадою;

– не передбачено запровадження єдиного податку за 1 гектар землі.

Як зазначив Олександр Чорноіваненко, згідно з останніми соціологічними дослідженнями, у референдумі щодо відкриття ринку землі взяли б участь   77% опитаних, а за продовження заборони на продаж землі виступили 68%. Таким чином, Верховна Рада України не може ігнорувати думку людей і депутатів місцевих рад та має продовжити мораторій.