Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Надія на буржуйку?

Анастасія Дзюбак
Автор: Анастасія Дзюбак

Після того, як 16 червня Росія припинила постачання природного газу в Україну, регіони почали задумуватися над тим, яким чином обійтися без нього. Не виняток і Кіровоградщина, де цього тижня зібрався на засідання Антикризовий енергетичний штаб області.

 

Що  робити, аби газу вистачило?

 

Перш за все, економити. І підприємствам, і населенню.

Уряд рекомендує скоротити споживання газу у промислових та комунальних підприємствах – на 30%, у бюджетній сфері – на 10%. Для Кіровоградщини це понад 60 млн м3 блакитного палива.

 

Цього року людям газ доведеться берегти не лише для того, щоб менше платити по рахунках, а й для того, аби надовше вистачило. Наприклад, громадянам пропонують вимикати котел,  йдучи на роботу, відключити окремі батареї, якщо є можливість, не нагрівати повітря вище 20 градусів. Тоді є більше шансів не замерзнути, і мати на чому приготувати їжу.

 

– Опалювальний сезон передбачається надзвичайно складний, тому починати економити треба вже зараз. Не буде жорсткої економії – можемо взимку залишитись без газу, – закликає заступник голови ОДА Віктор Рєзнік.

 

На щастя, деякі комунальні підприємства заздалегідь почали переходити на альтернативне паливо і встановили котли, що працюють за рахунок трісок чи пелетів.

 

Кіровоградські підприємства ДП «Кіровоградтепло» та КП «Теплоенергетик», аби зекономити газ, вирішили повернутися на резервні види палива. Так, «Теплоенергетик» уже зараз налагоджує котел, що працюватиме на мазуті. Щоправда, ціна такого опалення, очевидно, зросте в рази, бо ж мазут – паливо не з дешевих.

Скоротять теплопостачання до мінімальних санітарно-гігієнічних норм школи і лікарні. У разі повного відключення школи просто закриють, а стратегічно важливі приміщення лікарень зможуть забезпечити теплом за рахунок електрики.

 

Чиновники втішають: відповідно до схеми, у разі крайньої необхідності спершу відключать від споживання газу підприємства-регулятори, потім комунальні підприємства, і лише в крайньому випадку – населення.

 

Розглядати електрокотли і обігрівачі як альтернативу газовим котлам не варто.

– Якщо не буде газу, то дуже швидко може зникнути і світло, – зазначив голова правління ПАТ «Кіровоградобенерго» Олександр Стрюченко. – Почнеться масове включення електрообігрівачів і наші мережі просто не витримають.

У цьому випадку більше пощастило мешканцям приватного сектору. У разі великого навантаження на мережу можуть відбуватись тимчасові відключення. У багатоповерхівках проводка взагалі ж може не витримати напруги і згоріти, а це не лише відключення світла, а й можливі пожежі. Щоб уникнути такої ситуації, ЖЕКи і КРЕПи проситимуть провести хоча б мінімальні роботи для захисту: зачистити контакти, аби вони не реагували так чутливо на збільшення навантаження.  Ця елементарна річ хоча б на якийсь період дозволить системі триматися, а не згоріти відразу, як тільки почнеться посилене навантаження, стверджує Стрюченко.

 

Щоб почуватися впевненим на всі сто, громадянам радять оперативно переходити на твердопаливні котли, що працюють на дровах, трісках, пелетах. Або заздалегідь перевірити функціонування печей і буржуйок, де вони ще залишилися.