Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Тупик «імені селищного голови», або Чому жителям Новоархангельська не пощастило двічі?

Автор: Нова Газета

Влітку жителі кількох населених пунктів Новоархангельського району постраждали від стихії. Буревієм позривало дахи будинків, а в декого ледь не повністю зруйнувало житло та господарські споруди.

Аби допомогти людям відновити свої помешкання, районна рада за поданням РДА виділила з районного бюджету кошти на виплату компенсацій постраждалим. А селищна та сільські ради мали скласти акти обстеження домоволодінь, на підстави яких відповідна комісія могла б визначити суми компенсацій.

Торговицька, Іванівська та Скалівська сільські ради так і зробили, завдяки чому їхні жителі вже давно отримали компенсації. А жителі Новоархангельська чекають на свої гроші й понині, бо селищний голова Юрій Шамановський очікує на допомогу Кабміну та вважає, що не має повноважень складати такі акти.

Тому минулого тижня жителі райцентру прийшли на засідання громадської ради при РДА, на якому селищний голова за кількістю уваги до його персони, напевно, почувався іменинником. Упустимо перипетії довкола будівництва другої черги водопроводу, на яке можна отримати кошти з державного бюджету, і реконструкції приміщення колишнього дитячо-юнацького центру для облаштування дитячого садочка.

Попри чіткі рекомендації районної влади щодо вирішення цих питань, у селищного голови є купа заперечень і практично жодної зустрічної пропозиції, окрім як збудувати дитячий садочок «з нуля». З виплатою ж компенсацій на відновлення дахів новоархангельців через його позицію, схоже, ситуація взагалі зайшла в тупик.

– Ми приймали заяви від постраждалих, і я особисто їздив і бачив, якого лиха наробила стихія, – виправдовується він. – Але я не маю ліцензії, щоб визначати завдані збитки. Селищна рада може встановити тільки факт завданих збитків. Якщо в когось синець під оком, то, образно кажучи, треба ще встановити ступінь тяжкості. Я звернувся до обласної державної адміністрації, Адміністрації Президента та Прем’єр-міністра, мені написали, які ще документи треба подати. Якщо не виділять кошти з державного бюджету, то є другий шлях – виплатити компенсацію з бюджету селищної ради. Тоді ми залучимо спеціалістів і зробимо законні акти обстеження.

Але як можна складати акти про завдані збитки через три з половиною місяці після події, коли вже багато хто самотужки полагодив свій дах, аби не чекати компенсації до зими, селищний голова пояснити не зміг.

Керівництво району пояснює, що вся катавасія через те, що вони і селищний голова посилаються на різні постанови Кабміну, і перші покладаються на себе, а Юрій Шамановський на Президента і Прем´єра, а тому очікує на кошти з держбюджету.

– Районна рада за поданням райдержадміністрації прийняла програму соціального захисту населення, яке постраждало від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2017–2022 роки, – коментує ситуацію голова районної ради Олег Сова. – А також передбачили понад два мільйони гривень на виплату компенсацій постраждалим від буревію, зокрема, 450 тисяч гривень для Новоархангельської селищної ради. 50 відсотків від загальної суми нам мають компенсувати з обласного бюджету, але наразі поки що не компенсували, ще 25 відсотків мають передбачити місцеві ради… Ми зробили все від нас залежне, щоб люди отримали гроші, і в Іванівці, Торговиці і Скалівських Хуторах їх уже давно одержали. Бо згідно з постановою № 688, обстеження майна, пошкодженого внаслідок стихійного лиха, належить до повноважень сільських і селищних рад.

– Депутати повинні були обійти на своєму окрузі домоволодіння і скласти акти для отримання людьми допомоги, – пояснює голова РДА Сергій Васильченко. – І селищний голова  казав, що підпише акти, а потім відмовився це робити. При цьому встиг підписати чотири акти. Якщо він вважає це порушенням, то чому одним підписав, а іншим ні – не відомо. Як і те, чому сьогодні, коли децентралізація дає більше повноважень на місця, він розповідає, що не має жодних повноважень.

Керівник фермерського господарства та голова районної організації партії «Громадянська позиція» Тетяна Погоріла одна з тих, хто найбільше постраждав від стихії, але прийшла на зібрання, аби відстояти людей, які не в змозі відновити своє житло самотужки, а таких серед 260-ти постраждалих – більшість. Жінка переконана, що жителям Новоархангельська не пощастило двічі – і зі стихією, і з селищним головою. Та переконує, що селищний голова трактує законодавство так, як йому самому вигідно, і наводить приклади, які можуть стати темою для подальших журналістських публікацій.

– Якщо людина нічого не може зробити для громади, вона має піти у відставку, а не змушувати все селище чекати, коли закінчиться його каденція, – переконана Тетяна Погоріла.

Такої ж думки і депутат селищної ради Євген Козакул, котрий на знак протесту проти заговорювання селищним головою проблем замість того, щоб їх вирішувати, покинув залу.

Андрій САДОВСЬКИЙ

Loading...